23 Haziran 2013 14:53

Yunan hükümeti uçurumdan döndü

Geçtiğimiz hafta darbeci bir biçimde Yunan radyo ve televizyon kurumlarını kapatan ve çalışanlara sokağı gösteren Yunan hükümeti koalisyon partileri arasındaki uyuşmazlık ve oluşan genel tepkiler nedeniyle düşmekten son anda kurtuldu.Hükümetin büyük ortağı yeni demokrasi partisinin ekonomiye yük olduğu ve pers

Yunan hükümeti uçurumdan döndü

Paylaş
Seyit aldoğan

Hükümetin büyük ortağı yeni demokrasi partisinin ekonomiye yük olduğu ve personel sayısının çok olduğu gerekçesiyle gündeme getirdiği kapatma kararına karşı çıkan PASOK ve demokratik sol partileri düzenlemeden yana olduklarını ancak kendilerine danışılmadan alınan ve çalışanları çıkaran bir kararı kabul etmeyeceklerini açıklayınca hükümet krizi çıktı. Günlerce süren görüşmeler sonunda demokratik sol parti koalisyondan ayılarak hükümeti dışarıdan destekleyeceğini açıkladı. PASOK ve Yeni Demokrasi Partisi ise çalışanların bir bölümünün istihdam edileceği yeni bir radyo, televizyon kurumunun oluşturulmasında anlaştı.

Başta Yunan radyo ve televizyon kurumunun 2800 çalışanı olmak üzere toplumun bir çok kesiminin tepkisini toplayan kapatma karşısında onbinlerce işçi, emekçi, genç, işsiz ve kitle kuruluşu günlerce süren gösterilere başladı ve kurum işgal edildi. Hala devam etmekte olan işgale destek amacıyla Yunanistan kamu emekçileri konfederasyonu ve işçi sendikaları konfederasyonu bir günlük grev ilan ettiler ve diğer günlerde iş bırakma eylemi yaptılar. Çok sayıda sendikanın, parti ve örgütlerin katıldığı gösterilere ana muhalefet partisi SYRİZA da aktif destek verdi. Tepkilerin yoğunlaşması ve koalisyon partileri arasındaki çatlaklar erken seçim senaryolarını gündeme getirdi.

İzlenen işçi emekçi ve halk karşıtı politikalar nedeniyle taban kaybeden ve olası seçimlerde başarı kazanma şansları oldukça düşük olan her üç koalisyon partisi ülke ekonomisinin erken seçimin altından kalkamayacağı gerekçesini ileri sürerek, -halkın ve ülkenin çıkarları-propaganda ve demagojisine hız verdiler. Seçimin tam bir yıkım olacağı konusunda anlaştılar.  

Asıl baskı AB ve IMF’den geldi. IMF borç dilimlerinin askıya alınacağını açıklarken, tüm AB yetkili kurumları birbiri ardına açıklama yaparak sürecin kesintiye uğraması olasılığına karşı açıklamalar yaptılar ve koalisyon hükümetini sorumlu davranmaya çağırdılar. Hemen arkasından Almanya Ekonomi bakanının Atina’ya geleceği açıklandı.

Günlerdir ERT önünde bir araya gelen on binlerce kişi hükümet AB ve İMF karşıtı eylemlerin yaygınlaşması gerektiğine dikkat çekiyorlar. Gezi parkı ile başlayan direnişlere sempati ve dayanışma duyguları dile getiriliyor. (Atina/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Adana'da çok sayıda kişi gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

‘MEB, çocukları camiye götürmek için Nusrat-Der ile protokol imzaladı’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa