20 Mart 2013 13:45

ÇAYKUR’da grev 20 Nisanda

Örgütlü olduğu 58 ayrı çay fabrikasına grev kararı asan Tek Gıda-İş Sendikası, 10 bin Çaykur işçisinin 20 Nisanda greve çıkacağını açıkladı.Tekgıda-İş Sendikası, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAY-KUR) ve bağlı işyerlerinde çalışan üyeleri adına Kamu-İş ile 4 ayda

ÇAYKUR’da grev 20 Nisanda

Paylaş
Gençağa Karafazlı / Yasemin Babasoy

Tekgıda-İş Sendikası, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAY-KUR) ve bağlı işyerlerinde çalışan üyeleri adına Kamu-İş ile 4 aydan bu yana sürdürdüğü toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varılamaması üzerine bir hafta önce grev kararını işyerlerine asmıştı.

Dün Rize’ye giden ve Çay İşletmeleri Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu ile bir görüşme yapan Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, bu işin bittiğini grevden başka yol kalmadığını açıkladı. Türkel yaptığı görüşmeler sonrası bugün Tek Gıda-İş Rize Bölge Başkanlığında şube başkanları ve sendika üyeleri ile bir araya gelerek süreci değerlendirdi.

Grev silahını kullanmaktan başka çare kalmadığını belirten Türkel; “5 yıldan beri sendikal haklarımız hukuk dışı bir şekilde gasp edildi. bin 500 sayısı 9 bin sayısından çok gösterildi. Sendikamız üyesi emekçi kardeşlerimizi çok çeşitli baskılarla karşı karşıya kaldı.

Birçok işçi arkadaşımız haksız ve hukuksuz bir takım uygulamalarla sürgün edildi.

Bugüne kadar hep Çaykur dedik aman Çaykur’a bir şey olmasın dedik. Artık bugünden sonra işçimiz emekçimiz diyeceğiz. Hakkımızı almak 5 yıldır gasp edilen haklarımızı almak için Grev silahımızı kullanmaktan başka bir yol bizlere bırakmadılar” dedi.

ŞANLI DİRENİŞ BAŞLATACAĞIZ

Çaykur’da örgütlü oldukları bütün iş yerlerinde geçen hafta grev kararını astıklarını hatırlatan Türkel, “Şimdi buradan Grev tarihini de ilan ediyorum. 10 bin emekçi kardeşimizle beraber 20 Nisanda 58 ayrı işyerinde grev yürüyüşümüzü başlatıyoruz. Rize, Artvin ve Trabzon sokakları ısınacak. Biz dün TEKEL direnişiyle tarih yazdık mücadeleden korkmayan hak aramaktan yılmayan bir sendikacılık geleneğimiz var. İşçi sınıfının hakkını hukukunu korumak için Çaykur’da şanlı bir direniş başlatacağız. Grev öncesi Rize ve diğer illerde bütün sivil toplum örgütlerine ve siyasi partilere gidip yaşananları anlatacağız ve grev yürüyüşümüzü 20 Nisan’da başlatacağız. Biz emeğimizin hakkını istiyoruz bu hakkımız verilmezse söke söke alacağız.”(Rize/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Önlem yetersiz, şiddet sürüyor

SONRAKİ HABER

5 işçinin yaşamını yitirdiği Mobilyacılar Sitesinde önlem alınmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa