'TCDD'yi özelleştirecek yasa geri çekilsin'

Demiryollarında örgütlü Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) ve Türk Ulaşım-Sen (TUS) TBMM binasına yürüyerek TCDD’nin özelleştirilmesini öngören yasa tasarısına tepki gösterdi. Tasarıyla demiryolu ulaşım hizmetinin özel şirketler tarafından verilmesi ve TCDD’nin denetleyici kuruma dö

Meclis önünde yapılan eylemde konuşan BTS Genel Başkanı Yavuz Demirkol, yapılan yanlıştan dönülmediği sürece eylemlerinin daha da büyüyeceğini söyledi. Demirkol, uyarıların dikkate alınmaması durumunda ise üretimden gelen güçlerini kullanmaktan çekinmeyeceklerini açıkladı.

TUS Genel Başkanı Nazmi Güzel ise daha önce Divriği-İskenderun arası demiryolu taşımacılığının özel sektörde denendiğini  fakat başarılı olmadığını söyledi. Güzel, devletin ulaşım hizmetinde kâr beklememesi gerektiğine vurgu yaparken, hükümetin yandaşlarını demiryollarına monte etme çabasında olduğunu söyledi. Eyleme Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da destek verdi. Eylemin ardından iki sendikanın başkanı, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaşım, Habercilik ve Turizm Komisyonunda görüşülecek olan kanun tasarısına ilişkin görüşmeler yapmak üzere Meclis’e binasına girdi.


Demiryollarında örgütlü Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), Türk Ulaşım-Sen ve TCDD çalışanları dernekleri Basmane Garı’nda bir araya gelerek TCDD’nin özelleştirilmesini öngören yasa tasarısına tepki gösterdi.

Eylemde açıklama yapan Türk Ulaşım-Sen Şube Başkanı Muhammed Kara, düzenleme ile TCDD’nin ticari bir işletme haline geleceğini belirterek, çalışanların da iş güvencesinin ortadan kaldırılacağını ifade etti. Çalışanların kaygı içinde olduğunu dile getiren Kara, yeni tasarıyla birlikte TCDD’ye hazine desteğinin 5 yıl sonra kesileceğini söyledi.

Yeni taslakta özel sektörden demir yollarının altyapısına yatırım yapmasının beklendiğini kaydeden Kara şunları kaydetti: “Demir yolu kâr marjı yüksek olmayan ve maliyeti çok yüksek yatırımlardır. Dolayısıyla özel sektörün yatırım yapmasını beklemek hayalciliktir. Yandaş sendikanın devrim olarak nitelendirdiği bu taslakta kurumu ileriye götürecek bir uygulama yoktur. Tasarı Meclisten derhal geri çekilmelidir.”


ADANA: HEDEF TİCARİLEŞME

BTS ve Türk Ulaşım-Sen Adana Şubeleri de Adana Gar’ı önünde yaptığı açıklama ile demiryollarında özelleştirme öngören tasarıyı protesto etti. Türk Ulaşım-Sen Şube Başkanı Cengiz Köse, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaşım, Haberleşme ve Turizm Komisyonunda görüşülmeye başlanan kanun tasarısıyla demiryolu ulaşım hizmetinin ticarileştirilmesinin hedeflendiğini belirtti. Köse, “Biz Demiryolu çalışanları olarak demiryollarına dokundurtmayacağız. Uyarılar dikkate alınmazsa üretimden gelen gücümüzü kullanacağız” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net