Bağımsız adaylar Kocaeli’de buluştu

Bağımsız adaylar Kocaeli’de buluştu

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğunun Kocaeli Bağımsız Adayı Emrullah Bingül’ün aday tanıtım toplantısında komşu illerdeki bağımsız adaylar da buluştu. Emek Partisi eski Genel Başkanı ve İstanbul 3. bölge bağımsız milletvekili adayı Abdullah Levent Tüzel, BDP İstanbul milletvekili ve İstanbul 1. bölge bağımsız adayı Sebahat

Arif Koşar

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğunun Kocaeli Bağımsız Adayı Emrullah Bingül’ün aday tanıtım toplantısında komşu illerdeki bağımsız adaylar da buluştu. Emek Partisi eski Genel Başkanı ve İstanbul 3. bölge bağımsız milletvekili adayı Abdullah Levent Tüzel, BDP İstanbul milletvekili ve İstanbul 1. bölge bağımsız adayı Sebahat Tuncel, BDP Diyarbakır milletvekili ve Gaziantep bağımsız milletvekili adayı Akın Birdal, Bingül’e destek vermek amacıyla Kocaeli’nde buluştu.
Yüzlerce kişinin katıldığı buluşmada Kürt sorununda demokratik çözüm ve insanca yaşam vurgularının öne çıktı. Kocaeli bağımsız adayı Bingül yaptığı konuşmada Kocaeli’nden Meclis’e bağımsız milletvekili gideceğine inandığını belirterek “Amed’de yaptığımız toplantıda bu görevi aldık. Amed halkı beni Kocaeli halkına emanet etti. Kocaeli halkının bu emanete sahip çıkacağına inanıyorum” dedi.

SEÇİM YÜRÜYÜŞÜMÜZÜ BAŞLATTIK

Toplantıda konuşan İstanbul 3. bölge bağımsız milletvekili adayı Abdullah Levent Tüzel seçimlerde emekçilerin seçeneksiz olmadığını vurgulayarak “ileri demokrasi diye hükümet en temel insan haklarını bile ayaklar altına almıştır. Kürtler anadilde eğitim hakkı istediklerinde, bana bununla gelmeyin demiştir. İki dilli yaşam deyince bölücülükle suçlamıştır. Öğrencilerin parasız, bilimsel, demokratik eğitim talebine copla, biber gazıyla saldırmıştır. Kriz bütün yükünü işçi sınıfı ve emekçi halkımızın sırtına yüklemiştir. İşte biz bu nedenlerle bir araya geldik ve seçim yürüyüşümüzü başlattık” diye konuştu.

İstanbul 1. bölge bağımsız adayı Sebahat Tuncel ise salon toplantılarıyla yetinilmemesi ve kapı kapı, ev ev seçim çalışması yapılması gerektiğini vurguladı. Toplantıda BDP İl Başkanı Mehmet Alçınkaya Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğunun seçimlerdeki taleplerini, Emek Partisi İl Başkanı Güner Kizir de, seçim çalışmasını Newroz’dan 1 Mayıs’a taşımak gerektiğini ifade etti. Ayrıca Sakarya Bağımsız Milletvekili adayı, Sosyalist Gelecek Partisi Girişimi ve EHP temsilcileri kısa bir selamlama konuşması yaptılar.

ARIZLI HALKINA DESTEK

Kocaeli bağımsız milletvekili adayı Emrullah Bingül, aday tanıtım toplantısı sonrasında Arızlı depremzedelerini de ziyaret etti. Emek Partisi İl Başkanı Güner Kizir’in depremzedeleri selamlamasıyla başlayan ziyarette depremzedelerin mücadelesinde haklı olduğunu ve sonuna kadar desteklediklerini belirten Bingül “biz sadece aday olduğumuzda buraya gelmedik. Ben daha öncede süreci takip ediyordum. Ve sayın Akın Birdal’la beraber size destek olmak üzere buraya gelmiştim. Mecliste de sayın Birdal konuyu ilk defa olarak Meclis gündemine taşımıştı. Aday değilken varolan desteğimiz elbette adaylık sürecinde de devam edecektir” diye konuştu.

“KENDİMİZİ YAKACAĞIZ!”

Üç gündür çatıda bulunan ve Valiliğin taleplerini dinlememesi halinde kendilerini yakacaklarını söyleyen dört depremzeden birisi olan Çişem Uğur “artık yolun sonuna geldik. Valilik yıllardır bizden para alınmamasını öngören mahkeme kararına rağmen bizden para aldı. Bizler ölümden korkmayız. Depremde günlerce enkaz altında kaldım. Ölümü tanıyoruz. Eğer Valilik, bizi buradan çıkarmakta kararlıysa burada yaşanacaklarla Valiliğin alnına tarih boyunca çıkmayacak kara bir leke sürülecektir. Biz bunda kararlıyız ve ölümden korkmuyoruz” dedi. (Kocaeli/EVRENSEL)

www.evrensel.net