12 Aralık 2019 09:45

İspanya'da hükümet kurma görevi Sosyalist İşçi Partisi lideri Sanchez'in

Başbakan ve Sosyalist İşçi Partisi lideri Pedro Sanchez: Yeni bir seçim olmamasını umuyoruz. İspanya'nın istikrarlı bir döneme ihtiyacı var.

İspanya Parlamento Binası | Fotoğraf: Luis Javier Modino Martínez/Flickr

Paylaş

Uzun süre hükümet krizine sahne olan İspanya’da 10 Kasım'da yapılan erken genel seçimlerin ardından hükümeti kurma görevi en fazla oyu alan Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) lideri ve geçici hükümetin başbakanı Pedro Sanchez'e verildi.

350 sandalyeli meclise giren tüm siyasi partilerin liderleriyle iki gün ayrı ayrı görüşmeler yapan Kral 6. Felipe, hükümeti kurma görevini PSOE lideri Sanchez'e verdi.

Görevini aldıktan sonra basına kısa açıklama yapan Sanchez, “Yeni bir seçim olmamasını umuyoruz. İspanya'nın istikrarlı bir döneme ihtiyacı var” dedi.

Son 4 yılda 4 kez sandık başına giden İspanyolların “siyasi partiler arasında kavgadan bıktığını ve siyasete tekrar inanmak istediğini” söyleyen Sanchez, “ilerici ve tüm siyasi güçlerle diyalog halinde olan bir hükümet kuracaklarını” savundu.

Sanchez, Unidas Podemos ile ön anlaşmaya vardıkları koalisyon hükümeti için dışarıdan desteğine ihtiyaç duydukları ayrılıkçı Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) ile devam eden müzakerelere de değinerek, “Müzakereler ihtiyatlı bir şekilde yürütülmeli ve varılan anlaşmalar kamunun bilgisine açık olarak sunulmalıdır. Bu anlaşmalar elbetteki anayasal çerçevede olmalıdır” dedi.

KATALANLAR BAĞIMSIZLIK TALEPLERİNDE ISRAR EDİYOR

Hükümetinin kurulması için dışarıdan desteği zorunlu gözüken ERC, bağımsızlık taleplerinde kararlı.

ERC, sol koalisyon hükümetine destek vermek için hüküm giyen ve cezaevinde bulunan Katalan siyasetçilerin serbest bırakılmasını, aralarında eski Katalonya özerk hükümet başkanı Carles Puigdemont'un da olduğu yurt dışına kaçanların geri dönüşlerinin garanti edilmesini ve Katalonya'da yasal bağımsızlık referandumu yapılmasını talep ediyor.

İspanyol meclisinde çoğunluk için 176 sayısı gerekirken, sol koalisyon hükümeti kurmak isteyen PSOE'nin 120 ve Unidas Podemos'un ise 35 milletvekili bulunuyor.

Mecliste mevcut durumda 16 siyasi parti bulunurken, küçük siyasi partilerden 6'sı sol koalisyon hükümetine dışarıdan destek vereceğini açıkladı.

MECLİS DAĞILIMI

PSOE 120, sağ görüşlü Halk Partisi (PP) 89, aşırı sağ görüşlü Vox 52, aşırı sol görüşlü Unidas Podemos 35, liberal sağdan Vatandaşlar (C's) 10, sol görüşlü Mas Pais 3, Katalonya'daki ayrılıkçı siyasi partiler: Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) 13, Katalonya için Birlik (JxCat) 8, Halk Birliği Adaylığı (CUP) 2; Bask Milliyetçi Partisi (PNV) 6, Bask'ta faaliyet gösteren bağımsızlık yanlısı EH Bildu 5, Navarra (NA) 2, Kanarya Koalisyonu (CC) 2, Galisya Milliyetçi Bloğu (BNG) 1, Kantabria Bölgeci Parti (PRC) 1, Teruel Var 1. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

MESLEK LİSESİ’NİN SEVDA’SI

SONRAKİ HABER

EMEP heyeti Elazığ'da incelemede bulundu: Hamaset söylemi can kaybının önüne geçemez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa