06 Aralık 2019 13:46
Son Güncellenme Tarihi: 07 Aralık 2019 09:08

İzmir’de ücretleri için iş bırakan Doğa Koleji öğretmenlerine velilerden destek

Doğa Kolejinde çalışan öğretmenlerin ödenmeyen ücretleri için başlattıkları iş bırakma eylemi sürüyor. İzmir’de veliler, öğretmenlere destek için açıklama yaptı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Doğa Koleji bünyesinde çalışan öğretmenler ücretlerini alamadıkları için derslere girmezken velilerin de desteği sürüyor. Yaşanan sorunlara çözüm bekleyen veliler Mavişehir’de yer alan Doğa Koleji önünde yönetimi alkışlarla protesto etti.

Doğa Kolejinde okuyan öğrencilerin velileri İzmir’de de ücretlerini alamayan öğretmenler için destek eylemi düzenledi. Hem öğretmenlerin hem de çocukların mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini isteyen veliler Mavişehir’deki Doğa Koleji önünde bir araya geldi.

‘SESİMİZİ YÜKSELTECEĞİZ’

Kitle adına konuşan bir veli, “Doğa koleji geçen seneden itibaren öğretmenlerine düzenli bir maaş ödeyemiyor, ödeyemediği için öğretmenler de çok büyük problem yaşamaya başladı. Şuan öğretmenler derse girmiyor, huzurlu ve rahat değiller. Derse girmemeleri bizim öğrencilerimize yansıyor. Biz de bundan şikayetçiyiz. Biz öğretmenlerimize destek için geliyoruz. Doğa Kolejinin üst yönetimi buna bir şekilde çözüm üretmesini bekliyoruz” dedi. Bugüne kadar yöneticilerin ‘birkaç gün daha sabredin’ dediklerini belirten veli, artık sabırlarının kalmadığını ekleyerek, “Biz elimizden ne geliyorsa yapacağız, sesimizi yükselteceğiz. Bugün burada buluştuk ama yarın daha fazla kişiyle de buluşuruz. Çözümü kapalı kapılar ardında değil, basına açık yapsınlar” diye konuştu.

‘6 GÜVENLİK PERSONELİNİ İSTİFAYA ZORLADILAR’

Bir başka veli ise, “Bizden ne istedilerse her şeyi yaptık. Onlardan da bunu bekliyoruz. Patronun bir yerlere borç aktarması bizleri ilgilendirmiyor. Kimimiz taksitle kimimiz peşin ödeme yaptık” derken bir başka veli de, “Okuldan çocuğunu alıp parasını alamayan bir sürü insan var. Olay sadece öğretmenlerle bitmiyor. Burada çalışan temizlik personeli, güvenlik, muhasebe her personel aynı sıkıntıyı yaşıyor. Bundan iki gün önce 6 tane güvenlik personeli çıkardılar. Zorla istifa ettirildi. Yöneticilerin yaptığı artık zorbalığa giriyor, psikolojik baskıya giriyor. Bizlere yapılan, öğretmenlere, çocuklara yapılan mobbingtir. O insanlar başını yastığa koyduğunda nasıl rahat ediyorlar?” diye ifade etti.

‘HOLDİNGLERİN BASKISINDA OLMAK İSTEMİYORUZ’

‘Eğitim hakkımızı istiyoruz’ sloganları atarak okul yönetimini alkışlarla protesto eden veliler, “Biz holdinglerin, sermayenin, şirketlerin, baskısında olmak istemiyoruz. Devlet bir şekilde bu okulu devam ettirmeli. Başka bir kadın başta MEB olmak üzere tüm yetkililer çözüm bulmalı. Bu öğretmenler aç ve eğitim vermeye çalışıyorlar” dedi.

DOĞA KOLEJİ ÖĞRENCİ VELİLERİ ÇİĞLİ’DE DE EYLEM YAPTI

Çiğli’de bulunan Doğa Kolejinde okuyan öğrenci velileri de basın açıklaması düzenledi. Öğretmenlerin haklarının ödenmesini, öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesini isteyen velilerin açıklamasına Eğitim Sen de destek verdi.

Okul önünde kitle önünde açıklamayı okuyan velilerden Aysel Yenice “Problemi yok kabul etmek onun çözümüne katkı sağlamaz. 82 bine yakın öğrencisi olan Doğa Kolejinin yaklaşık 13 bin 500 çalışanının yaşadıkları mağduriyetlerini bile göz ardı ederek büyük bir özveriyle çalıştıklarını görüyoruz” dedi.

‘BAKANLIĞIN BİR TEDBİRİ VAR MI?’

Veliler olarak cevaplanmasını istedikleri soruları sıralayan Yenice, “Doğa Kolejinde son 10 aydır öğretmen maaşlarının ödemelerinde neden sıkıntı yaşanıyor, kurum sahibi ve yetkilileri bununla ilgili hangi önlemleri aldı? Son 3 aydır hiç maaş alamayan öğretmenler, bazı kampüslerde dün ve bugün derse girmemiştir. Kurum çocuklarımızın eğitimlerini sorunsuz sürdürebilmesi için hangi önlemleri almıştır? Aylardır öğretmenler maaş alamazken, öğrencilerimiz öğretmenleri derse girmediği için mağdur olurken Milli Eğitim Bakanlığımızın almayı düşündüğü herhangi bir tedbir var mı?” diye konuştu.

‘EĞİTİM HAKKIMIZIN ELİMİZDEN ALINMASINA İZİN VERMEYİN’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a seslenen Yenice, “Çocuklarımızın daha fazla mağdur olmasına ve eğitim-öğretim haklarının elinden alınmasına izin vermeyin” dedi.

Daha sonra Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç da söz alarak, “Bu durum eğitim hakkının gasbedilmesidir. Milyonlarca lira teşvik veren devlet bu sorunun sahibidir. Milli Eğitim Bakanı bu sorunun sahibidir. Çünkü bu okullar teşviklerle yaşıyor. Mağdur olan meslektaşlarımızın ve velilerimizin yanındayız” diye konuştu.

Eyleme katılan bir veli de, öğretmenlerimiz mağdur biz onlardan da mağduruz. Erken kayıt diye paraları alındı. Hepimiz peşin ödedik. Bağladılar bizi, başka okul da bulamıyoruz” dedi.

İzmir’in Bornova ilçesindeki Doğa Kolejinde de öğretmen ve çalışanların yaklaşık 3 aydır maaş alamamaları nedeniyle başlattıkları iş bırakma eylemine ilişkin basın açıklaması düzenlendi. Eyleme öğrenci velileri destek verdi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ayşenur'u istismar edip intihara sürükleyen akrabası serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

Münih’de ırkçılığa karşı miting ve insan zinciri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...