11 Kasım 2019 20:17

İsveç PEN'in Yazar Gui Minhai'ye ödül vermesine Çin'den tepki

İsveç PEN Kulübünün Çin'de cezaevinde tutulan Yazar Gui Minhai'ye ödül vermesi Çin'in tepkilerine neden oldu. Minhai'yi yalancılıkla suçlayan Çin, PEN'den ödül verme kararını geri almasını istedi.

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Paylaş

İsveç PEN, cezaevinde ve baskı altındaki yazarlar için her yıl verdiği Tucholsky Ödülü'nü bu yıl aynı zamanda İsveç vatandaşı olan Çinli Yazar ve Yayıncı Gui Minhai'ye vermeyi kararlaştırdı.

Minhai, 2015 yılından beri Çin'de tutuklu bulunuyor. 4 yıldan beri tutuklu olmasına rağmen hakkında iddianame hazırlanmadı ve yargı karşısına çıkarılmadı.

İsveç PEN Kulubü Hong Kong'da yayımcılık yapan yazarın özgür medyanın yaşatılması için verdiği mücadeleden dolayı 2019 yılı Tucholsky Ödülü'ne layık gördüğünü ve serbest bırakılması için mücadele edeceğini açıkladı.

ÇİN, ÖDÜL KARARININ GERİ ALINMASINI İSTEDİ

PEN'in Minhai'ye ödül vermesine Çin'in İsveç Büyükelçiliği sert tepki gösterdi. Büyükelçiliğin resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada "Minhai'ın yalan söyleyen ve itiralar atan bir kriminal" olduğu öne sürüldü. İsveç PEN Kulubü'nden ödülü geri alması istendi.

İsveç PEN'in ödülü Minhai'ye vermesini ”İfade özgürlüğüne yönelik bir aşağılama” olarak niteleyen büyükelçilik, PEN'in bu davranışının olumsuz sonuçları olacağı tehditinde bulundu.

PEN Başkanı Jesper Bengtsson, hiçbir biçimde ödülü geri almalarının söz konusu olmadığını açıkladı.

OTORİTER REJİMLER ÜLKELERİ DIŞINDA DA İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SINIRLAMAYA ÇALIŞIYOR

Bengtsson, Çin'in tutumunun otoriter rejimlerin kendi ülkelerin dışında da ifade özgürlüğünü sınırlamaya çalıştıklarını gösterdiğini söyledi. Türkiye'nin de aynı şekilde girişimlerde bulunduğuna dikkat çekti. Bunun oldukça ciddiye alınması bir gelişme olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Çin'in tutumuna Dışişleri Bakanı Ann Linde de tepki gösterdi. Expressen gazetesine Çin Büyükelçiliğinin açıklamasını kastederek ”Tabii ki bu ciddi bir açıklama. Dışişleri Bakanlığı Büyükelçiye İsveç'de ifade özgürlüğü olduğunu iletti” dedi.

180 ÜLKE ARASINDA 177. SIRADA

Çin, Sınır Tanımayan Gazeteciler'in 2019 yılı Basın Özgürlüğü Endeksinde 180 ülke arasında 177. sırada yer alıyor. (DIŞ HABERLER)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

AB, Türkiye’ye yaptırım çerçeve belgesini onayladı

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa