05 Kasım 2019 20:42

Meclis’te 4 Kasım tartışması | Tanrıkulu: Meclisin iradesini yargıya ipotek ettik

Meclis'te HDP'nin 4 Kasım 2016’da milletvekillerinin tutuklanmasına dair Meclis Araştırması talebi AKP ve MHP'nin oyları ile reddedildi.

Fotoğraf: Volkan Furuncu/AA

Paylaş

HDP’ye dönük 4 Kasım tarihinde başlayan operasyonların siyasi bir süreç olduğunu belirten CHP’li Sezgin Tanrıkulu, “Biz burada Meclisin iradesini yargıya ipotek ettik” dedi. HDP’li Saruhan Oluç’un “terörle aranıza mesafe koyun” sözlerine ise AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş Oluç tepki gösterdi.

Meclis Genel Kurulu’nda, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki dönem milletvekilleri ve eş genel başkanlarına dönük 4 Kasımda yapılan operasyon gerginliği yaşandı. HDP, 4 Kasım 2016’da aralarında HDP’nin önceki Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu 15 milletvekiline yönelik operasyonun araştırılması için Meclis araştırması istedi. HDP’nin önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

TANRIKULU: 4 KASIM SİYASİ BİR SÜREÇ

HDP önergesi üzerine söz alan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 4 Kasımın siyasi bir süreç olduğunu söyledi. Tanrıkulu, HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yargılama sürecinden örnek vererek, “Selahattin Demirtaş ile ilgili AİHM ihlal kararı verdiğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Hamlemizi yaparız’ dedi bu karardan sonra. 2 Eylül’de Demirtaş ile ilgili tahliye kararı verdi mahkeme. Demirtaş’ın 18 Eylül deki duruşmasına gittim. Türkiye’nin içine düştüğü durumdan utandım. Hakimlerin sorduğu sorulardan utandım. 20 Eylül’de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı sahte evrak düzenleyerek Demirtaş’ı şüphelisi olmayan bir dosyaya dahil etti ve yeniden tutuklama kararı verdi. 21 Eylül’de Cumhurbaşkanı ‘bırakamayız’ dedi” ifadelerini kullandı.

"MECLİSİN İRADESİ YARGIYA İPOTEK"

Tanrıkulu, tüm bu süreçlerin hukuk ile açıklanamayacağını belirterek, “Dolayısıyla milletvekillerinin yargılandığı bütün dosyalar siyaset tarafından yönetiliyor. Abdullah Zeydan tahliye kararı verildi aynı mahkeme bir tutuklama daha verdi. İdris Baluken, Figen Yüksekdağ hepsinin durumu böyle. Biz burada Meclisin iradesini yargıya ipotek ettik” dedi.

OLUÇ’TAN AKP’YE: TERÖRLE ARANIZA MESAFE KOYUN

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç da, “Bağımsız ve tarafsız yargı dediğimiz size bağlı yargıdır. O yargı sizin komisyonlarınız gibi çalışıyor. Sarayda oturan baş yargı ‘bırakamayız’ diyor. Bu aldığınız bütün kararlar siyasidir, darbedir. Siz siyasi rakiplerinizle siyaset yoluyla hesaplaşmıyorsunuz, yargı aracılığıyla  hesaplaşıyorsunuz. HDP’nin terör ve şiddetin yanında durduğu iddiaları külliyen yalandı. Biz de size diyoruz lütfen terörle aranıza mesafe koyun. Ama bu mesafe 4 buçuk metreden uzak olsun. Bağdadi’yi İdlib’de öldürdüler. O İdlib’de kaç tane gözlem merkezi vardı? Demek ki siz aranıza mesafe koyacaksınız” dedi.

MUŞ: DAEŞ LABORATUARDA KURULMUŞ

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş Oluç’un açıklamalarına tepki göstererek, IŞİD’in laboratuarda kurulmuş bir örgüt olduğunu, HDP’nin şiddetle arasına mesafe koymadığını ve IŞİD’e en büyük darbeyi kendilerinin vurduğunu savundu. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Avcılar'da Seda Kurt'un katledilmesi protesto edildi: Hayatımızdan vazgeçmiyoruz

SONRAKİ HABER

Yemen'in güneyindeki krizi sonlandırmak için anlaşma imzalandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...