30 Ekim 2019 19:55
Son Güncellenme Tarihi: 30 Ekim 2019 23:10

Ataşehir Belediyesinde ücretleri düzenli ödenmeyen işçiler iş bıraktı

Maltepe’nin ardından ücretleri düzenli ödenmeyen Ataşehir Belediyesi işçileri de iş bıraktı.

Fotoğraf: Metin Tokgöz/AA

Paylaş

Rojhat TURGUT
Ramazan EŞİD
İstanbul

İstanbul Ataşehir Belediyesinde çalışan Genel-İş üyesi işçiler, ücretlerin düzenli ödenmemesi nedeniyle 1 günlük iş bırakma eylemi başlattı. Gece vardiyası ile başlayan iş bırakma eylemi yarın gün boyu devam edecek. İş bırakma eyleminin talepleri arasında sendikal gerekçelerle işten atılan işçileri işe iadesi talebi de var.

Ataşehir Belediyesinde çalışan temizlik işçileri saat 20.00’den itibaren iş bırakırken Fen İşleri ve Park Bahçeler birimlerinde çalışan 650-700 civarındaki işçinin tamamı da iş bırakma eylemine katıldı. Ulaşım Müdürlüğü ve belediyenin diğer birimlerinde çalışan işçilere de eyleme katılma çağrısı yapıldı. Parça parça ve geç yatan maaşlarının düzenli ve tam olarak yatırılması ve daha önce işten atılan arkadaşlarının işe iadesi talebiyle iş bırakan işçiler sorunların sadece bunlardan ibaret olmadığını da söylüyor.

İŞÇİLER SÖZLEŞMENİN UYGULANMASINI İSTİYOR

Daha önce yürüttükleri sendikal çalışmalardan dolayı işten atılan arkadaşlarının işe iadesi için 22 gündür hafta içi mesai saatlerinde oturma eylemi yaparak tepkilerini gösteren işçiler, arkadaşlarının işe iadesinde ısrarcı. İşçilerin taleplerini Evrensel’e aktaran Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, sendikal çalışmaları dolayısıyla işten atılan arkadaşlarının kesin olarak işe iadesinin yanı sıra, ücretlerin düzenli ödenmesini, dış temizlik işçilerinin kulübeleri başta olmak üzere çalışma alanlarının ve koşullarının düzeltilmesini istedi. Arıkan, bu taleplerin belediye ile sendika arasında imzalanan toplu sözleşmede de yer aldığını ancak uygulanmadığını söyledi.

Daha önce de ücretlerin geciktirilmesinden kaynaklı basın açıklaması yaptıklarını ve açıklama sonrası yetkililerin ücretlerin ertesi gün yatırılacağı sözünü verdiğini hatırlatan Arıkan, sorunları konuşmak üzere belediye başkanı ile iletişime geçme çabalarının ise karşılıksız bırakıldığını söyledi.

İş bırakma kararının temsilci ve işçilerle beraber birim birim yapılan tartışmalardan sonra alındığını ve talepleri karşılanıncaya kadar eylemliliklerine devam edeceklerini söyleyen Arıkan, Maltepe Belediyesi işçileri başta olmak üzere Üsküdar, Aliağa gibi işçi direnişleriyle de dayanışma içinde olduklarını, onların taleplerini de desteklediklerini belirtti.

KRİZİ ÖNE SÜREN MÜDÜR İŞÇİLERİ EYLEMDEN VAZGEÇİRMEYE ÇALIŞTI

İş bırakma eyleminin başlamasının ardından Temizlik Birimi Müdürü şantiyedeki işçilerin yanına geldi. Burada konuşan müdür, belediyenin imkanlarının kısıtlı olduğunu ileri sürdü. Ekonomik krizi öne sürerek işçileri eylemden vazgeçirmeye çalışan müdür, ilerleyen süreçte yaşanan sorunların atlatılacağını savundu. Müdür, “Başkan gecenin bir yarısı uykusundan uyanıp ‘Ben bu işçilerin maaşını nasıl ödeyeceğim’ diye düşünüyor” iddiasında bulundu.

“ZATEN KRİZİN FATURASINI BİZ ÖDÜYORUZ!”

Müdürün konuşmasına tepki gösteren işçiler ise iktidarın zaten her fırsatta krizin faturasını kendilerine yüklediğini bir de belediyedeki krizin faturasını ödemeyeceklerini belirtti. Müdürün, “Belediye size iş veriyor” açıklamasına da tepki gösteren işçiler, kimsenin kendilerini ekmekleriyle tehdit etmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Bir temizlik işçisi, “Siz nasıl bizi işe aldıysanız bizler de sizi seçip o koltuklara oturttuk” dedi.

Evrensel’e konuşan 11 yıllık bir işçi, “Ben grev kararında geç bile kalındığı fikrindeyim. Sorunlarımız var ve bunları iletmek istediğimizde karşımızda muhatap bulamıyoruz. Ben yöneticilerin samimiyetine inanmıyorum. 11 yıldır buradayım, daha başkanın yüzünü bile görmedim. Bayramlaşmaya dahi gelmedi” dedi.

7 yıldır çalışan bir başka belediye işçisi ise; “Belediye yönetiminin samimiyetine inanmıyoruz. Ben yıllardır Ataşehir’de oturuyorum, kendisi krallar gibi yiyip içiyor” diyerek belediye başkanına tepki gösterdi. Belediye başkanının samimiyetine inandığını ifade eden bir işçi ise, “Sorunlar çözülemeyecek sorunlar değil. Ama sendikamıza da güveniyoruz. Hakkımız olanı alacağız” dedi.

Aynı şantiyede çalışan Kadıköy Belediyesi’ne bağlı bir temizlik işçisi de “Ataşehir Belediyesi işçilerinin mücadelesini destekliyorum. Umarım kazanırlar, bizim mücadelemiz hak, hukuk, adalet mücadelesi” diyerek dayanışma duygularını ifade etti. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazeteci Abdullah Kaya hakkında tahliye kararı

SONRAKİ HABER

Yamanlar’da kadınlar kadın dayanışma merkezi ve kreş istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa