10 Ekim 2019 13:36

Ataşehir'de mücadele sürüyor: Belediye, direnişi kırmak için zabıtaları gönderdi

Ataşehir Belediyesinde işten çıkarılan Genel-İş ve Güvenlik-Sen işyeri temsilcilerinin başlattığı oturma eylemi sürüyor. Belediye, direnişi kırmak için zabıta ekipleri gönderdi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Ataşehir Belediyesinde işten atılan Genel-İş 1 No’lu Şube İşyeri Temsilcisi Melike Şahin ve Güvenlik-Sen İşyeri Baştemsilcisi Alışan İpşiroğlu’nun işe geri dönme talebiyle başlattığı oturma eylemi devam ediyor. Ataşehir Belediyesi ana bina ön giriş kısmında süren eyleme destek ve dayanışmalar da artıyor.

Oturma eyleminin 2. gününde Ataşehir Belediye başkanlığının talimatıyla direniş yerine gelen 20-30 kişilik zabıta ekibi, eylemin binanın ön girişinde değil karşı kaldırımda sürmesi gerektiğini, kendilerine verilen talimatın bu yönde olduğunu söyledi. Genel-İş 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, şube yöneticileri, işten atılan işçiler ve desteğe gelen işçiler direniş yerinin değiştirilmesi dayatmasına tepki gösterdi. Tartışma arbedeye dönüşürken, tepkilerin artması üzerine zabıtalar geri çekilmek zorunda kaldı.

ATILAN İŞÇİLER GERİ ALINANA KADAR

Oturma eyleminin yapıldığı alanda açıklama yapan Şube Başkanı Ahmet Arıkan, “Dün İller Bankası ödeme yapmıyor para göndermiyor diyen belediye yönetimi, direniş başlayınca basın açıklaması yapınca parayı bulup işçilerin geri kalan ücretlerini yatırdı. Biz de isteriz işçilerin ücretleri yatsın. Ama niye direniş kırıcılığı girişiminde bulunuluyor. İşçi arkadaşlarımız ve temsilciler direnişe katılmasın diye dün resmen müdürler ve amirler tarafından işten atma tehdidi kullanıldı. Ne yaparlarsa yapsınlar bu oturma eylemi atılan arkadaşlarımız işe alınıncaya kadar sürecek” diye konuştu.

Öte yandan Ataşehir Belediyesinde çalışan kamu emekçilerinin belediye başkan yardımcıları ve idari müdürler aracılığı ile KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen’den istifa ederek Yerel-Sen’e üye olmaya zorlandığı bildirildi.

Tüm Bel-Sen Anadolu Yakası Şubesi bu uygulamanın daha öncede Kartal Belediyesinde de yapıldığını belirterek, Tüm Bel-Sen’e karşı bir tutum alındığına dikkat çekti. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

150 göçmen işçi, Fransa işçi sınıfına katılma mücadelesini nasıl kazandı?

SONRAKİ HABER

AYM'den gardiyanların yaraladığı hükümlü için ihlal kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...