17 Ekim 2019 15:19

Ataşehir Belediyesi önünde işten atmalara karşı direniş sürüyor

Ataşehir Belediyesinde işten atılan işçilerle dayanışma sürerken, çalışan işçilere dönük baskı da artıyor.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Ataşehir Belediyesinde sendikal faaliyetleri nedeniyle işten atılan işçilerle dayanışma artarken baskılarda yoğunlaştı.Belediyeye bağlı zabıtalar ile direniş alanında bulunan polis, işçileri “Kürtçe şarkı açmayın müdahale ederiz” diyerek tehdit etti. Öte yandan belediyeye bağlı müdürlükler, işçileri direnişe destek vermeleri durumunda işten atmakla tehdit etti.

Genel-İş 1 No’lu Şube İşyeri Temsilcisi Melike Şahin ve Güvenlik-Sen İşyeri Baştemsilcisi Alişan İpşiroğlu’nun belediye önünde başlattığı oturma eylemi devam ediyor.

Belediye ana binası önünde devam eden oturma eylemine destek ve dayanışmayı engellemek için işten atma tehditleri de arttı. Belediyede çalışan Tüm Bel-Sen üyesi kamu emekçilerinin, direnişe destek vermeleri durumunda haklarında tutanak tutulacağı,kamera ile tespit edilip işten atılacakları yönünde baskıların yapıldığı iddia edildi. Öte yandan işçiler, belediyeye bağlı başta dış temizlik şantiyelerinde olmak üzere park ve bahçelerde, fen işleri yol bakım onarım destek hizmetlerinde de müdürlerin direnişe destek olmanın cezasının idari ceza ve işten atmayla sonuçlanacağı yönünde baskı yaptığını iddia etti.

‘KÜRTÇE ŞARKI DİNLEMEYİN MÜDAHALE EDERİZ’

Eylemin sürdüğü alanda Kürtçe şarkı dinlemek, türkü söylemek yasak. Direniş alanında Kürtçe müzik dinlenmesi üzerine belediyeye bağlı zabıta ile polis, Kürtçe müziğin kapatılmasını, kapatılmaması durumunda müdahale edileceğini söyledi.

Öte yandan belediye yönetiminin direnişin kırılması, desteklerin azalması için işten atılan Şahin ve İpşiroğlu’nun,belediye başkanı hakkında ‘Yerli-yersiz konuştukları’, ‘Belediyeyi kötüledikleri’ yönünde kışkırtıcı söylentiler yaydığı iddia edildi.

TEHDİTLERE ASLA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Belediyenin baskılarına tepki gösteren Genel-İş İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, “İki arkadaşımız sendikal faaliyet ve çalışmalara katıldıkları için işten atılmışlardır. Yalan yanlış bilgi kirliliğiyle direnişi kırmaya çalışmak boşunadır. Oturma eylemi devam edecek, iki arkadaşımızda ise geri alınacak. Başka yolu yok. Kürtçe türkü dinlemeyi yasaklayanlar, demokratım sosyal demokratım diye geçinmesinler. Baskı ve yasaklara isten atma tehditlerine asla boyun eğmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

OKUDUCU’NUN OTURMA EYLEMİ 12. GÜNÜNDE

Öte yandan Maltepe Belediyesindeki işinden atılan DİSK/Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube Yöneticisi Alkan Okuducu’nun belediye önünde başlattığı oturma eylemi de 12. gününde sürüyor. Genel-İş Sendikası İstanbul Avrupa Yakası 2 No’lu Şube yönetimi, Okuducu’ya destek ziyaretinde bulundu. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ankara'da geçici diye taşınan imam hatip okulu kalıcı oldu

SONRAKİ HABER

Gamze Akkuş İlgezdi: Sanat hakkının hiçe sayıldığı bir bütçe ile karşı karşıyayız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa