30 Ekim 2019 18:39

Maltepe Belediyesinde direnen işçinin eşi: Bu para pul meselesi değil onur meselesi

Maltepe Belediyesinde atılan işçilerin işe geri alınması ve toplu sözleşmenin uygulanması için direnen işçinin eşi: Çocuklarımıza onurlu bir şekilde durmayı öğretmek zorundayız.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Can Deniz ERALDEMİR
İstanbul

Maltepe Belediyesinde dış temizlik işçilerinin, atılan işçilerin işe geri alınması ve imzalanan toplu sözleşmenin uygulanması için başlattığı eylemler altıncı gününü geride bıraktı.

Dün sabah saatlerinde yaklaşık 80 işçinin çalıştığı Fen İşleri Müdürlüğünde de iş durdurma kararı alan işçilerin yanı sıra Park ve Bahçeler Müdürlüğü işçilerinin bir bölümü de iş bırakarak, Aydınlıkevler’deki temizlik şantiyesine geçtiler. Yine Kadıköy Belediyesi işçileri de işçilere dayanışma ziyaretinde bulundu.

Evrensel’e konuşan temizlik işçilerinden Ayhan İren, beş senedir Maltepe’de temizlik işçisi olarak çalıştığını vurguladı. İren, “Bu süreç 11 aydır devam ediyor. Altı gün önce üç arkadaşımızı işten çıkardılar, ertesi gün de bir arkadaşımızı işten çıkardılar” dedi. Cuma günü eylemlere başladıklarını hatırlatan İren, “Belediye Başkanı Maltepe halkına bu zulmü yaşatmasın artık” dedi. Belediyenin sunduğu ve işçilerin reddettiği teklifi hatırlatan İren, “Belediye Başkanı zaten bu teklifi daha önce de getirmişti bize. Bir ay önce 270 lira gibi bir artışla gelmişti ve biz hiçbir şekilde kabul etmemiştik” diye konuştu. Arkadaşlarının atılmasıyla aynı teklifin bu sefer atılan işçilerin geri alınmasıyla masaya getirildiğini vurgulayan İren, “Zaten süreci bu hale getiren Belediye Başkanının kendisidir” dedi.

Temizlik işçisinin eşi Sezen İren ise kimseye bir kötülük yapmadıklarını vurguladı ve “Hakkımız olanı istiyoruz” dedi. Yapılan toplu iş sözleşmesinin önemine dikkat çeken Sezen İren, “Yarın öbür gün çocuklarımıza verilecek hesabımız bu. Artık bu bir para pul meselesi değil onur meselesi. Çocuklarımıza onurlu bir şekilde durmayı öğretmek zorundayız” diye konuştu.

İki çocukları olduğunu söyleyen İren, “Bizlere sunulan 270 TL ile onlar iki tane çocuk eğitsinler. Onlar bu marifeti göstersinler. Bizler de gösterelim o zaman” diye konuştu.

Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Yöneticisi Murat Aktemur ise işçilerin imzalanan toplu sözleşmenin uygulanmasını talep ettiğini hatırlattı. Aktemur, “Kartal, Ataşehir ve Kadıköy olarak arkadaşlarımızın yanındayız. Çünkü bu işçi sınıfı adına çok önemli bir adım” dedi. Top-lu sözleşmenin uygulanmasını isteyen işçilerin atıldığına dikkat çeken Aktemur, “Derhal bu hukuksuzluğa son verilmesini, Maltepe Belediyesinden ve CHP Genel Merkezinden talep edi-yoruz. Bütün arkadaşlarımızın haklarını alıp iş başı yapmasını istiyoruz” diye konuştu

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Koton'dan istifa eden işçi: Kasaya da bakıyordum yerleri de siliyordum

SONRAKİ HABER

Çağrı merkezlerinde yaşanan sorunlar sendikalaşma eğilimini artırıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...