29 Ekim 2019 16:34

Tutuklu eski HDP milletvekillerine kamera cezası

Kandıra Kadın Cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP milletvekilleri Çağlar Demirel ve Selma Irmak ile tutuklu Hacire Tanırgan’a havalandırmadaki kameraları kapattıkları gerekçesiyle ceza verildi.

Fotoğraf: Flickr

Paylaş

Kocaeli 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü, Kandıra 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP milletvekilleri Çağlar Demirel ve Selma Irmak ile tutuklu Hacire Tanırgan’a “Kurum malına zarar verdikleri” gerekçesiyle 29 Temmuz’da 3 gün disiplin cezası verildiği öğrenildi.

Mezopotamya Ajansının haberine göre Demirel, Irmak ve Tanırgan'ın bulundukları odanın havalandırmasına çıktıkları kıyafetten rahatsız olan kadın gardiyanlar, odayı ve havalandırmayı gören kameraların erkek gardiyanlar tarafından izlediğini belirterek, “Havalandırmaya çıkarken kıyafetlerinize dikkat edin” uyarısında bulundu.

Erkek gardiyanların kameraları izlediğini öğrenen Demirel, Irmak ve Tanırgan, havalandırmadaki kameraları kapattı. Vekiller cezaevi idaresine kamerayı güvenliği ihlal etme amaçlı kapattıkları yönündeki iddiayı reddederek kameraların erkek gardiyanlar tarafından sürekli izleniyor olmasının özel alanlarının ihlal edilmesi olduğunu vurguladı.

Savunmada ceza infaz kurumu idaresinin, güvenlik önlemlerini alırken hükümlü ve tutukluların özel ve mahremiyet alanlarının korunması hakkını ihlal etmemeye özen göstermesi gerektiği dile getirildi.

Kocaeli 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü ise verdiği karardaki değerlendirme kısmında, hükümlü ve tutukluların kameraların özel alanlarını ihlal ettiğini söyleminin iddia olduğunu ileri sürülerek şunlar denildi:

“Oda havalandırma alanları özel yaşam alanı olmayıp, ortak kullanım alanıdır. Dolayısı ile her hükümlü, tutuklunun bu ortak kullanım alanında genel adap kuralları çerçevesinde giyinmesi gerekmektedir. Keyfi nedenlerle güvenlik amacıyla takılan kameraların görüntü alınmasına engel, 5275 sayılı Kanun’un 37’ci maddesinin 1’ci fıkrası, hükümlü hakkında kurumda düzenli bir yaşamın sürdürülmesi güvenlik ve disiplin sağlanması bakımından kanun, tüzük yönetmenlikler ile idarenin uygulamasını emrettiği veya gerekli kıldığı davranış ve tutumları kusurlu olarak ihlal ettiğinde eylemin niteliği ile ilgili ağırlık derecesine göre kanunda belirtilen disiplin cezaları uygulanır şekildeki düzenlemeye açıkça aykırı düşmektedir.”

Verilen cezaya Irmak, Demirel ve Tanırgan, Kocaeli İnfaz Hakimliğini başvurarak itiraz etti. İtirazın kabul edilmesi üzerine tutukluların duruşması bugün Kocaeli İnfaz Hakimliğinde saat 09.30’da görülecek. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Trump, IŞİD’in yeni lideri olması beklenen kişinin öldürüldüğünü açıkladı

SONRAKİ HABER

Is the killing of Baghdadi, Trump’s self-salvation operation?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...