24 Ekim 2019 14:23

Newroz'da öldürülen Kemal Kurkut'un davasında sanık polis yine tutuklanmadı

Kemal Kurkut davasında mahkeme heyeti, sanık polis Yakup Ş.'nin tutuklama talebini yeniden reddetti.

Fotoğraf: Abdurrahman Gök/dihaber

Paylaş

Diyarbakır'da 2017 Newroz kutlamasında üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un öldürülmesine ilişkin polis memuru Yakup Ş.'nin "kasten öldürme"den tutuksuz yargılandığı davanın 7'nci duruşması Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmada sanık polis Yakup Ş. ve avukatı hazır bulundu. Duruşmaya Kurkut’un annesi Secan ve ağabeyi Ferhat Kurkut ile avukatları Mehmet Emin Aktar ve Sidar Avşar katıldı. Duruşmayı, Lice’de kalekol protestosunda askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Medeni Yıldırım'ın annesi Fahriye Yıldırım ile HDP’li vekiller Züleyha Gülüm, Serpil Kemalbay ve Saliha Aydeniz de izledi. 

20 POLİS DURUŞMAYI TAKİP ETTİ

Adliye önünde ve duruşmanın yapılacağı koridorda yoğun güvenlik önlemlerinin alındı. Duruşmayı izlemek isteyenler, yapılan aramadan sonra duruşma salonuna alınırken, yaklaşık 20 polis de salona girerek duruşmayı takip etti. Sanık polis Yakup Ş. savcı ve hakimlerin giriş yaptığı kapıdan adliye binasına geldi.

ATK RAPORU GELMEDİ

Mahkeme heyeti, İstanbul Adli Tıp Kurumu (ATK) Genel Kurulu’ndan talep edilen raporun gelmediğini belirtirken, Kurkut ailesi avukatı Mehmet Emin Aktar, mevcut delil durumu ve dosyanın ATK'de olduğunu ifade ederek, sanık polisin tutuklanması talebinde bulundu. 

TUTUKLAMA TALEBİ REDDEDİLDİ

Olayın üzerinden zaman geçmesi ve delilleri karartma ihtimalinin olmadığı gerekçesiyle sanık polis Yakup Ş.'nin tutuklanması talebini reddeden mahkeme heyeti, ATK Genel Kurulu’nun hazırlayacağı bilirkişi raporunun beklenmesine karar vererek duruşmayı 14 Ocak 2020’ye erteledi.

ANNE “KATİLLER” DİYE BAĞIRDI

Mahkeme heyetinin kararından sonra Anne Secan Kurkut, sanık Yakup Ş.'ye ve avukatına tepki göstererek, "Katiller" diye bağırdı. Anne Kurkut, polislerce duruşma salonundan çıkarıldı.

“KEMAL'İ VURAN ARAMIZDA DOLAŞIYOR”

Duruşmanın ardından adliye önünde açıklama yapan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, "Sanık 7 duruşmadır tutuksuz yargılanıyor. Elini kolunu sallayarak aramızda dolaşıyor. Cezaevleri ağzına kadar dolu, sırf bir Tweet attıkları için insanlar cezaevine atılıyor ama Kemal’i öldüren polis elini kolunu sallayarak aramızda dolaşıyor. Yine bir cezasızlık ile karşı karşıyayız. Adalet bir kez daha öldürülüyor ve bunun olmaması için hukukun yerine getirilmesini istiyoruz” diye konuştu. (Diyarbakır/MA)

 

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Merkez Bankası politika faizini yüzde 14’e indirdi

SONRAKİ HABER

"Banka borçlarımı ödeyemiyorum" diyerek yaşamına son verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...