23 Ekim 2019 16:20

Yarın görülecek Kemal Kurkut davasında ATK raporu bekleniyor

2017 Diyarbakır Newroz'unda polis kurşunuyla öldürülen Kemal Kurkut davasında, bilirkişi raporları arasındaki çelişkinin giderilmesi için ATK'den talep edilen yeni raporun gönderilmesi bekleniyor.

Fotoğraf: Abdurrahman Gök/dihaber

Paylaş

2017 Diyarbakır Newroz’u kutlamasına katılmak için alana gelmeye çalışırken polis kurşunuyla öldürülen 22 yaşındaki Kemal Kurkut’un yarın Diyarbakır'da görülecek davasında şimdiye kadar hazırlanan raporlar arasındaki çelişkinin giderilmesi için Adli Tıp Kurumundan talep edilen yeni raporun gönderilmesi bekleniyor.

Diyarbakır'da 2017 Newroz kutlamasında üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un öldürülmesine ilişkin polis memuru Yakup Ş.'nin "kasten öldürme"den tutuksuz yargılandığı davanın duruşması yarın Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

BİLRİKİŞİ İLK RAPORUNDA "DOĞRUDAN ATEŞLE" ÖLDÜRÜLDÜ DEMİŞTİ

Kurkut'un ölümünün ardından hazırlanan otopsi raporunda ‘vücuduna yukarıdan giren mermi sonucu’ yaşamını yitirdiği saptanmış, Adli Tıp Kurumu’ndan (ATK) istenen raporda, Kurkut’un ‘yerden seken merminin vücuda alttan girmesiyle’ hayatını kaybettiği belirtilmişti. Ulusal Kriminal Büro ise cinayete ilişkin hazırladığı ilk raporunda Kurkut'un “doğrudan ateşle” öldüğünü saptamış, mahkemenin istemi üzerine hazırladığı ikinci raporunda ise bu kez Kurkut’un “yerden seken merminin vücuda girmesi” sonucu öldüğünü savunmuştu.

Mahkeme, söz konusu bu kurumlardan gelen raporlardaki çelişkiler nedeniyle 30 Mayıs'ta görülen 6'ncı celsesinde ATK Genel Kurulu'ndan yeni bir bilirkişi raporu düzenlemesini istemişti. Yarın görülecek davaya ATK'den talep edilen yeni raporun gönderilmesi bekleniyor.

Kurkut ailesinin avukatı Mehmet Emin Aktar, son celsede yaptığı savunmada mahkemenin Ulusal Kriminal Büro’dan neden ikinci bir rapor talep ettiğini anlayamadıklarını söylemiş, Ulusal Kriminal Büro’nun ilk raporunda görüntülü bir anlatıma yer verdiğini ve gayet açık bir anlatımla olayı anlattığını vurgulayarak "Birinci rapor anlaşılmaz değildir. Ancak ikinci raporda, bilirkişi devletin kendilerinden ne istediğini anlıyor. Devletin söz konusu birinci rapordan rahatsız olduğunu anlayarak ikinci raporu düzenlemiştir. İkinci raporda neden görüntülere yer verilmiyor. İkinci rapor tipi, bir vazife çıkarma işidir" demişti. Aktar devamında hazırlanan ilk raporlar üzerinden cinayete dair "Biz de bir kanaat oluşmuştur. Siz de kanaat oluşmamış mıdır?" diye mahkeme Başkanına sormuş yanıt ise "Biz de tereddütler vardır" olmuştu.

Ara kararını açıklayan mahkeme, sanığın tutuklanma talebini reddetmiş ve duruşmayı 24 Ekim'e ertelemişti. 

RAPOR HALA MAHKEMEYE ULAŞTIRILMADI

Aradan geçen 4 buçuk aydan sonra yarın görülecek duruşmaya, mahkemenin ATK'den raporlar arasındaki çelişkilerin giderilmesi istemiyle hazırlanmasını istediği raporun mahkemeye ulaştırılması bekleniyor, ancak rapor şu ana kadar mahkemeye ulaştırılamadı. Raporun hazırlanıp hazırlanmadığı konusunda bilgi edinilemezken, hazırlanan raporun, mahkemenin raporlar arasındaki çelişkileri giderilmesi isteminin karşılayıp karşılamayacağı ise belirsizliğini koruyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Türk-İş, patrona teşvik paketine destek verdi; üyeleri tepki gösterdi

SONRAKİ HABER

İBB’den üniversite öğrencilerine yıllık 3 bin 200 TL "Eğitim Yardımı"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa