11 Nisan 2011 11:48

Bir garip dava

SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan ve TÖP Sözcüsü Oğuzhan Kayserilioğlu ve SDP yöneticileri ile adı işkencelerle gündeme gelen eski Emniyet Müdürü Hanifi Avcı’nın birlikte yargılandığıkamuoyunda ‘Komplo’ davası olarak bilinen ‘Devrimci Karargâh’ davası 13 Nisan’da başlıyor.Avukat Gülize

Bir garip dava

Paylaş
Çağdaş Kaplan

Avukat Gülizer Tuncer, “Siyasi iktidarın emirleri doğrultusunda çalışan yargı organlarının soruşturma hazırlanmasında gösterilen keyfilik ve hukuksuzluğun, yargılama safhasını etkilemesinden endişe duyduklarını” söyledi.

Ergenekon davasından da yargılanan eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, işkencecisi olduğu Nejdet Kılıç’ı SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan ve parti yöneticileri ile TÖP Sözcüsü Oğuzhan Kayserilioğlu’nu bir arada gösteren 14’ü tutuklu 22 kişinin yargılanacağı davanın ‘evlere şenlik’ suçlamalar barındıran bir iddianamesinin bulunması, davaya olan merakı da arttırıyor.

‘İDDİANAMEDE YALAN VE ÇARPITMALAR VAR’

Soruşturmanın başından bu yana hukuksuzlukla karşılaştıklarını  belirten Av. Gülizar Tuncer, “Süreç sonrasında açılan dava sonucu görülecek ilk duruşmada siyasi iktidarın emirleri doğrultusunda çalışan yargı organlarındaki bu keyfilik ve hukuksuzluğun yargılama safhasını etkilemesinden endişe” ettiklerini ifade etti. Son derece gayri ciddi, özensiz yalanlarla dolu bir iddianame hazırlandığını vurgulayan Tuncer “Polis tarafından verilen dijital verilere yapılan tahribatlar bir yana iddianamede ondan daha yalan ve çarpıtmalar görüyoruz. Devrimci karargahta yargılananların hiçbirinin bu olaylarla alakası olmadığının bilinmesine rağmen hepsine örgüt üyesi suçlaması getirildi ama örgüt üyesi derken hiçbir somut delil, iddia sunulamadı. Herhangi bir görgüye bilgiye dayanmayan beyanlar dayanak gösterilerek suçlamalarda bulunuldu” şeklinde konuştu.

Müvekkillerinin Avcı ile beraber yargılanmalarından son derece rahatsız olduğunu belirten Tuncer, “Geçmişte adı işkence ile anılan, insanları katleden ve yaptıkları ile övünen bir polis şefi ile yargılanmanın ise müvekkillerim için katlanılmaz bir durum” diye konuştu.

‘ENDİŞELİYİZ...’

Son olarak suçlamaların hiç bir hukuki zemini olmadığı için tahliyeler de beklediklerini kaydeden Tuncer, fakat siyasi iktidarın emirleri doğrultusunda çalışan yargı organlarının verecekleri kararların da hukuk ve adalet yönünde karar vermelerinden endişe duyduklarını söyledi. Tuncer ayrıca siyasallaşmanın hat safhada olduğu, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının söz konusu olmadığı mevcut yargı sisteminde, mahkûmiyet ve tahliye kararlarının da bu zihniyet çerçevesinde verildiğine dikkat çekti. Tuncer, “Yargıdaki bu keyfilik ve hukuksuzluğun yargılama safhasını etkilemesinden endişeliyiz” diye konuştu. (İstanbul/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Danıştay YGS’de görevsizlik kararı verdi

SONRAKİ HABER

Sobadan sızan gazdan zehirlenen 100 yaşındaki kadın ve oğlu öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa