24 Haziran 2019 15:50

Öykü Arin 74 gün sonra ilk kez dışarı çıktı

Lösemi tedavisi gören 4 yaşındaki Öykü Arin’e babasından nakledilen ilik yüzde 98,5 oranında tuttu.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Antalya’da lösemi tedavisi gören 4 yaşındaki Öykü Arin’e babası Çağdaş Yazıcı’dan nakledilen yarı uyumlu ilik yüzde 98,5 oranında tuttu. Öykü Arin, 74 gün sonra ilk kez hastaneden dışarı çıktı.

İzmir’de, geçen yılın Kasım ayında, löseminin ender görülen türü Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) teşhisi koyulan Öykü Arin için 3 Haziran’da baba Çağdaş Yazıcı’dan yarı uyumlu kök hücre nakli yapılmıştı, geçen hafta sosyal medya hesabından açıklama yapan anne Eylem Şen Yazıcı, babasından nakledilen iliğin yüzde 98.5 oranında tuttuğunu açıkladı.

Bunun üzerine, 74 gündür steril odada kalan minik Öykü Arin bugün ilk defa dışarı çıktı. Aylar sonra ilk defa hastane dışına çıkan Öykü Arin’i, annesi Eylem Şen Yazıcı, babası Çağdaş Yazıcı ve yakınları yalnız bırakmadı. Falezler kıyısında ailesiyle fotoğraf çektiren Öykü Arin için doktorları açıklama yaptı.

DOKTORUNDAN AÇIKLAMA: İLİK ÇALIŞTI

Medicalpark Antalya Hastanesi İlik Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Yeşilipek, Öykü Arin’in sağlık durumuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, bu tedavinin rutin yapılan bir iş olduğunu ifade etti. Yeşilipek şöyle konuştu:

“Başlangıçta annesinden yarı yarıya uyumlu nakil yapmıştık. Erken dönemde kemik iliği gayet iyi çalıştı. Hemen hemen tama yakın tutma söz konusuydu. O dönemde genetik bozukluğun tamamen kaybolduğunu tespit ettik. Ama sonraki dönemde anneden yapılan greft vücut tarafından reddedildi. Bu çok sık olmasa da olan bir durum. 22 gün önce de babadan yarı uyumlu nakil yapıldı. 13’üncü günde ilik çalıştı ve yüzde 98.5 oranda tuttu. Ama henüz her şey bitmiş değil. Şu anda sağlık durumu iyi. Daha ileriki dönemde de olumsuzluklarla karşılaşabiliriz. Bir süre yakından izleyeceğiz. Birkaç ay içerisinde normal aktivitesine kavuşabilir. Topluma karışması için 6 ay ya da 1 yıl gibi bir süre gerekiyor. Bu süreden sonra okul dahil her türlü topluluğa girebilir.”

HASTANE DIŞINDA KARINCALARLA İLGİLENDİ

Öykü Arin’in hastaneden bir günlüğüne izin alıp dışarı çıktığında neler yaptığını da anlatan anne Yazıcı, “Kuşlar, kediler, karıncalarla ilgilendi. Özellikle karıncalarla ilgilendi. Krem sürmekten nefret ediyor ama o gün eline yüzüne vücudunun her yerine güneş kremi sürdü. O anki duygularımı anlatamam, nutkum tutulmuştu” dedi. Eylem Şen Yazıcı, Sağlık Bakanlığı’nın 150 bin bağışçının verilerini çok yavaş işlediğini, şu ana kadar sadece 50 bininin işlendiğini kaydetti.

KAMPANYA DEVAM EDECEK

Öykü Arin’in annesi Eylem Şen Yazıcı da zorlu bir süreç geçirdiklerini hatırlattı. 150 bin donöre ulaştıklarını aktaran Yazıcı, sosyal medyada paylaşılması sonrasında her yerden arayanlar, nakil için başvuranlar olduğunu anlatarak şöyle konuştu: “İlik tuttu diyebiliriz. İlik savaşının olup olmayacağını bilmiyoruz. Bu takip altında. Hastalık geri gelecek mi, bilmiyorum. Hastalığın geri dönüşü için 5 yıl deniliyor ama bilmiyoruz. Hastalığın yeniden tekrarına karşı bu kampanya sürmeye devam edecek. Öykü hastanede kendisine kitaplarıyla yeni bir dünya kurdu.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Çavuşoğlu: ABD’den hangi yaptırım kararı gelirse gelsin S-400’ü aldık

SONRAKİ HABER

Hindistan'daki selde ölü sayısı 136'ya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa