Koç Holding tehdit ediyor, TÜPRAŞ işçisi direniyor

Toplusözleşme sürecinin devam ettiği TÜPRAŞ’ın 4 rafinerisinde işçilerin dün başlattığı fabrikayı terk etmeme eylemleri sürüyor.

17 Mayıs 2019 09:35
Son Güncellenme Tarihi: 17 Mayıs 2019 23:11
Paylaş

TÜPRAŞ’ın dört ildeki rafinerisinde başlayan fabrikayı terk etmeme eylemi sürüyor. İşçiler tanker dolumlarını durdururken, üretimin devam ettiği tesislerde depolar doldu ve kritik sürece girildi. Dayatmalarını sürdüren Koç Holding yöneticileri ise işçileri ve sendikayı tehdit etti.

Koç Holding ile Petrol-İş Sendikası üyesi TÜPRAŞ işçileri arasında aylardır süren TİS görüşmeleri geçen hafta uyuşmazlıkla sonuçlanmıştı. Koç Holding’in 3 yıllık sözleşme dayatması ile mazeret izinleri ve vardiya haklarına yönelik saldırılarına karşı TÜPRAŞ işçileri, bir aydır çeşitli eylemlerle tepki gösteriyor.

DÖRT BÖLGEDE EYLEM

Patronun işçiler açısından “kabul edilemez” olan dayatmalarında ısrar etmesi nedeniyle, TÜPRAŞ’ın İzmir, Kırıkkale, Kocaeli ve Batman rafinerilerinde çalışan işçiler önceki gün akşam saatlerinden itibaren işyerini terk etmeme başlattı. İşçiler, üretimi durdurmazken tanker dolumuna ise izin vermedi. Karadan satış yapılmadığı için depolar doldu. Üretilen ürün için depolanacak yer kalmaması nedeniyle üretimde 48 saatlik kritik sürece girildi.

TEHDİT GİBİ AÇIKLAMA

TÜPRAŞ’ın Aliağa tesislerinde işçilerin gece boyunca süren bekleyişine gergin bir hava hakimdi. TÜPRAŞ Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu’dan gelen açıklama, işçiler ve sendika tarafından “tehdit” olarak değerlendirildi.

Yelmenoğlu açıklamasında “TÜPRAŞ olarak, bu noktaya gelene kadar tüm çabalarımıza ve uyarılarımıza rağmen, gerek toplu sözleşme masasında gerekse sahalarda sendikamızın yönlendirmesiyle, iş ahlak ve etiğine uygun olmayan tutumların yanı sıra yasalara aykırı bazı girişimlerde bulunulduğunu üzülerek gözlemlemiş oluyoruz” diyerek sendikayı iş ahlakına uygun davranmamakla suçladı. Müzakerelerin tıkandığını ve sürecin Yüksek Hakem Kuruluna gideceğini işaret eden Yelmenoğlu, “İşçilerin görevlerinin başına dönmemesi durumunda yasal müeyyideleri uygulamak durumunda kalacağız” ifadelerini kullandı.

"ÜÇ MADDEYE ASLA İMZA ATMAYACAĞIZ"

Petrol-İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, Yelmenoğlu’nun açıklamasına karşılık, şunları söyledi: “Sendikayı işçilere doğru bilgi aktarmamakla itham eden Genel Müdür İbrahim Yelmenoğlu, sözleşme sürecinin kendilerinin dayattığı üç madde nedeniyle tıkandığını itiraf ettiği açıklamasında bizleri doğrulamış oldu. Buradan bir kez daha kendisini müzakere masasına çağırıyoruz. Ancak unutmasın ki bizler kazanılmış haklarımızı hedef alan üç yıllık sözleşme, mazeret izinlerinin azaltılması ve vardiya sisteminin değiştirilmesini içeren üç maddeye asla imza atmayacağız.”

PETKİM İŞÇİLERİ 4 KİLOMETRE YÜRÜDÜ; BİRLİKTE MÜCADELE SÖZÜ VERDİ

TÜPRAŞ işçilerinin fabrikaya kapanma eylemi sürerken, sabah saatlerinde binlerce PETKİM işçisi dayanışma ziyareti gerçekleştirdi. PETKİM’in sahibi SOCAR Holding’in işçilere servis vermemesi üzerine PETKİM işçileri, yaklaşık 4 kilometrelik mesafeyi yürüyerek TÜPRAŞ rafinerisi önüne geldi. Eyleme PETKİM’de çalışan Petrol-İş üyesi hemen tüm işçiler katıldı.

“PETKİM-TÜPRAŞ İşçisi Direnişin Simgesi” pankartının arkasında yürüyen PETKİM işçileri, TÜPRAŞ işçilerinin dayanışma sloganlarıyla karşıladı. İşçilerin buluşması esnasında konuşan Petrol-İş Genel Mali Sekreteri Turgut Düşova, “TÜPRAŞ işçilerinin onurlu, haklı mücadelesini saygıyla selamlıyorum. Örnek bir dayanışma gösteren PETKİM işçilerine de saygılarımı sunuyorum” dedi.

"GREV HAKKIMIZI KULLANMAKTAN KAÇINMAYIZ"

35 bin petrol işçisinin gözünün kulağının bu sözleşme sürecinde olduğunu söyleyen Turgut Düşova, Petrol-İş Sendikası’nın işçilerin bedeller ödeyerek kazandıkları haklarından feragat edilmesine izin vermeyeceğini, Koç Holding’in dayattığı üç maddeye asla imza atmayacağını vurguladı. Düşova, “TÜPRAŞ işvereni bizleri Yüksek Hakem Kuruluyla tehdit ediyor. Uluslararası sözleşmelere göre grev hakkı işçilerin en insani hakkıdır. Türkiye de bu sözleşmeleri tanımıştır. Grev hakkı meşru haktır. Siz bizi YHK ile tehdit ederseniz biz de bu meşru hakkımızı kullanmaktan asla kaçınmayız” diye konuştu.

"KADERİMİZ ORTAK, DİRENMEYE DEVAM"

PETKİM işçileri, bir önceki sözleşme döneminde edindikleri deneyimleri, TÜPRAŞ işçileriyle paylaştı. Geçmiş yıllarda sözleşme süreçlerinde verdikleri mücadele sırasında polis müdahalesi ve TOMA’larla karşılaşan PETKİM işçileri, TÜPRAŞ işçileriyle dayanışma içerisinde olacaklarını söyledi.

PETKİM işçileri “İşverenler Aliağa’da birlikte hareket ederek biz işçilere hep aynı dayatmalarla geliyor. Bizim TİS sürecimizde de üç yıl dayatması vardı. O günlerde sendikacıları bizlerin temsilcilerini yerlerde sürükleyenler bugün TÜPRAŞ işçisi kardeşlerimize de aynı maddeleri imzalamalarını söylüyorlar. Aliağa’da çalışan işçiler olarak bizlerin kaderi ortak. TÜPRAŞ işçilerine haklı mücadelelerinde daha direngen ve kararlı olmalarını öneriyoruz. Biz de PETKİM işçileri olarak sonuna kadar birlikte hareket edeceğimizin sözünü veriyoruz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)


"BU İŞ MASANIN İRADESİ DIŞINDA BİTEMEZ"

Burcu YILDIRIM
Ankara

Türkiye’nin üçüncü büyük rafinerisi Kırıkkale’de 800 petrol işçisi de toplusözleşme sürecindeki anlaşmazlık sebebiyle fabrikaya kapanmış durumda. Gazetemize konuşan Petrol-İş Kırıkkale Şube Başkanı Murat Kaya, “TÜPRAŞ’ı Türkiye’nin bir numarası yaptık ama bu toplusözleşmede gördük ki; Koç Holdingin hep bahsettiği aile kavramının içinde biz işçiler yokmuşuz” dedi. Kaya, yorgunluklarına rağmen işçilerin morallerinin yüksek olduğunu ve birçok yerden destek aldıklarını söyledi.

"GÖRDÜK Kİ AİLE İÇİNDE BİZ İŞÇİLER YOKMUŞUZ"

Kazanılmış haklarını kaybetmek istemediklerini söyleyen Petrol-İş Kırıkkale Şube Başkanı Murat Kaya, işçilerin morallerinin yüksek olduğunu belirterek “Biz üretenler olarak bu fabrikayı Türkiye’nin bir numarası yaptık. Yıllık kâr marjını 3.8 milyar lira yaptık. Koç Holding bize hep ‘aile duygusu’ndan bahsediyor ama bu toplusözleşmede gördük ki; Koç Holdingin hep bahsettiği aile kavramının içinde biz işçiler yokmuşuz” diye konuştu.

"AMACIMIZ MASADA ANLAŞMAK"

Enflasyon altında ezildiklerini ifade eden Kaya, “Geçen sene ile bu sene arasındaki alım gücümüz arasındaki fark oldukça fazla” dedi. Bu süreçte YHK’nin de kendilerini tehdit ettiğine dikkat çeken Kaya, “Bu sözleşmenin masada bitmeyeceğini, Yüksek Hakem Kurulunda biteceğini söylüyorlar. 30 yıllık iş barışı var. Bu iş, masanın iradesi dışında biterse biz de bu barışı bozarız” diye konuştu.

Aynı yerde çalışan güvenlikçilerin yüzde 25 daha eksik ücret aldığına değinen Kaya, kendilerine birçok yerden destek geldiğini ifade etti. Kaya, “Şu an fabrikanın içerisindeyiz, iş yavaşlattık. Tanker dolumu yapmıyoruz. Süreç böyle devam ederse biz de farklı davranırız. Amacımız iş barışının bozulmadan sorunların masada halledilmesi” dedi.


BATMAN'DA 420 İŞÇİ EYLEMDE

Orhan KURUL
Diyarbakır

TÜPRAŞ’ta Koç Holding’in dayatmaları üzerine işçilerin İzmir, Kocaeli, Kırıkkale ve Batman’da başlattığı eylemler ise devam ediyor. Önceki gün uyarı eylemi yapan Batman’da ki işçiler iş yerlerini terk etmedi. Gazetemize konuşan Petrol-İş Batman Şube Başkanı Şehmus Kaygusuz, “Petrol-İş Sendikası olarak tavrımız net. Burada taviz vermeyeceğiz.” dedi.

"PAZARTESİ GÜNÜ YENİ PLANLAMA ÇIKARACAĞIZ"

Batman’da ki petrol işçileri önceki gün (16 Mayıs) iş yerine kapandı. Vardiyaları gelen işçiler vardiyalarını değiştirdikten sonra iş yerlerini terk etmedi. 420 işçinin çalıştığı iş yerinde yapılan eylemi Petrol-İş Sendikası Batman Şube Başkanı Şehmus Kaygusuz ile konuştuk. Kaygusuz, bu eylemin ilk uyarı eylemi olduğunu söyleyerek “Sonuç itibariyle dört şube birlikte karar alıyoruz. Biz arkadaşlarımızla tekrar görüşeceğiz. Pazartesi günü tekrar dört şube ve genel merkezin katılımıyla geniş katılımlı bir toplantımız olacak. O tarihe kadar iş veren tarafından bir gelişme olmazsa, yani bir adım atmazsa pazartesi günü arkadaşlarımızla değerlendirmelerimizi yapacağız ve yeni bir planlama çıkaracağız” dedi.

"TALEPLERİMİZDEN GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ"

İşverene verilecek bir tavizin gelecek dönemlerde daha büyük tavizlere neden olacağını da aktaran Kaygusuz “Biz zaten var olan maddeler üzerinden bir tartışma yürütmüyoruz. Sendikalar talep eder, işveren bu taleplerin ne kadarını karşılar o farklı bir boyut. Ama şu anda müzakerenin önünün açılması için işverenin bu anlamda bir adım atması gerekir. Arabulucuyla 13 Mayıs’ta son toplantıyı yaptık. Arabulucu raporunu yazdı. Rapor geldikten sonra 6 gün yasal süremiz var. Yasa gereği yüksek hakeme sendikalar müracaat eder. Tabi bu zaman diliminde taraflar bir araya gelebilir. Bu anlamda işvereni masaya çekmek istiyoruz, masaya davet ediyoruz. Gelin birlikte TÜPRAŞ’taki bu süreci bitirelim. Hep birlikte sözleşmemizi imzalayalım. Bizim dışımızda, başka bir masada bu sözleşme biterse buradaki iş barışı bozulur. İş barışı bozulursa huzur bozulur ve beraberinde 30 yıla yayılacak bir süreç yaşanır. Bu anlamda bu sözleşme bizim için çok önemlidir. Yani gelecek 30 yılımızı belirleyecek bir sözleşme süreci olarak değerlendiriyoruz. Biz durduğumuz yerdeyiz. Taleplerimizden geri adım atmayacağız. Petrol İş Sendikası olarak düşüncemiz net. Burada taviz vermeyeceğimizi yüksek hakem de bilsin.” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazetelerde 'Ne Var Ne Yok?' - 17 Mayıs 2019 Cuma

SONRAKİ HABER

Batıkent'te 16 köpeği zehirleyen 3 kişi için 10'ar yıl hapis ve tutuklama kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa