04 Mart 2019 08:18
Son Güncellenme Tarihi: 04 Mart 2019 14:41

Amedspor-Sakarya maçı sonrası suç duyurusu ve karşılıklı iddialar

Sakaryasporlu bazı futbolcular, Amedspor maçında kesici cisimle saldırıya uğradıklarını belirterek şikayetçi oldu. Amedspor suçlamaları reddetti.

Ekran görüntüsü: DHA

Paylaş

TFF 2’nci Lig Beyaz Grup’ta 1-1 sona eren Amedspor-Sakaryaspor maçı sırasında deplasman ekibinin oyuncuları, ev sahibi takımdan Mansur Çalar’ın kesici bir aletle saldırısına uğradığını öne sürdü.

Cumartesi günkü karşılaşmanın ardından polis merkezine giderek suç duyurusunda bulunan Sakaryasporlu bazı futbolcular, Amedsporlu Çalar ve diğer bazı futbolcularla birlikte maç içerisinde uyarıları dikkate almadığı belirtilen hakem Ferhat Kestalıoğlu’dan şikayetçi oldu.

Olaya dair sosyal medyada yer alan görüntü ve haberler sonrası #amedsporkapatılsın etiketiyle tüm kulübü hedef gösteren paylaşımlar yapıldı. Konuya ilişkin Amedspor’dan yapılan açıklamada oyuncularının elinde kesici, delici herhangi bir cisim olmadığı ifade edilerek iddiaların asılsız olduğu belirtildi. Açıklamada “Spor sahalarında toplumu ayrıştıracak kin ve nefretin oluşumuna yol açan bu davranışları kınıyor, yeşil sahalarda kardeşliğin ve dostluğun yeşermesini diliyoruz” denildi.

DHA’nın haberine göre 1-1 tamamlanan maç sonrası ardından Sakaryasporlu futbolcular Teyfik Köse, Dilaver Güçlü, Hacı Ömer Doğru ve Ferhat Yazgan Diyarbakır’da Huzur Polis Merkezi’ne giderek, suç duyurusunda bulundu.

İfade veren Mansur Çalar, iddiaları yalanladı.

POLİS, SORUŞTURMA BAŞLATTI

Karakola şikayet için giden futbolcular sağlık kontrolünden geçerken kollarında, boynunda ve vücutlarının çeşitli yerlerinde yaralanmalar olduklarını belirtti. Sakarya'da bulunan yerel televizyonun görüntülerinde karşılaşma sırasında Amedspor kaptanı Mansur Çalar'ın Sakaryaspor kaptanı Ferhat Yazgan’a temasından sonra bu futbolcunun tepki gösterdiği görülüyor. Futbolcuların şikayeti üzerine polis konu ile ilgili soruşturma başlattı.

“SİVRİ BİR CİSMİ YÜZÜME SÜRTTÜ”

Sakaryasporlu futbolculardan Hacı Ömer Doğru’nun polis merkezindeki ifadesinde, “Maçın ilk yarısı bittiği anda soyunma odasına doğru yöneldiğimde 72 sırt numaralı Mansur Çalar yanıma geldi. Küfür ederek, hakarette bulundu. Akabinde elindeki sivri bir cisimle yüzüme sürterek yaralanmama sebep oldu. Bunun üzerine cisim olduğunu maçın hakemi Ferhat Kestalıoğlu'na söyledik. Üst araması yaparak cismi bulmasını talep ettik. Hakem üst araması yapmadı. Ayrıca maçın ilerlerleyen saatlerinde boynumuzu futbol dışı hareket ile tırnakları ile yaralayan Amedsporlu 6 numaralı Hasan Küçük isimli futbolcu ve maç esnasında futbol dışı hareket ile boynumuzu sıkan ve bize vuran Amedsporlu oyuncu 21 numaralı Mehmet Sıddık İstemi isimli futbolcudan yaralanmama sebebiyet verdiklerinden, maçın hakemi olan Ferhat Kestalıoğlu’dan görevini yapmadığı ve kötüye kullandığından dolayı davacı ve şikayetçiyim" dediği öğrenildi.

“HAKEMDEN ÜST ARAMASI İSTEDİK, YAPMADI”

Ferhat Yazgan ise, “Maçın ilk dakikalarıydı. 72 sırt numaralı Mansur Çalar yanımdan geçerken elinde bir cisimle boyun bölgeme sürterek yaralanmama sebep oldu. Elindeki sivri uçlu bir cismi bana göstererek ‘Hepinizi çizeceğim’ dedi. Bunun üzerine cisim olduğunu hakem Ferhan Kestalıoğlu’ya söyledik. Üst araması yaparak cismi bulmasını talep ettik. Hakem üst araması yapmadı. Ayrıca maçın ilerleyen saatlerinde boynumuzu futbol dışı hareket ile tırnakları ile yaralayan Amedsporlu oyuncu 6 numaralı Hasan Küçük isimli futbolcu ve maç esnasında futbol dışı hareket ile boynumuzu sıkan ve bize buran Amedsporlu 21 numaralı oyuncu Mehmet Sıddık İstemi isimli futbolcudan yaralanmama sebebiyet verdiklerinden, maçın hakemi Ferhan Kestalıoğlu'ndan görevini yapmadığı ve kötüye kullandığından dolayı davacı ve şikayetçitim” diye konuştu.  

“PENALTIYI KULLANACAĞIM SIRADA SALDIRIYA UĞRADIM”

Dilaver Güçlü penaltıyı kullanacağı sırasında Mansur Çalar’ın saldırısına uğradığını öne sürerek, şöyle konuştu:

“Maç oynandığı sırada ilk yarıda 10. dakikalarda penaltı oldu. Penaltıyı ben kullanacaktım. Penaltı kullanmaya geçerken yanımdan geçen Amedsporlu 72 numaralı Mansur Çalar isimli futbolcu elinde bir cisimle karın bölgeme sürterek yaralanmama sebep oldu. Ayrıca elinde cisim olduğunu maçın hakemi Ferhan Kestalıoğlu’ya söyledik. Üst araması yaparak cismi bulmasını talep ettik. Hakem üst araması yapmadı. Ayrıca maçın ilerleyen saatlerinde boynumuzu futbol dışı hareket ile tırnakları ile yaralayan Hasan Küçük isimli futbolcu ve maç esnasında futbol dışı hareket ile boynumuzu sıkan ve bize vuran Mehmet Sıddık İstemi isimli futbolcudan yaralanmama sebebiyet verdiklerinden, maçın hakemi olan Ferhan Kestalıoğlu’dan görevini yapmadığı ve kötüye kullandığından dolayı davacı ve şikayetçiyim."

Tevfik Köse ise “Maç esnasında aynı takımda oynadığımız futbolcu arkadaşım Dilaver Güçlü’nün, Mansur Çalar tarafından karın bölgesinden sert bir cisimle yaralandığını öğrendim. Devre arasında soyunma odasında sol kolumda sert bir cisimle oluşabilecek yaralar gördüm. Kolumdaki yaraların Mansur Çalar tarafından yapılmış olduğunun tespit edilmesi durumunda kendisinden davacı ve şikayetçiyim” diye konuştu.

MANSUR ÇALAR İFADE VERDİ

Mansur Çalar, dün gece polis merkezine, bugün de savcılığa giderek hakkındaki iddialarla ilgili ifade verdi. Çalar ifadesinde, rakip takım oyuncularının iddia ettiği gibi elinde jilet veya kesici alet bulunmadığını anlattı. Çalar hakkındaki iddiaları yalanlarken, kulüp yönetimi de basın açıklaması yaptı. Kulüp binasında düzenlenen basın açıklamasına Başkan Ali Karakaş, yardımcısı Bülent Oğuz, Futbol Şube Sorumlusu Nedim Şimşek, Basın Sözcüsü Mirza Tanaman ve yöneticiler katıldı.

AMEDSPOR: ALGI OPERASYONU BAŞLATILDI

Amedspor Başkanı Ali Karakaş, "yayıncı kuruluşun görüntülerinde olayın açıkça görüldüğünü" belirterek, "şampiyonluk yarışından kopan Sakaryaspor'un, takımları hakkında algı operasyonu yapmaya çalıştığını" söyledi.

Maç öncesi seremonide İstiklal Marşı okunduğu sırada 'bozkurt' işareti yapan Sakaryasporlu futbolcunun fotoğrafını gösteren Karakaş, şunları söyledi:

"Konuk takımdan Dilaver Güçlü İstiklal Marşımız okunurken bozkurt işareti yaparak futbolcularımızı tahrik etmiş ve olayların başlamasına neden olmuştur. Bu futbolcu hakkında bugün suç duyurusunda bulunacağız. Görüntülerde futbolcumuzun rakip futbolcuya dokunduğu, diğerinin de hafifçe yüzünü itelediği görülüyor. Burada kesici alet kullanılsa futbolcular o acıdan yere düşer, en azından tepki gösterir. Kaldı ki futbolcumuzun elinde hiçbir madde görülmüyor. Sakaryalıların sosyal medyada yayınladığı o görüntülerde de oynamalar var. Futbolcumuzun elinde herhangi bir madde yok. Ama bir şey varmış gibi gösteriliyor. Bir de İstiklal Marşımız okunurken taraftarlarımızın İstiklal Marşımızı ıslıkladığını utanmadan söylüyorlar. Yayıncı kuruluş TRT'de o görüntüler var. Halbuki böyle bir olay yaşanmış değil. Sakaryaspor son 2 maçtan 1 puan aldı. Şampiyonluk şansları zora girdi, kulüp yöneticileri bu şekilde başarısızlıklarını örtbas ediyorlar. Taraftarlarımız da son derece sağduyulu davrandı ve hiçbir olay yaşanmadı. Futbolcular arasında ufak- tefek itişmeler yaşanmış ve her iki takımdan da kırmızı kart görenler var. Yine hakemin korktuğunu söylüyorlar. Hakem bariz bir golümüzü vermedi. Adam korksa, golümüzü iptal etmez. Bu bir algı operasyonudur, başka bir şey değildir."

SÖZMEN: İDDİALAR CİDDİYETLE ELE ALINMALI

Evrensel Gazetesi Spor Yazarı Mithat Fabian Sözmen: Her şeyden önce Mansur Çalar aleyhindeki iddialar, Sakaryasporlu futbolcuların ifadeleri, maça dair yayımlanan görüntüler ve maç sonrası oyuncuların yaralarına dair çekilen fotoğrafların aydınlatılması gerekiyor. İddialar çok ciddi dolayısıyla buna dair soruşturma da hem Amedspor hem de diğer yetkililer tarafından ciddi şekilde ele alınmalı.

Kulübün iddiaları reddeden ve "Algı operasyonu yapılıyor" diyen açıklaması hangi iç soruşturmanın sonucunda yapıldı bilemiyoruz. Amedspor’un bu açıklamasında zaten yıllardır ciddi bir kuşatma altında olan kulübün, olayın ardından bir bütün halinde hedef gösterilmesinin yarattığı kendini koruma refleksi rol oynamış olabilir. Ancak bu, yanlışları savunarak ya da tespit edilmesinin önüne geçerek yapılamaz. Amedspor, kamuoyuna güven verecek bir iç soruşturma yürütmelidir.

AMEDSPOR’UN HEDEF GÖSTERİLMESİ MASUM DEĞİL

İkinci olarak maçın bu kadar gergin geçmesinde yıllardır Amedspor’a dönük ırkçı saldırılara göz yuman Türkiye Futbol Federasyonu ve bunu gündeme taşımayan spor medyasının da rolü olduğunu görmek lazım.

Olaylar sonrası Amedspor’un kulüp olarak hedef gösterilmesi düşündürücüdür ve kulübe karşı yıllardır devam eden düşmanca tutumun bir yansımasıdır. Arda Turan, bir şarkıcıya silah çektiğinde “Başakşehir kapatılsın” diyen duymadık ama mesele Amedsporlu bir futbolcu olunca bir anda bir kulübün kapatılması talebinin gündeme gelebildiğini, “terör” kelimesinin kullanılabildiğini görüyoruz. Futbol sahalarında Amedspor etrafında yaşananlar hakim siyasetten bağımsız değildir ve bu yüzleşme yapılmadan “futbol şiddeti”nin sona ermesi beklenemez.

SAKARYA’DA NE OLMUŞTU?

13 Ekim 2018’de Sakarya’daki maçtan önce statta, “Ölürüm Türkiyem” şarkısı çalınmış, şarkıyla birlikte dev ekranda askeri operasyon görüntüleri yayınlanmıştı. Maçı 2-0 kazanan Sakaryaspor’un taraftarları, önce Amedspor kulübesine ardından Amedspor’un soyunma odasına giderek futbolculara ve teknik heyete saldırmıştı. (SPOR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Geçmiş Ceyhan’da Çocukluktu

SONRAKİ HABER

Kar yağışı nedeniyle eğitime ara verilen iller (4 Mart)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa