28 Kasım 2018 17:47

Arkadaşları İrem Kütük için yürüdü: Bu olayın peşini bırakmayalım!

ODTÜ kampüsünde kafasına kamyonet kasası kapağının çarpması sonucu hayatını kaybeden İrem Kütük için arkadaşları anma töreni düzenledi.

ODTÜ öğrencileri, İrem Kütük'ün hayatını kaybetmesine yol açan kazanın olduğu yere karanfil bıraktı (Fotoğraf: Evrensel)

Paylaş

ODTÜ kampüsünde, yürüdüğü esnada kafasına yoldan geçen kamyonetin kasa kapağının çarpmasıyla hayatını kaybeden İrem Kütük için arkadaşları anma töreni düzenledi.

ODTÜ öğrencileri İrem Kütük'ün hayatını kaybettiği yere yürüyerek karanfiller bıraktı. Kütük'ün bir arkadaşı “Ben bir arkadaşımı hiç uğruna kaybettim, bir daha böyle bir şeyin yaşanmasını istemiyorum” dedi. Öğrenciler, kazaya sebep olan ihmallerin bir an önce açıklanması ve giderilmesini talep etti, olayın peşini bırakmayacakları mesajını verdi.

ODTÜ öğrencisi İrem Kütük'ün cenazesinin Konya'da defnedilmesinden bir gün sonra okul arkadaşları tarafından anma etkinliği düzenlendi. Kütük'ün kaza geçirdiği yere yürüyen yüzlerce öğrenci karanfiller bıraktı. Burada konuşan ODTÜ Psikoloji Bölümü öğrencileri Özdeş Çetin ve Hazal Arpacı üzüntülerini ifade etti. Çetin, İrem Kütük’ün çok olumlu ve mantıklı bir insan olduğunu, onunla zaman geçiren herhangi birinin güzel anılara sahip olacağını söyledi. Olaya sebep olan ihmallerin çözülmesinin, adaletin sağlanması ve bunun gibi bir olayın tekrar yaşanmaması için gerekli olduğunu söyleyen Çetin, “Ben bir arkadaşımı hiç uğruna kaybettim, bir daha böyle bir şeyin yaşanmasını istemiyorum” dedi. Arpacı ise, “Bu olaya kesinlikle kaza ya da kader denilmesini istemiyorum. Bu olayın peşini bırakmayalım ve hep birlikte olalım istiyorum, sorumlular kimse bulunsun istiyorum” dedi.

'İHMALLER ÇÖZÜLMEZSE, ÖLÜMLER SÜRER'

ODTÜ Öğrenci Temsilcisi Kurulu Üyesi Ekin Bal, yaptığı açıklamada olayın bir trafik kazasından öte olduğunu ve çok açık ihmaller içerdiğini söyledi. Yaşanan olaydan sonra birçok sorunun gün yüzüne çıktığının altını çizen Bal, okul sağlık merkezi tarafından gönderilen ambulansın yetersiz kaldığı için müdahale edemediğini belirtti. Okulun en yoğun olduğu saatlerde kamyonet tarzı araçların kullanımındaki denetimsizliğe dikkat çeken Bal, okul yönetiminin sorumluluğu kabul edip olayı aydınlatan bir açıklama yapmadığını, olaydan üzüntü duyduğunu belirtmekle yetindiğini ve soruları cevapsız bıraktığını belirtti. Öğrencilerin hayatını hiçe sayan ve ihmallerden bahsetmeyen bu tutumun kabul edilebilir olmadığının altını çizen Bal, “Bu sorunlar ve kampüs içerisindeki birçok eksiklik ortadan kaldırılmadığı sürece böyle durumların tekrar edeceği açıktır” dedi.

ÖĞRENCİLER TALEPLERİNİ AÇIKLADI

ODTÜ öğrencileri yaptıkları açıklamada taleplerini şöyle sıraladı:

• ODTÜ yönetimi bahsi geçen araç ve diğer iddialar hakkında acilen bir açıklama yapmalıdır.
• Yaşanan bu olaydaki sorumluluk yalnızca şoföre ait değildir. Denetim ve düzenlemeyi yapan kurumların olaydaki sorumluluklarına dair bir açıklama yapılmalıdır.
• Okula araç giriş ve çıkışları denetim altına alınmalı, kamyonet tipi araçların kampüs içerisinde kullanımı sınırlandırılmalıdır.
• Okulun sağlık merkezinin yeterli hale getirilmesi, tüm bileşenlerin kullanımına açılması için gerekli işlemler acilen yapılmalıdır.
• ODTÜ yönetimi öğrencilerin taleplerine sırt çevirmeyi bırakmalı, öğrenciler ile ortak bir kanalda buluşarak taleplerin yerine getirilmesi için somut adımlar atmalıdır.

Daha sonra Psikoloji bölümünün de içinde bulunduğu Sosyal Bilimler binasına geçen ODTÜ öğrencileri, arkadaşlarının anısına buraya bir fidan dikti.

ODTÜ REKTÖRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA

ODTÜ Rektörlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Üniversitemiz kampüsü içerisinde 26 Kasım 2018 tarihinde, saat 12.05’te meydana gelen elim kazada Psikoloji Bölümü son sınıf öğrencimiz İrem Kütük’ün hayatını kaybetmesinden ODTÜ ailesi olarak büyük üzüntü duymaktayız. Rektörlük olarak 26.11.2018 tarihinde e-posta ile mensup ve öğrencilerimizle paylaştığımız gibi bu kaza ile ilgili olarak savcılık tarafından başlatılan soruşturma titizlikle devam etmekte, üniversitemiz bu süreçte ilgili makamlarla her türlü işbirliği içinde olayın aydınlatılması için çalışmaktadır. Bu süreç tamamlandığında tüm detaylar, bütün açıklığıyla kamuoyuyla paylaşılacaktır. ODTÜ ailesi olarak kıymetli öğrencimizi kaybetmenin derin üzüntüsünü ve sarsıntısını yaşıyoruz. Öğrencimize Allah’tan rahmet, başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine ve ODTÜ mensuplarına başsağlığı ve sabır diliyoruz” denildi. (Ankara/EVRENSEL)


ODTÜ'LÜ İREM, ORGANLARINI BAĞIŞLAMIŞ

AA'nın haberine göre İrem Kütük'ün çantasından, organlarını bağışladığını beyan ettiği belgenin çıktığı, ancak bunun sonradan fark edildiği öğrenildi. Kütük'ün ablası Elif Gündüz, açıklamalarda bulundu.

İrem Kütük'ün ablası Elif Gündüz, "Biz organ bağışı kartını bulduğumuzda çok geçti. O anda çantasındaki cüzdanına bakılsa belki görülebilirdi. Birileri açınca hemen görsün istemiş ama açılmamış. Keşke onu yapabilseydik. Bu konuda kendisine borçlu kaldık” dedi.

‘BAŞKA CANLAR YANMASIN’

Gündüz, İrem'in ölümüyle ilgili olayın acısıyla net bir bilgi alamadıklarını anlattı. İrem'in okuldaki arkadaşlarından bilgi aldıklarını belirten Gündüz, "Öğrenci arkadaşları yolun çok dar olduğunu söylüyorlar. Bir taraf ağaçlık bir taraftan da kamyon gelmiş. Zaten kaçacağı bir yer yokmuş. Bu tür basit şeyler bir cana mal oluyor. İnşallah bir ihmal yoktur. Bizim amacımız birisinin ceza alması değil, fakat başka canlar yanmasın." diye konuştu. (HABERMERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Cem Terzi'den Öykü Arin için dayanışma çağrısı

SONRAKİ HABER

Yurtlarda denetim artırılsın, yeni Aladağlar yaşanmasın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...