04 Ekim 2018 16:49

ABD, Çin ve Hindistan'ı hedef aldı

ABD Çin’i, Trump yönetimini zayıflatmaya çalışmakla suçladı. Rusya'dan S-400 savunma füzesi alacak olan Hindistan'a ise yaptırım tehdidinde bulundu.

Fotoğraf: U.S. Department of Agriculture/Flickr (Public Domain)

Paylaş

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Çin’i, Trump yönetimini zayıflatmaya çalışmakla suçladı. Pence, Hudson Enstitüsünde yaptığı konuşmada, Çin’in gücünü “ABD’nin politikalarına ve içişlerine karışmak için daha pro-aktif ve zorlayıcı yöntemler” üzerinde kullandığını belirterek, “Çin, farklı bir Amerikan başkanı istiyor” dedi. ABD ayrıca Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almayı planlayan Hindistan’a, anlaşmanın hayata geçmesi halinde yaptırım uygulayacağı uyarısında da bulundu.

TRUMP'IN YARDIMCISI ÇİN'İ SUÇLADI

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence Çin’in, Trump’ın ticarete getirdiği korumacı gümrük vergilerine yanıt verirken, ABD’de kasım ayında yapılacak 2018 ara seçiminde önemli rol oynayacak eyaletleri ve endüstrileri hedef aldığını savundu. Pence, Pekin’in Trump seçmenlerinin karşı oy vermelerini arzu ettiğini savundu. Çin’in gücünü “ABD’nin politikalarına ve içişlerine karışmak için daha pro-aktif ve zorlayıcı yöntemler” üzerinde kullandığını belirten Pence, Çin’in eylemlerinin Rusya’nınkini bastırdığını ifade etti ve bir istihbarat yetkilisinin kendisine “Ruslarınki, Çin’in ülke çapında yaptığıyla kıyaslandığında sönük kalıyor” dediğini aktardı.

ÇİN İLE ABD ARASINDA NELER OLDU?

■ ABD ile Çin arasında “ticaret savaşının” başlangıcı olarak görülen gelişmeler, Trump yönetiminin 23 Mart’ta ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi getirmesiyle başladı.

■ Çin, Washington’un çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik ek gümrük vergilerine cevaben nisan ayı başında ABD menşeli 128 ürüne yüzde 15 ile yüzde 25 arasında değişen tarifeler getirdi.

■ ABD yönetimi ayrıca Çin’in, Amerikalı şirketlerin teknolojilerini ve fikri mülkiyetlerini ele geçirmeye yönelik usulsüz faaliyetleri gerekçesiyle toplam 50 milyar değerindeki Çin menşeli ürüne, temmuz ve ağustos aylarında yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulamasını yürürlüğe koydu.

■ Çin Ticaret Bakanlığı, bu karara cevaben ABD’den ithal edilen 50 milyar dolar tutarındaki 659 ürünü yüzde 25 gümrük vergisine tabi tutmaya başladı.

■ ABD Başkanı Donald Trump, 18 Haziran’da Çin’in daha önce açıkladığı tarifelere misillemeyle karşılık vermesi halinde 200 milyar dolar değerindeki ürünlere de yüzde 10 gümrük vergisi uygulanması talimatını verdi.

■ ABD Ticaret Bakanlığının resmi verilerine göre, geçen sene Çin’den ithal edilen tüm malların toplam değeri yaklaşık 505.5 milyar dolara tekabül etmişti. Bu yılın ilk yarısında Çin’den ithal edilen ürünlerin toplam değeri ise 250 milyar dolar civarında gerçekleşti. (AA)


ABD’DEN HİNDİSTAN'A YAPTIRIM TEHDİDİ

ABD, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almayı planlayan Hindistan’a, anlaşmanın hayata geçmesi halinde yaptırım uygulayacağı uyarısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, “The Hindu” adlı haber sitesine yaptığı açıklamada, Hindistan’ın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alması halinde, “ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası” (CAATSA) çerçevesinde İran, Kuzey Kore ve Rusya ile “önemli alışveriş” yapan herhangi bir ülkeye uygulanacak yaptırımlardan muaf tutulmayacağını söyledi.

Yetkili, “Tüm müttefiklerimize ve ortaklarımıza, Rusya ile CAATSA kapsamında yaptırımlara neden olacak alışverişten vazgeçmeleri çağrısında bulunuyoruz.” dedi. Hint kaynaklar da ABD yönetiminin bir süredir Hindistan’a Rusya ile savunma iş birliğini azaltması yönünde baskı yaptığını söyledi.

RUSYA, HİNDİSTAN’A S-400 SATACAK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Hindistan'a olan iki günlük ziyareti kapsamında Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile görüşecek.Putin-Modi görüşmesinde ise Rusya-Hindistan stratejik ortaklığı ve ikili ilişkilerin yanı sıra, bölgesel ve uluslararası konular, Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ), G-20 ve Birleşmiş Milletler'e dair meselelerin ele alınması bekleniyor. Putin, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile ABD’nin yaptırım tehditlerine rağmen Hindistan’a S-400 hava savunma füze sistemleri temini için anlaşma imzalayacak. (AA)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bursa'da 13 ton balığa el konuldu

SONRAKİ HABER

İran’da yaşam alanı savunucusuna "casusluk" iddiasıyla hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa