İnşaat işçilerinden Fatih Altaylı'ya yanıt

Fatih Altaylı ve iktidara yakın medyanın 3. havalimanı işçilerinin hak arama mücadelelerine dair yaptığı çarpıtmalara inşaat işçileri yanıt verdi.

İnşaat işçileri, 3. havalimanı inşaatı işçilerinin çalışma koşullarının düzeltilmesi için yapıtkları eyleme dair çarpıtmalarda bulunan medya organlarına bir video ile cevap verdi.

İşçiler hazırladıkları videoda, 3. havalimanı inşaatında çalışan işçilerin uzun zamandır çalışma koşullarından rahatsız olduğunu, eylemler yaptıklarını fakat sermaye yanlısı yazarların bu eylemleri görmezden geldiğini söyledi.

FATİH ALTAYLI NE DEMİŞTİ?

Habertürk Yazarı Fatih Altaylı, 3. Havalimanı inşaatında işçilerin toplama kampını andıran çalışma koşullarına karşı isyan etmesinin "normal olmadığını" savundu. Altaylı, işçilerin 4 yıl dayandık 5 hafta daha idare ederiz' demesinin "daha makul bir insan tavrı" olduğunu iddia etti.

Haberturk.com'da "Bu isyan normal değil" başlıklı bir köşe yazısı kaleme alan Altaylı, kötü çalışma koşulları, düşük ücretler ve iş cinayetleri sebebiyle 4 yıl 3 aylık inşaat çalışmaları süresince sık sık eylem yapan işçilerin bugüne kadar "Gıkını çıkarmadan çalıştığını", "Açılışa 5 hafta kala ayaklandığını" öne sürdü.

Altaylı, tahtakurusu kaynayan yataklarda yatan, her gün ölüm korkusuyla burun buruna gelen işçilerin "sudan sebeplerden" eyleme başladığını iddia etti.

Altaylı'ya göre işçilerin insanca çalışma koşulları talep etmesi "Mantıklı değil." '4 yıl dayandık 5 hafta daha idare ederiz' demenin "Daha makul bir insan tavrı" olduğunu öne süren Altaylı, "Coplanma, gözaltına alınma, tazminatsız kapının önüne koyulma gibi riskleri bu kadar kısa bir süre için göze almaları son derece mantıksız görünüyor. Kimse bana 'Bıçak kemiğe dayanmıştır' demesin. Bıçağın geri çıkmasına bu kadar kısa zaman kala kimse kolunu kestirmez" diye yazdı.

Altaylı yazısını, "4 yıldır kimsenin giremediği şantiye alanının HDP’li milletvekilleri dahil bir sürü kişinin yol geçen hanına aniden dönmesi de mantıklı değil. 4 yıl 3 aydır tek kelime etmeyen sendikaların birdenbire aslan kesilmesi de! Yeni Havalimanı inşaatında bitime bu kadar kısa süre kala bir şeyler oluyor. Hayırdır inşallah!" cümleleriyle bitirdi. (MEDYA SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 17 Eylül 2018 11:14
www.evrensel.net