06 Eylül 2018 14:12

10 Ekim protestosuna hapis cezası

10 Ekim Ankara Katliamı'nı protesto eden 6 kişinin 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla yargılandıkları davada hapis cezası verildi.

10 Ekim protestosuna hapis cezası

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

10 Ekim Ankara Katliamı'nı protesto eden 6 kişinin 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla yargılandıkları davanın 9. duruşması görüldü. Aralarında Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Eski Başkanı Beyza Metin, DEV-Sağlık İş Genel Sekreteri Gürsel Kaya, HDP İstanbul Eski İl Başkanı Mehmet Şamil Altan’da bulunduğu 6 kişiye 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. Suçun işlenişini göz önünde bulunduran heyet, hapis cezalarının 7 bin TL adli para cezasına çevrilmesine karar verdi.

Çağlayan’daki İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 9. duruşmasında Mehmet Şamil Altan, Beyza Metin, Erdoğan Demir, Gürsel Kaya ve avukatları ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı hazır bulundu.

‘O KADAR ÇOK İHMAL VARKEN, YARGILANMAMIZ UTANÇ VERİCİ’

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şubesi 38 ve 39 dönem Şube Başkanı Beyza Metin’in savunması ile duruşma başladı. Metin savunmasında, “Yargılandığımız dava Türkiye’nin en büyük katliamına ilişkin protestomuz sırasında söylediğimiz sözlerden kaynaklanmaktadır. O katliamda arkadaşlarımı ve yakınlarımı kaybettim. Miting çağrısını bizler yapmıştık bunu yaparken devletin gerekli önlemleri alacağını düşünmüştük. 103 arkadaşımızı kaybettik. Burada devlet gerekli önlemleri almamıştır. O kadar çok ihmal varken bizim yargılanmamız utanç verici. Burada ihmali olan kamu görevlileri hakkında halen dava açılmadı. Öyleyken bizim yargılanmamız toplum vicdanında gerekli alacağını düşünüyorum” diye konuştu.

HDP Eski İstanbul İl Başkanı Mehmet Şamil Altan’ın savunması ile duruşma devam etti. Altan, “Bu katliamda siyasilerin ve görevlilerin sorumlulukları vardır. Ancak onlar gerekli sorumlulukları üzerine almamıştır. Elbette ki böyle bir olay karşısında tavır almamız kaçınılmazdır. Umut ediyorum ki mahkeme bu durumumuzu gözetecektir” dedi.

DEV- Sağlık İş Genel Sekreteri Gürsel Kaya da  “Bu ülkede vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak yöneticilerin görevidir. Bu yapılmamıştır. Ben suç işlediğime inanmıyorum” ifadelerini kullandı.

7 BİN TL ADLİ PARA CEZASI

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, Beyza Metin, Gürsel Kaya, Mehmet Şamil Altan, Erdoğan Demir, Önder Atay ve Nebile Irmak Çetin yargılandığı dava 11’er ay 20 gün hapis cezası verilmesini hükmetti. Suçun işlenişini göz önünde bulunduran heyet, hapis cezalarını 7 biner TL adli para cezasına çevirdi. Sanıkların ekonomik durumlarını göz önünde bulunduran heyet, 7 bin TL’lik idari para cezasının 10 eşit taksitte ödenmesine ve bir taksitin gününde ödenmemesi durumunda geriye kalan kısmın tamamının alınmasına karar verdi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Buca’da hayvanlara eziyete karşı önlem

SONRAKİ HABER

Meksikalı gazeteci Jose Rafael Murua Manriquez ölü bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa