04 Eylül 2018 21:00
Son Düzenlenme Tarihi: 04 Eylül 2018 21:02

Gazeteci Duran tekrar muayeneye çağırıldı

Yüzde 93 engelli olan tutuklu gazeteci Metin Duran tekrar muayene için 2019’a kadar Adli Tıp Kurumu’na götürülecek.

Gazeteci Duran tekrar muayeneye çağırıldı

Fotoğraf: MA

Paylaş

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bulunan ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Radyo Rengin çalışanı gazeteci Metin Duran’a aylardır beklediği Adli Tıp Kurumu (ATK) raporunda tekrar muayeneye gelmesi kararı çıktığı öğrenildi. 

Daha önce ATK'de muayene olan ve "cezaevinde kalamaz" raporu bekleyen, yüzde 93 engelli olan hasta tutuklu Metin Duran’ın tekrar muayene edilmesi için 2019 yılına kadar herhangi bir Pazartesi veya Çarşamba günü tekrar ATK'ye getirilmesi bekleniyor.

Duran, 30 Mart tarihinden bu yana tutuklu. Duran şu anda Sincan Cezaevi Kampüsü'nde bulunan hastanede tutuluyor. Duran'a kardeşi refakat ediyor.

GERGERLİOĞLU SAVCI İLE GÖRÜŞTÜ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, bu bilgi üzerine Sincan Cezaevi Savcısıyla görüştü. Savcı, Gergerlioğlu'na haftaya kadar Duran’ın, tekrar ATK’ye muayeneye götürülmesi için çalışmaların yürütüldüğü bilgisini iletti. Bu görüşme sonrası Sincan F2 Kapalı Cezaevi Müdürü ile görüşen Gergerlioğlu, cezaevi yönetiminden de haftaya kadar Duran’ın ATK'ye gönderileceği bilgisini aldı. Konuya dair yazılı açıklama yapan Gergerlioğlu, bu süreçte bütün sorumluları, sorumluluklarının gereğini yerine getirmeye ve işkenceye varan bu tutumun bir an önce son bulması için çağrı yaptı.

AYM’DEN HÂLÂ CEVAP YOK 

Duran’ın infazının ertelenmesi talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulunulmuştu. AYM’den de hala bir cevap gelmiş değil.

Nusaybin’de sokağa çıkma yasaklarının devam ettiği 10 Ekim 2015’te, kalp rahatsızlığı nedeniyle Mardin Devlet Hastanesi’ne giden Metin Duran, Acil Servis’te görevli doktorun “Nerelisin” sorusuna “Nusaybinliyim” cevabı verdi. Bunun üzerine doktordan “rahatsızlığın psikolojik” cevabını alan Duran, tedavi edilmeyerek evine gönderildi. Duran, aynı gece kalp krizi geçirerek, kaldırıldığı hastanede yoğun bakıma alındı. Ancak felç geçirdi. Günlerce yoğun bakımda ölüm kalım savaşı veren Duran, hayata tutunurken, felçli kalarak yürüyemez hale geldi. Duran, aynı zamanda hafızasını da yitirdiği rahatsızlık sonrası, yürüyemez ve konuşamaz hale geldi. İhtiyaçlarını tek başına karşılayamayan Duran, Nusaybin’deki ailesinin evine yasak devam ettiği için gidemeyince, yakınlarının evine yerleşti. Bu sırada cezası onanan Duran, Sincan 2 No’lu Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. (Ankara/MA)

ÖNCEKİ HABER

Donetsk'te savaş muhabirine saldırı

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa