30 Ağustos 2018 19:49

TMO’nun tutumuna tepki: Üreticiyi beklentiye sokarak oyalıyorlar

Tüm Köy Sen, TMO’nun fındık fiyatının açıklanmayarak üreticiyi serbest piyasaya mahkum ettiğini ifade etti.

TMO’nun tutumuna tepki: Üreticiyi beklentiye sokarak oyalıyorlar

Fotoğraf: Nedim Kovan/DHA

Paylaş

TMO’nun fındık fiyatının açıklanmayarak üreticiyi piyasaya mahkum etmesine tepki gösteren Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Ordu Şubesi, TMO’nun yakında kendini fiyat açıklamak zorunda hissedeceğini ancak açıklayacağı fiyatın yetersiz olacağını iddia etti.

Fındık fiyatının hükümetin tasarruf tedbirlerine takıldığın söyleyen Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Sekreteri Tuncay Zengin, “İktidar tasarruf paketi ile halkın gereksinimi olan alanlardaki harcamaları kesti. Bunlardan biri de üretici köylünün ürününe verilen fiyat olacak. Alır gibi yapıp almamamın gerekçelerini yaratacak. Yerli-yabancı tarım ve gıda tekellerinin verdiği fiyata yakın bir fiyat verip randıman, nem, temizlik gibi akla hayale gelmeyecek gerekçeler yaratacak. Alım yapmamanın yollarını arayıp üretici köylüyü serbest pazar canavarının kollarına teslim edecek” dedi.

MİLLETVEKİLLERİ OFSAYTA DÜŞTÜ

Ordu milletvekillerinin görevlerini yapmadıklarını belirten Zengin, “Vekillerin gazetelerde, televizyonlarda açıklamalarını okuyoruz, dinliyoruz. Bunlar yeterli değil. Milletvekillerinin asıl yapacakları iş, Meclis’e üreticilerin mağduriyetini giderecek yeni bir tarım yasası tasarsı teklifi sunmaktır. Bu konuda hiçbir çalışma yapmadan konuşmanın inandırıcılığı yoktur. Bunun adı ofsayta düşmektir” sözleriyle milletvekillerini eleştirdi.

Zengin, hükümeti de, üretici köylüyü ve ülke tarımını yerli ve yabancı tekellere teslim etmekle ve bu politikadan vazgeçmeye niyeti olmamakla suçladı.

18 TL’DEN AŞAĞISI ZARAR

18 TL’den aşağı fiyatın üreticinin zararına olacağını vurgulayan Zengin ayrıca şu öneriyi getirdi:
“Fiskobirlik yeniden üreticilerin kooperatifi haline gelmeli ve devlet desteği yeniden sağlanmalı. Kooperatiflerin geleceğine üreticiler karar vermeli; hükümetler eskiden olduğu gibi karar verici değil, koruma görevini üstlenmelidir.”

TZOB: FINDIĞINIZI EMANETE BIRAKMAYIN

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) piyasaya kısa bir süre sonra gireceğini öğrendiklerini bildirerek, “Üreticimize sesleniyorum, TMO’yu bekleyin. Fiyat TMO’da yüksekse fındığınızı TMO’ya, piyasada yüksekse piyasaya verin, kesinlikle emanete fındık bırakmayın” ifadesini kullandı.

Bayraktar, şu anda serbest piyasada fındığın kilogram fiyatlarının 10.5 lira ile 13.5 lira arasında değiştiğine işaret ederek, “Bu fiyatlar üreticilerimiz tarafından kabul görülen bir fiyat değildir. Rekolte geçen yılın çok altında kalacaktır. Fiyatlar 15 liranın da üzerine çıkabilir, üreticimiz acele davranmamalıdır” çağrısı yaptı. (EKONOMİ SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Merter ‘stop’ dönemine geçti

SONRAKİ HABER

"Koç Üniversitesinde kedi ve köpekler kapanla dışarı atılıyor" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa