30 Ağustos 2018 12:35
Son Düzenlenme Tarihi: 30 Ağustos 2018 18:14

EMEP: Fonların yağmalanmasına izin vermeyelim

EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, İşsizlik Sigortası Fonu'nun yağmalanması girişimine karşı sendika ve işçilere mücadele çağrısında bulundu.

EMEP: Fonların yağmalanmasına izin vermeyelim

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Emek Partisi Kocaeli İl Örgütü, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle tüm kamusal fonlar tek başlık altında toplanarak, Tek Hesap Sistemi’ne geçilmesine dair açıklama yaptı.

Emek Partisi (EMEP) İl Başkanı Arzu Erkan, parti binasında yaptığı açıklamada “Herkesin aklına gelen soru milyonlarca işçiyi, çalışanı ilgilendiren İşsizlik Sigortası Fonu’nun da aynı düzenleme ile tek hesap sistemine geçirilip, geçirilmediği oldu. Şüphesiz bu sorunun akıllara gelmesinin çok haklı bir gerekçesi var” dedi.

‘2008’DEN BU YANA İŞSİZLİK FONUNU DİLEDİKLERİNE DAĞITIYORLAR’

İşsizlik fonunun daha önce de hükümet tarafından gündeme getirildiğini hatırlatan Arzu Erkan “Gözlerini işçinin parasından hiçbir zaman alamadılar. Yine dertleri, işçinin işsiz kaldığında alacağı iki kuruş parada. 2008 yılından bu yana İşsizlik Sigortası Yasası’na geçici madde ekleyip dilediklerine dağıttılar, dağıtıyorlar” dedi.

FON İŞSİZLERDEN ÇOK PATRONLAR İÇİN KULLANILDI

İşsizlik Sigorta Fonu’nun amacı dışı kullanılmasına tepki gösteren Erkan, amaç dışı yapılan harcamaları şöyle sıraladı:

- 11 milyar 500 milyon lira GAP’a aktarıldı. Yasada borç deniyor ama bugüne değin bir kuruş tahsil edilmedi. 2012 yılından bu yana tahsil edilmeyi bekliyor.

- Soma’daki 301 madencinin katlinden sorumlu şirkete 80 milyon 300 bin lira aktarıldı! Bunun bir bölümü borç olsa da bugüne değin tahsil edilen para yok.

- Sayıştay raporunda fon bütçesine eksik yatan 553 milyon liranın hesabı verilmedi.

- 2016 yılında işsizlik sigortası olarak 4 milyar 500 milyon lira ödendi; teşvik, işbaşı eğitim, aktif işgücü programları gibi doğrudan patronlara aktarılan paranın tutarı 7,5 milyar lira.

- 2017 yılında işsizlik sigortası olarak 4 milyar 900 milyar lira ödendi, patronlara 8 milyar 500 milyon lira aktarıldı.

- Teşvik adıyla 2016 yılında 910 milyon; 2017 yılında 2 milyar 500 milyon; 2018 yılı Ocak-Temmuz arasında ise 4 milyar 818 milyon lira patronlara aktarıldı.

‘Fon gelirlerinin işsizler haricinde hiçbir maksat için kullanılamayacağını hatırlatan EMEP Kocaeli İl Başkanı Erkan, yasadaki hükümlere rağmen işçinin alın terinin hiçe sayıldığını ifade etti.

İşsizlik Fonu’nda, Temmuz 2018 itibariyle 123 milyar 500 milyon lira varlık göründüğüne dikkat çeken Arzu Erkan, bunun yalnızca 17 milyar lirasının işsizlik ödeneği olarak kullanıldığını açıkladı.

FONDAKİ PARA ARTIYOR, İŞÇİLER YARARLANAMIYOR

Fondan yararlanma şartlarına da değinen Arzu Erkan şöyle devam etti:

“Öncelikle, işçinin bu fondan faydalanabilmesi için patron tarafından işten çıkarılmış olması gerekiyor. Yani kendi rızasıyla istifa eden kişiler fondan yararlanamıyor. Ayrıca son 120 günlük ödemenin kesintisiz yapılmasının yanı sıra, son 3 yılda en az 600 gün prim ödenmiş olması şartı aranıyor. Bu koşulları yerine getirebiliyorsanız, 10 ayı geçmemek koşuluyla işsizlik ödemesinden faydalanabiliyorsunuz. Hal böyle olunca fonda biriken para arttıkça artıyor, işçiler ise aynı oranda yararlanamıyor.”

‘FONDA YER ALAN PARALAR KİMLERE DAĞITILACAK?’

Fona ilişkin hükümete sorular da yönelten Arzu Erkan, “Emek Partisi olarak soruyoruz. İşsizlik fonunda bulunan ve denetlenemeyen emekçinin parası kimlere dağıtılacak? İşçilerin ödediği primler deprem vergisinde olduğu gibi ‘kim vurduya’ mı gidecek?” dedi.

Türk-İş’in geçtiğimiz gün yayımladığı açlık ve yoksulluk sınırı rakamşlarına dikkat çekerek işçi ve emekçilerin yaşam koşullarını anlatan EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, “Asgari ücretle geçinen, aç yaşayan işçinin parasına göz dikmeyi bırakın. Yoksulluk sınırı ise 5 bin 903 liraya yükselerek, 6 bin lira sınırına dayandı! İş böyleyken, kendi yanlış politikalarının bedelini işçiye yıkmak isteyen, işçiden fedakârlık bekleyen, onun birikmiş ve zorda kaldığında kullanacağı paraya o kirli ellerini sürenler bundan tez zamanda vazgeçmelidir” ifadelerini kullandı.

YAĞMALAMAYA KARŞI SENDİKA VE İŞÇİLERE ÇAĞRI

Sendikalara, emek örgütlerine ve işçilere de çağrıda bulunan Arzu Erkan, “Emekçilerin alın teri ile oluşturulmuş fonların yağmalanmasına, patronlara peşkeş çekilmesine karşı birleşmekten başka çare yoktur.İşsizlik Fonu’ndan tüm işsizlerin yararlanması için yasa yeniden düzenlenmeli, fonda biriken para yalnızca işsizler için kullanılmalıdır. Yasanın yeninden düzenlenmesinin, fonun yağmalanmasına karşı çıkılmasının yolu da bir an evvel harekete geçmektir. Üretimden gelen gücün kullanılması da dâhil her türden mücadele yöntemi kullanılmadan olası krizin yükünün işçilere kesilmesinin önüne geçilemeyecektir. Bu mücadeleyi verecekte işçi ve emekçilerdir. Partimiz işçi ve emekçileri kendi partisinde örgütlenmeye, işyerinde, fabrikalarda mücadele komiteleri kurmaya çağırmaktadır.” (Kocaeli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlanıyor

SONRAKİ HABER

Unemployment rate in Turkey rises by 1.3% in October 2018 to 11.6%

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa