23 Ağustos 2018 16:51

‘Macaristan sığınmacıları aç bırakıyor’

Macaristan’da sığınma başvurusu reddedilen ve transit merkezlerde tutulan bazı sığınmacıların aç bırakıldığı iddia edildi.

‘Macaristan sığınmacıları aç bırakıyor’

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Macaris’tanda tutulan ve sığınma başvuruları reddedilen mültecilere ilişkin rapor yayımladı. Raporda, Macaristan yetkililerin uluslararası göçmen hukuku standartlarını ve insan onurunu ihlal ettiği belirtildi. Buna göre “aç bırakma taktiği”, Sırbistan üzerinden Macaristan’a geçen ve sığınma başvurusu reddedildiği için transit geçiş merkezlerinde tutulan kişilerin bu karara itiraz etmeksizin ülkeden gönüllü olarak ayrılıp Sırbıstan’a dönmesini sağlamak için kullanılıyor.

SON OLARAK AFGAN BİR KADINI AÇ BIRAKTILAR

DW Türkçe’nin aktardığına göre, Macar Helsinki Komitesi isimli bir kitle örgütü de konuya ilişkin açıklama yaptı. Komite yetkilisi Andras Lederer, dpa’ya yaptığı açıklamada en son bir Afgan sığınmacı kadına yönelik aç bırakma taktiği uygulandığını belirtti. Komitenin Twitter hesabında, Afganistan vatandaşı kadının transit geçiş bölgesinde bu uygulamaya maruz kalan sekizinci kişi olduğu ifade edildi. Ancak konuya ilişkin resmi bir rakam bulunmuyor.

AİHM’E SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

Macar Helsinki Komitesi geçen hafta, Afgan sığınmacıyı yiyecekten yoksun bıraktığı gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne Macaristan aleyhinde başvuruda bulundu. Mahkeme bu ay içinde önüne gelen benzer beş davada da Macaristan’ın sığınmacılara yiyecek temin etmesi gerektiği yönünde karar vermişti.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın 2015 yılındaki sığınmacı krizi sonrasında uyguladığı mülteci düşmanı politikası, Avrupa Birliği içinde tartışma yaratmıştı. Sığınma başvurularını nadiren kabul eden Macaristan’da 1 Temmuz’da yürürlüğe giren yeni yasaya göre, güvenli olarak kabul edilen üçüncü bir ülkeden gelen sığınmacıların başvuruları direkt olarak reddediliyor. Sırbistan “güvenli üçüncü ülke” olarak kabul ediliyor. (DIŞ HABERLER)


YÜZLERCE GÖÇMEN İSPANYA SINIRINA AKIN ETTİ

Afrika’nın kuzeyinde bulunan ve İspanya’ya bağlı Ceuta özerk kenti sınırında, sayıları yaklaşık 300’ü bulan göçmen grup sınırı geçmeye çalıştı. Göçmenler kendilerine müdahale eden polislere asit, ciltte yanığa yol açan kireç benzeri bir madde ve dışkılarla attı. Çıkan arbede sırasında 7 sınır polisi yaralandı. Sputnik’in aktardığına göre, İspanyol polisi 115 kişinin sınırı geçmeyi başardığını açıkladı.

Yerel haber kanalı El Faro de Ceuta, sınırı geçen geçtikten sonra şehirde dolanan göçmenlerin, video görüntülerini yayınladı. Videoda göçmenlerin, yerel bir Batı Afrika dili olan Fula dilinde zafer anlamına gelen ‘Boza’ diye bağırdıklar duyuluyor.

Sık sık benzer görüntülere sahne olan Ceuta sınırından temmuz ayı sonlarında, 700’den fazla göçmen geçmeyi başarmıştı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Sezai Temelli: Kayyımları söküp atacağız

SONRAKİ HABER

Kanguru faresi görüntülendi haberleri gerçeği yansıtmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa