13 Ağustos 2018 14:32

Erdoğan: Ben yaptım oldu diyemezsin. İstediğin kadar başkan ol

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 10. Büyükelçiler Konferansı katılımcıları onuruna verilen öğle yemeğinde açıklamalar yaptı.

Erdoğan: Ben yaptım oldu diyemezsin. İstediğin kadar başkan ol

Fotoğraf: Kayhan Özer/AA

Paylaş

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“İç siyasette olduğu gibi dış politikada yoğun bir gündemin içinde olduk. Makamında oturan değil, koşan, koşturan, terleyen bir cumhurbaşkanı olmaya çalışıyoruz. Yurtdışında da ülkemizin gücüne güç katmak için gayret sarf ediyoruz.”

“Büyükelçiler Konferansı’nın konumu farklıdır. Tüm büyükelçilerimizin aynı çatı altında buluştuğu, ufkunun çizildiği önemli bir platform haline geldi. Bu seneki toplantının daha öncekilerden farkı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk konferansı olmasıdır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, ülkemizin ihtiyaçlarına en uygun modeldir.”

“Millet sandığa giderek hem yasamayı hem yürütme organını belirlemiştir. Dünyanın birçok bölgesinde gerilimlere hatta kanlı çatışmalara sebep olacak değişim Türkiye’de tam bir demokrasi şöleni halinde gerçekleşmiştir. İnsanı motive etmeyen hiçbir model başarılı olamaz.”

‘TÜRKİYE’NİN SON YILLARDA ELDE ETTİĞİ ULUSLARARASI ZAFERLER’

“Sistem ne kadar mükemmel olursa olsun, başarısını ya da başarısızlığını belirleyecek olan insandır. İnsanı dikkate almayan hiçbir sistem başarılı olamaz. Yeni yönetim sisteminin de başarı çıtasını insan belirleyecektir. Sistemin pürüzsüz şekilde işleyebilmesi için tesis edemeyeceğimiz anlayış ile mümkündür. Herkes tam bir koordinasyon içinde büyük ve güçlü Türkiye ideali için çalışma, üretmek zorundadır. Yersiz kaygılardan ve koordinasyon eksikliğine asla tahammülümüz yoktur.”

“Demokrasimiz 16 yılda parmakla gösterilecek konuma geldi. Siyasi iradenin kararlı dirayetli tavrında siz Büyükelçilerimizi çok büyük payı oluyor. Türkiye’nin son yıllarda elde ettiği uluslararası zaferlerde siz büyükelçilerin de büyük payı bulunuyor. Harici teşkilatı güçlü olmayan devletin beynelminel ilişkilerde güçlü olması beklenemez. Birikimleriyle, özgüvenleriyle bizim diplomatlarımızın güçlerini ve kabiliyetlerini gayet iyi tanıdım ve biliyorum. Bu kadroyu yeteri kadar etkin şekilde kullanamadığımıza da inanıyorum. Sizlerden daha büyük gayretler ve sonuçlar bekliyoruz.”

‘SİYASETİN YENİDEN VESAYETİN ELİNE GEÇMESİNE İZİN VERMEDİK’

“Görünen köy kılavuz istemez. Türkiye diğer alanlarda olduğu gibi ekonomide de bir kuşatma ile karşı karşıya kalarak Gezi olayları ile başlayan 17-25 Aralık’la devam eden 15 Temmuz’la bir üst aşamaya taşınan saldırıların devam edeceği açıktır. Son yıllarda terörden ekonomik manipülasyonlara maruz kalmamızın sebebi milli menfaatler konusunda tavizsiz tutum takınmamızdır. Siyasetin yeniden vesayetin eline geçmesine izin vermedik. Terör örgütleri üzerinden kurulan oyunları deşifre edip önüne geçtik. Suriye’de etrafımızda oluşturulmaya çalışan terör koridoruna izin vermedik.”

“Döviz kurundaki gelişmelerin ekonomik temelinin olmadığını, ülkemize saldırı niteliği taşıdığı herkesin tespitidir. Dünya Ticaret Örgütü var, atılan adımların bu örgüt ile alakası var mı? Ben yaptım oldu diyemezsin. İstediğin kadar başkan ol. Akşam yatıp sabah kalkıp demir çeliğe şu kadar vergi koydum diyemezsin. Bir yandan stratejik ortak olacaksın, diğer yandan ayağına kurşun sıkacaksın. Böyle bir şey kabullenebilir mi? Bizim bunlara eyvallah dememiz mümkün değildir. Yaşadıklarımızın krizlerle ilgisi yoktur. Bambaşka bir durum ile karşı karşıyayız. Şu anda bizim bu olaylar karşısında temkinli şekilde attığımız adımlar var, atacağımız adımlar var, çeşitli planlarımız var. Biz kur şöyle oldu, böyle oldu demek suretiyle battık, bittik böyle bir şey yok. Türkiye’nin ekonomik dinamikleri sağlamdır.”

‘AMAÇ, BAĞCININ DİŞLERİNİ DÖKMEK’

“Ülke olarak bu süreçte serbest piyasa ekonomisinin kurallarından hiç taviz vermedik. Sosyal medya üzerinden birçok ekonomik terör kişileri var. Bunların da yargımız üzerine gidiyor. Bunları yakaladığımız zamanda gereken cezayı uygulayacağız. Ya sen benim hafızamı nereden okuyorsun? Milli güvenliğimizi tehdit eden FETÖ terör örgütünün saldırlarını engellemekle kalmadık inlerini başlarına geçirdik bunların da inlerini başlarına geçireceğiz.”

“Amaç üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek hatta mümkünse bağcının dişlerini dökmektir. Burada amaç Türkiye hak ve adalet arayışlarından vazgeçirmektir. Hangi bahaneyle yapılırsa yapılsın hangi cafcaflı laflarla süslensin operasyonun gerçeği budur. Kalıpları aşmak, ezberleri bozmak, alışkanlıkları değiştirmek zorundayız. Ya bir yol bulacağız, ya bir yol bulacağız. Bu oyunu bozacağız. Birilerin ihsanına lütfuna borçlu değiliz. Her zaferimizin altında milletimizin alın teri vardır, kanı vardır.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Tutuklu 16 PSAKD üyesinin duruşması 15-16 Ağustos’ta Erzincan’da

SONRAKİ HABER

Çanakkale’de emekçiler krize karşı miting düzenliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa