19 Temmuz 2018 04:26

Evrensel’e karikatür davası: Para cezalarıyla kuşatmak istiyorlar

'Paradise Papers' ile ilgili Evrensel'de yayınlanan karikatüre Binali Yıldırım tarafından açılan tazminat davası bugün görülüyor.

Fotoğraflar: Evrensel

Paylaş

Binali Yıldırım ve Erkam Yıldırım tarafından Evrensel’e açılan tazminat davası bugün saat 10.00’da İstanbul Anadolu 29. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülecek.

Meclis Başkanı Binali Yıldırım ve Oğlu Erkam Yıldırım tarafından, Yıldırım’ın başbakan olduğu dönemde ortaya çıkan Paradise (cennet) belgeleri ile ilgili karikatür nedeniyle, Evrensel Çizeri Sefer Selvi ve Gazetemizin Eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Çağrı Sarı’ya tazminat davası açıldı.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu tarafından 1 milyon 300 bin belgenin incelenmesi ile hazırlanan, vergi avantajı sağlamak amacıyla yapılan offshore işlemlerinin yer aldığı “Paradise” belgelerinde Başbakan Binali Yıldırım’ın oğlunun şirketlerinin de olduğu ortaya çıkmıştı.

‘CEZA DAVASI YETMEDİ ŞİMDİ TAZMİNAT İSTİYORLAR’

Binali Yıldırım’ın “Çocuklarımı devletle iş yapmaktan uzak tuttum” sözlerinin hicvedildiği karikatürün yayımlandığı dönem sorumlu yazı işleri müdürü olan Evrensel Editörü Çağrı Sarı, kendisine açılan dava ile ilgili şunları söyledi: “İktidarı eleştiren haber yapan gazetecilere dönük her zaman bir baskı mevcut. Fakat, Paradaise belgeleri iktidar temsilcilerini özel olarak rahatsız ediyor. Bunu bu belgeleri yayımlayan gazetecilere dönük açılan davalarda daha net görüyoruz. Cumhuriyet gazetesi yaptığı bu haberden dolayı 500 bin TL’lik tazminat davası ile boğuşuyor. Evrensel de Paradise belgelerinde haber değeri görüp üst üste haberler yaptı. O dönem başbakan olan Binali Yıldırım’ın oğlunun adı da belgelerde geçmişti. Yıldırım, “Oğlunuzun Offshore hesapları mı var?” sorusuna “araştırabilirsiniz” yanıtı vermişti. Karikatüristimiz Sefer Selvi de Yıldırım’ın oğullarının offsore hesapları ile vergi ‘kaçırmasını’ mizah yoluyla eleştirmişti. Yayımanan karikatür Binali Yıldırım’ı incitmiş! Hakkımızda 40 bin liralık tazminat davası açıldı. Gazetecilere dönük baskıların önemli bir boyutu mali cezalar. Para cezaları ile kuşatılmaya çalışılıyoruz. Ekonomik olarak zor ayakta duran bir gazeteyi böyle yıldırmak istiyorlar...

İKTİDAR BU BELGELERDEN NEDEN RAHATSIZ?

Kendisine aynı konuda ceza davası da açıldığını hatırlatan Sarı, şunları ekledi: “Paradise belgeleri ile ilgili tekzip yayımladık, yetmedi ceza davası açıldı 6 yıl hapsim isteniyor. Bu da yetmedi, şimdi de tazminat davası açıldı. Biz de bu vasıta ile bir kez daha soralım iktidar temsilcileri neden bu belgelerden bu kadar rahatsız oluyor?”

TGS: EVRENSEL’İN YANINDAYIZ

Evrensel’e açılan davanın bugün görülecek duruşmasına çağrı yapan Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Kuleli, şunları söyledi: “Sayın Yıldırım oğullarının beş şirketinin Malta’da kayıtlı olduğunu kabul ettiğine göre söz konusu karikatür bir ‘iftira’ ya da ‘hakaret’ içermemektedir. O halde bu dava neden açılmıştır? Hoşuna gitmeyen haberleri yasaklatan, gazetecileri içeri attıran hükümet, anlaşılan beğenmediği karikatürlere de benzer bir prosedür uygulamaktadır.

Açık ki, Karikatürist Sefer Selvi ve gazetesi Evrensel tazminat sopasıyla yıldırılmak istenmektedir. Burada okura düşen bağımsız medyalara daha çok sahip çıkmaktır. Çünkü eleştirel medya ve iğneleyici mizah demokrasinin olmazsa olmazıdır. Dikensiz gül bahçesi peşindeki Saray zihniyeti Türkiye’yi tek sese, tek renge mahkum etme çabasından vazgeçmelidir. Farklı düşünen herkesi hedef haline getiren, çok sesliliğe düşman bu anlayışa karşı mücadele mutlaka kazanılacaktır. Örgütlü olmaktan gurur duyduğumuz Evrensel’in yanındayız.” (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Van'da derede kaybolan 12 yaşındaki çocuğun cansız bedeni bulundu

SONRAKİ HABER

Rahmi Turan, Beştepe'de Erdoğan ile görüşen kişinin Muharrem İnce olduğunu söyledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa