17 Temmuz 2018 15:35

N’Golo Kante şarkısının kökeni nereye dayanıyor?

Dünya Kupası şampiyonu Fransa'nın alçak gönüllü orta saha oyuncusu N'Golo Kante için söylenen 2018 Rusya'nın en meşhur melodisi nasıl ortaya çıktı?

La chanson de N'Golo Kanté adlı videonun ekran alıntısı

Paylaş

Mithat Fabian SÖZMEN

“Il est petit, il est gentil, il a bouffe Leo Messi, N'Golo Kante” (O küçük, o güzel, o Leo Messi’yi durdurdu, N’Golo Kante).

2018 Dünya Kupası şampiyonu Fransa milli takımı futbolcularının ağzından N’Golo Kante’nin ismi eksik olmuyor. 27 yaşındaki orta saha oyuncusu, Leicester ve Chelsea ile Premier Lig’de yaşadığı şampiyonlukların ardından Fransa ile de Dünya Kupası’nda mutlu sona ulaştı.

Bitmek bilmeyen enerjisiyle orta sahada rakiplerin korkulu rüyası olan Kante, alçakgönüllü ve utangaç yapısıyla takım arkadaşlarının da sevgilisi.

Çoğu zaman gerçek kahramanların hak ettikleri değeri bulamadığı çağımızda N’Golo Kante’nin takım arkadaşları ve medya tarafından el üstünde tutuluyor olduğunu görmek mutluluk verici.

Fransız futbolcuların sosyal medya hesapları, takım otobüsünden, uçaktan, soyunma odasından, şampiyonluk kutlamalarından yansıyan ve yazının girişinde nakaratını verdiğimiz “N’Golo Kante şarkısı”nın videolarıyla dolu.

Yalnızca 4 yıl önce Fransa 2. Ligi’nde oynayan ve kendi statüsündeki pek çok futbolcunun aksine gösteriş, gece hayatı, şımarıklık, bencillik gibi taraklarda bezi olmayan Kante’ye takım arkadaşlarından koca bir “Teşekkürler” anlamına gelen ve biraz da onunla eğlenen (Sözlerde geçen 'Kart oyunlarında hile yaptığını biliyoruz' esprisi) bu şarkı, 2018 Dünya Kupası’nın en akılda kalıcı melodisi oldu.

SO FOOT DUYURDU

Fransız futbol dergisi So Foot’ta FC Thoroude tarafından Dünya Kupası’nın ilk günlerinde dolaşıma sokulan şarkı, aslında oldukça tanıdık bir Fransızca şarkının, Les Champs-Elysees’nin melodisine sahip. Ancak Les Champs-Elysees’nin de öncesi var.

WATERLOO ROAD

1968’de İngiliz rock grubu Jason Crest’in seslendirdiği Waterloo Road şarkısının sözleri Michael Anthony Deighan’a, bestesi ise Michael Wilshaw’a ait.

LES CHAMPS-ELYSEES

Fransız Söz Yazarı Pierre Delanoe, besteye Fransızca sözler yazdı ve 1 sene sonra ABD doğumlu Fransız Şarkıcı Joe Dassin tarafından söyleyenen Les Champs-Elysees büyük bir şöhrete kavuştu.

Ve o şarkı bugün, dünyanın en iyi futbolcularından biri olmasına rağmen Mini Cooper arabasıyla yetinmeyi bilen gerçek bir takım oyuncusuna teşekkür etmenin vesilesi oldu.

Tabii şarkıyı, ülke gündemine sokan Thomas Thoroude ve So Foot da, “Şarkımız Dünya Şampiyonu oldu” diyerek haklı bir gurur içinde.

Ne mutlu!

Mithat Fabian Sözmen yazdı: 2018 Dünya Kupası’nın, Fransa’nın ve Giroud’nun hikayesi

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP'li Karaca: Yasa teklifi Anayasa'ya aykırı hükümler içeriyor

SONRAKİ HABER

Esenyurt'ta 11 işçinin yanarak öldüğü iş cinayetinde patronlar tali kusurluymuş!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa