Seçim Günlüğü (18 Mayıs 2018)

24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimine dair haberler, son dakika gelişmeleri ve açıklamalar...
Seçim Günlüğü (18 Mayıs 2018)
Fotoğraf: Ahmet İzgi/AA

Selahattin Demirtaş, adayların özgürlükleri merkeze alan bir vizyon ortaya koyamadığını söyledi. Muharrem İnce ise Yüksek Seçim Kurulunu uyardı.

ABDÜLLATİF ŞENER ADAY OLACAK MI?

AKP kurucularından Abdüllatif Şener: "Cumhuriyet Halk Partisi'nden muhtemelen milletvekili adayı olacağım. Ama şu anda partiler aday listelerini ilan etmedikleri için herhangi bir sürprizle karşılaşmak da mümkündür. Onun için başka bir açıklama yapmak doğru olmaz."

DEMİRTAŞ:ADALETSİZLİK

HDP'nin tutuklu Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, seçim çalışması yapamamasına ilişkin açıklama yaptı. Demirtaş açıklamasında, 'Diğer Cumhurbaşkanı adayları meydan meydan koşturup yorulurken, benim burada olmam büyük adaletsizlik' dedi.

PEKÖZ: MUHALEFET SANDIĞI KORURSA ERDOĞAN'I DEVİREBİLİR

Siyaset Bilimci Mustafa Peköz, hem AKP ve MHP’nin kurduğu Cumhur İttifakı'nın hem de CHP, İYİ Parti, SP ve DP’nin kurduğu ‘Millet İttifakı’nın HDP’ye ihtiyacı olduğunu söyledi.

İNCE'DEN YSK'YE 'ABİDİK GUBİDİK İŞLERE GİRMEYİN'

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 24 Haziran seçimleri öncesi Yüksek Seçim Kurulu üyelerini uyararak, "Abidik gubidik işlere girmeyin. Bu işlere girmeyin, görevinizi doğru yapın. Bu ülkenin bütün sokaklarına fotoğraflarınızı asarım, sokağa çıkamazsınız" dedi.

DSP, MİLLET İTTİFAKI'NI DESTEKLEYECEK

Demokratik Sol Parti (DSP), 24 Haziran seçimlerinde CHP, Saadet Partisi, İYİ Parti ve Demokrat Parti'nin yer aldığı Millet İttifakı'nı destekleyeceğini açıkladı.

DEMİRTAŞ: SEÇMEN ÖZGÜRLÜKLERE DAİR HEYECAN YARATAN BİR FİKİR DUYMADI

HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı adaylarının konuşmaları ve programlarında özgürlüklere dair heyecan yaratan bir proje ortaya koyamadığını söyledi.

YSK'DEN GENELGE: OY YÜZDELERİ NASIL HESAPLANACAK?

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 24 Haziran 2018 tarihindeki  27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde, il seçim kurullarının seçim sonuçlarına ilişkin görevleri ile yurt düzeyi seçim sonuçlarının belirlenmesinde uygulanacak esas ve ilkeleri içeren genelgesi, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

KARAMOLLAOĞLU'DAN SEÇİM DEĞERLENDİRMELERİ

Saadet Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Temel Karamollaoğlu, AKP'nin Milli Görüş geleneğiyle bir alakasının kalmadığını belirtti ve "AK Parti’nin bundan sonra varlığını uzun zaman devam ettireceği kanaatinde değilim. ANAP gibi olur. Daha hızlı çözülür belki. AK Parti diye bir şey yok ki Türkiye’de, Tayyip Erdoğan var" dedi.

MHP'DE MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTESİ AÇIKLANDI

24 Haziran'da yapılacak 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine Cumhur İttifakı ile birlikte giren Milliyetçi Hareket Partisi'nde (MHP) milletvekili aday listesi açıklandı.

MUHARREM İNCE: ABD, 'GÜLEN USULÜNE UYGUN İSTENMEDİ' DEDİ

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, "Amerikalılar beni aradı, Türkiye Cumhuriyeti Fethullah Gülen usulüne uygun bir şekilde bizden istemedi dedi" açıklamasında bulundu. “Muharrem İnce yalnız mı” tartışmasına da, “Yalnız olan Türk basını" ifadesini kullanarak cevap verdi.

İLGİLİ HABERLER

16 Temmuz 2018 02:11
Muhalif işçiler, AKP’ye oy vermiş işçilere karşı tepki gösteriyor. Ancak 'Değiş işçi değiş' demekle işçiler ve emekçiler değişmez.
05 Temmuz 2018 03:20
Burjuva iktidarlar tarafından seçimden seçime tartışmamıza 'izin verilen' oy hakkı ve 'demokrasi' kavramları işçi sınıfı için ne ifade ediyor?
01 Temmuz 2018 15:03
AKP, 1 Kasım 2015 seçimlerine göre 10 ilde oyunu arttırırken, 71 ilde oyların azaldığı belirlendi.

Toplam Query: 57