14 Mayıs 2018 09:51
Son Düzenlenme Tarihi: 14 Mayıs 2018 21:19

Seçim Günlüğü (14 Mayıs 2018)- HDP ve İYİ Parti'nin seçim bildirgeleri

HDP ve İYİ Parti seçim bildirgesini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan BBC'ye, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise Evrensel'e konuştu.

Seçim Günlüğü (14 Mayıs 2018)- HDP ve İYİ Parti'nin seçim bildirgeleri

Fotoğraf: Özge Eli Kızıl/AA

Paylaş

SEÇİMLERE DAİR MERAK EDİLEN 10 SORU

Seyyar sandık uygulaması, 100 bin imzayla cumhurbaşkanı adaylığı, cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi için aynı gün sandığa gidilmesi gibi pek çok ilke sahne olacak 24 Haziran'daki seçimlerde, ayrıca Türkiye siyasi tarihinde ilk kez siyasi partiler ittifak yaparak halkın oyunu isteyecek. 

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE SEÇMEN SAYISI 59 MİLYON

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde yurt içinde ve yurt dışında toplam 59 milyon 391 bin 328 seçmenin oy kullanabileceğini bildirdi.

CUMHURBAŞKANI ADAYLARININ OY PUSULASINDAKİ SIRALAMASI

Yüksek Seçim Kurulu'nda (YSK), 24 Haziran'da yapılacak seçimde cumhurbaşkanı adaylarının birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için kura çekimi yapıldı.

VATAN PARTİSİ'NİN BÖLGE TEŞKİLATLARINDA 'HDP' İSTİFASI

Vatan Partisi Diyarbakır İl Başkanı Selahattin Gönül, Genel Başkan ve cumhurbaşkanı adayları Doğu Perinçek'in, HDP ile ilgili sözleri üzerine Diyarbakır, Batman ve Kızıltepe parti teşkilatlarının istifa ettiğini açıkladı. Gönül, 24 Haziran seçimlerinde HDP'ye destek vereceklerini söyledi.

MHP'Lİ KAYA'DAN 'ERDOĞAN'A OY VERMEYİN' ÇAĞRISI

MHP İstanbul Milletvekili ve eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Atila Kaya, 24 Haziran seçimlerine ilişkin açıklamasında "AKP’ye ve onun Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan’a oy vermeyin. Ben öyle yapacağım" dedi.

İYİ PARTİ, SEÇİM BİLDİRGESİNİ AÇIKLADI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin 24 Haziran cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine dair bildirgesini açıkladı.

HDP SEÇİM BİLDİRGESİNİ AÇIKLADI

HDP, seçimler için hazırladığı bildirgeyi kamuoyuyla paylaştı. Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş'ın seçim manifestosunda "Sen'le değiştireceğiz" denildi.

ERDOĞAN BBC'YE KONUŞTU

BBC'ye konuşan Erdoğan, seçimin 17 ay erken yapılmasını 'Ana muhalefetin bize meydan okumasına karşı 'Haydi buyurun' dedik' sözleriyle açıkladı.

BULDAN: ÇALAMAYACAKLARI ORANDA OYA İHTİYACIMIZ VAR

Serpil İlgün, seçim gündeminin öne çıkardığı başlıkları, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’la konuştu. Buldan, seçim güvenliği kaygılarına dikkat çekti ve "HDP’nin baraj altında bırakılması halinde 70-80 milletvekilinin AKP hanesine yazılacak olması Türkiye’deki diğer siyasi partilerin de sorunu" uyarısında bulundu.

ÖNCEKİ HABER

25'i aktif görevde olan 72 albaya 'FETÖ'den gözaltı kararı

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa