14 Mayıs 2018 14:27
Son Düzenlenme Tarihi: 15 Mayıs 2018 12:42

Cumhurbaşkanı adaylarının oy pusulasındaki sıralaması belli oldu

Oy pusulasında 1. sırada İnce, 2. sırada Akşener, 3. sırada Erdoğan, 4. sırada Demirtaş, 5. sırada Karamollaoğlu, 6. sırada da Perinçek yer aldı.

Cumhurbaşkanı adaylarının oy pusulasındaki sıralaması belli oldu

Görsel: Yasin Demirci/AA

Paylaş

24 Haziran'da Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde kullanılacak oy pusulasında, cumhurbaşkanı adaylarının yerlerini belirlemek için Yüksek Seçim Kurulunda (YSK) kura töreni düzenlendi.

Kurada, cumhurbaşkanı adaylarının isimleri YSK üyeleri tarafından, sıraları ise çıkan ismin parti temsilcisi tarafından çekildi.

Kura sonucuna göre Cumhurbaşkanı adaylarının oy pusulasındaki sıralaması şöyle olacak:

  1. 1 - Muharrem İnce
  2. 2- Meral Akşener
  3. 3- Recep Tayyip Erdoğan
  4. 4- Selahattin Demirtaş
  5. 5- Temel Karamollaoğlu
  6. 6 - Doğu Perinçek

Cumhurbaşkanı adaylarının oy pusulasındaki yerleri

Görsel: Yasin Demirci/AA

Recep Tayyip Erdoğan,  Muharrem İnce ve Selahattin Demirtaş, partilerin grup kararıyla; Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu ve Doğu Perinçek ise 100 biner imza ile aday olmuştu.

SEÇMENLERE 2 OY PUSULASI VERİLECEK

Seçmenlere verilecek 2 oy pusulalarından biri cumhurbaşkanı seçiminde kullanılacak. Bu oy pusulasının en üst kısmında "Cumhurbaşkanı Adayları" başlığı bulunacak.

Bu başlık altında, cumhurbaşkanı adaylarının isimleri ve fotoğrafları bulunacak. Bu oy pusulasında partilerin logoları ve yaptıkları ittifakların unvanları olmayacak.

İkinci oy pusulasında ise seçmenler milletvekili adaylarına oy verecek. Seçmenler, hem cumhurbaşkanına hem milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa attıktan sonra oy verme işlemini tamamlayacak.

Milletvekili seçimine ilişkin oy pusulasında yer alacak ittifakların ve siyasi partilerin yerleri, yine YSK'de yapılacak kura çekimi ile 20 Mayıs’ta belirlenecek. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Ederson Moraes 2025'e kadar Manchester City'de

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa