15 Ocak 2018 17:50

'OHAL’e rağmen grev meşrudur’

'Grev Yasakları ve Sendikal Haklar Konferansı'nın sonuç bildirgesi yayımlandı.

Paylaş

DİSK/Birleşik Metal-İş’in 13 Ocak 2018 Cumartesi günü düzenlediği “Grev Yasakları ve Sendikal Haklar Konferansı”nın ardından sonuç bildirgesi yayımlandı. Grev ve sendikal hakların kullanımı önünde engel olan OHAL’in bir an önce kaldırılması gerektiği belirtilen bildirgede, “OHAL’de grev, grev yasaklarına rağmen meşru, ertelemeler, yasaklamalar gayrimeşrudur. İşçiler grev hakkını gerektiğinde çekinmeden kullanacaktır” dendi. 
Grev hakkı olmaksızın toplu pazarlık hakkının anlamsız hale geleceği belirtilen bildirgede, geçmişte grev erteleme kararları konusunda hukuka uygun kararlar veren Danıştayın 2014 sonrasında hükümetin noterine dönüştüğü, Anayasa Mahkemesi kararlarının da hükümet tarafından dikkate alınmadığı belirtildi. AKP döneminde toplam 13 grevin, OHAL sürecinde ise 5 grevin Bakanlar Kurulu kararı ile erteleme adı altında yasaklandığı hatırlatılan bildirgede, “İşçilerin büyük bir kesiminin örgütsüz olduğu koşullarda grev hakkı, AKP hükümetlerinin iki dudağı arasındaki bir hak haline gelmiştir” dendi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Şimdi grev tehdidi olan yere biz OHAL’den istifade ederek anında müdahale ediyoruz. Çünkü iş dünyamızı sarsamazsınız. Bunun için kullanıyoruz biz OHAL’i,” sözlerinin hatırlatıldığı bildirgede, OHAL’in patronların çıkarı için uygulandığının açıkça ifade edildiği belirtildi. 

Bildirgede şu talep ve tespitlere yer verildi: 
“*Giderek demokrasiyi ve işçi haklarını ihlal eden bir uygulamaya dönüşen OHAL derhal kaldırılmalıdır. 
* Grev hakkının kullanımının önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır.
* Hükümet, Bakanlar Kurulunun geçmişte aldığı grev erteleme kararlarını mahkum eden Anayasa Mahkemesi kararlarını dikkate alarak keyfi grev ertelemelerine son vermelidir.
* Anayasal bir hak olan sendikal örgütlenme hakkının önündeki engellerin kaldırılması, tüm çalışanlara grevli toplusözleşmeli sendikalaşma hakkından yararlanması sağlanmalıdır.
* Gösteri yürüyüş ve miting yapma özgürlüğünün önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır.
* OHAL gerekçe gösterilerek KHK ile suçsuz yere işten atılanlar işçiler ve memurlar işlerine iade edilmelidir.
* Tüm ülkede antidemokratik uygulamalardan vazgeçilmeli, yargının bağımsızlığı sağlanmalı, muhalefete yönelik baskı ve tutuklamalara son verilmelidir.
* Sendikal haklar basın özgürlüğünün dışında düşünülemez. Keyfi bir şekilde tutuklanan gazeteciler derhal serbest bırakılmalıdır.
* En nihayetinde OHAL’de grev, grev yasaklarına rağmen meşru, ertelemeler, yasaklamalar gayrimeşrudur. Çünkü işçi sınıfı haklılığını, meşruiyetini,  anayasal ve yasal dayanaklarından ve tarihsel mücadelesinden almaktadır. İşçiler grev hakkını gerektiğinde çekinmeden kullanacaktır.” (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Eti Bakır'da önce zam sözü geldi, sonra işten atma mesajı

SONRAKİ HABER

CHP forumunda OHAL'e karşı mücadele çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...