Kılıçdaroğlu belgeli konuştu, Erdoğan'ı istifaya çağırdı

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP grup toplantısında Erdoğan'ın ailesinin 'yurt dışına para transferi' iddiasına dair belgeleri açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin olağan grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın oğlu, dünürü, eski özel kalem müdürünün Man Adası'ndaki bir şirkete gönderdiği milyonlarca doların belgesini banka dekontlarıyla açıkladı. Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ı istifaya çağırdı.

Kılıçdaroğlu konuşması sırasında Erdoğan'a "Yanında doktor bulundur" tavsiyesinde bulundu. Konuşmada belgelerin açıklanması sonrası "Tayyip istifa" sesleri yükseldi.

AKP'den gelen ilk yanıtta ise "Belgeler ticaret kaynaklı. İddiaları çöktü. Kılıçdaroğlu istifa etmeli" denildi.

Kamil Tekin Sürek'in "Erdoğan istifa eder mi?" yazısına ulaşmak için tıklayınız.

KILIÇDAROĞLU'DAN ERDOĞAN'A DOKTOR UYARISI

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından ilgili bölüm şöyle:

"Şimdi geliyoruz kutuyu açmaya. Hikaye anlatacağım size. Çorum’da bir konuşma yaptım, Erdoğan’a bazı sorular sordum. Sonra 21 Kasım’da bu grupta yine sorular sordum. Soruyu aynen okuyorum. “Çocuklarının, dünürünün, eniştenin, kardeşinin, eski özel kalem müdürünün vergi cennetlerinde kurulan bir şirkete milyonlarca dolar para gönderdiklerini biliyor musun? Yerli ve milli isen bunun cevabını vereceksin” dedim.

Aradan süre geçti, tık yok. Ben de merak ediyorum niye tık yok. Sonra gazetelerde bir haber okudum. 1,5 milyonluk dava açmış. Vah vah vah ne kadar korktum bilemezsin. Dava açsan ne olur açmasan ne olur. Sen benim soruma adam gibi cevap ver. Sanırım beyefendi de beni dinliyordur. Erdoğan’a tavsiyem yanına bir doktor al, doktor da yanında olsun.

Suriyelilere 30 milyar dolar harcadığını söylüyor. 30 milyar doları nereye harcadın? Ben bilmiyorum, milletvekilleri bilmiyor. Nereye gitti bu 30 milyar dolar. Bir daha sorayım, gözlerinden öperek bir soru daha soruyorum. 30 milyar doları ne zaman, nerede, kimin için harcadın? Cevabını alacağız. Sonra çıktı Balıkesir’de bunu ispat et dedi. Güzel ispat edelim. Beni tanımıyor öyle anlaşılıyor.

MAN ADASI'NDA KURULAN BİR ŞİRKET: BELLWAY LİMİTED ŞİRKETİ

1 Ağustos 2011, Man Adası devletinde bir şirket kurulur. Evet küçücük bir ada. Burada bir şirket kurulur, Bellway Limited Şirketi. Onun kuruluş senedi de bizde. Noter tasdikini onlar yapmış, ben yapmadım. Bu şirket 1 Ağustos 2011 ve 2 Ağustos 2011 tarihlerinde yönetim kurulu toplantısı yapar. Bir kişiden oluşmaktadır, Sıtkı Ayan. O yönetim kurulu toplantılarının tutanakları da bizde. Ayrıca bu şirket 1 sterlinlik.

SITKI AYAN KİMDİR?

Adresini de vereyim, Reşitpaşa caddesi, yol sokak Sarıyer-İstanbul. Ona ait olduğuna dair, hem Türkiye’den hem de Man Adası'nın kayıtları var. 15 Kasım 2011’de bu şirketi Kasım Öztaş’a devreder. Kasım Öztaş kimdir? Sait Halimpaşa caddesi – Yeniköy-İstanbul adresinde oturuyor. Ben Erdoğan’a bir soru soruyorum, tekrar. Sıtkı Ayan kimdir tanıyor musun? Eminim benden çok daha iyi biliyorsun kim olduğunu. Peki bu Kasım Öztaş’ı tanıyor musun? Onu da çok iyi tanıyorsun.

MAN ADASI NEREDE?

OĞLU, DÜNÜRÜ, ESKİ ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ MİLYONLARCA DOLAR GÖNDERMİŞ

Bu şirketin bütün kayıtları bizim elimizde. Diyeceksiniz ki bu şirkete para gitti mi? Evet gitti. 15.12.2011 tarihinde Ziya İlgen yani enişte, 2,5 milyon dolar Bellway şirketine para gönderiyorlar. 1 sterlinlik, 1 kişilik. 15.12.2011 tarihinde Mustafa Erdoğan, 2,5 milyon dolar para gönderiyor. Niye gönderir senin kardeşin? Gariban ölüsü için kefen alırken yüzde 18 öder, sen 2.5 milyonu nasıl gönderiyorsun. 26.12.2011 tarihi Ziya İlgen 1 milyon 250 bin dolar para gönderir. Mustafa Erdoğan 1 milyon 250 bin dolar para gönderir. 27.12.2011 Osman Ketenci, dünür dedim ya. Bu da 1 milyon 250 bin dolar gönderiyor. Mustafa Gündoğan, 1 milyon 250 bin. Dedim ya eski özel kalem müdürü. 28.12.2011 Osman Ketenci 1 milyon dolar gönderiyor. Ahmet Burak Erdoğan, oğlu 1 milyon 450 bin dolar gönderiyor. Ahmet Burak Erdoğan, 2 milyon 300 bin dolar gönderiyor.

BANKA DEKONTLARI VAR

Şimdi diyecekler ki, bunların belgesi var mı? Bütün bu paraların swift mesajları elimizde. Diyeceksiniz ki, bu swift mesajı ne demek. Bankacılara sorduk, yurt dışına dolar gönderirken bu mesajla gönderiyorsunuz. Hepsi elimizde. Bu beni tatmin etmez dedim. Ne lazım bana? Bankaların dekontu lazım dedim. Bu paranın gönderildiği dekontlar. Şimdi diyecekler ki, bu belgeler, ajan verdi şudur budur. Bunların tamamı bankaların resmi kayıtlarıdır. O şirketlerin de kayıtlarında var. hepsinde var, hiç sağa sola kaçmaya gerek yok. Haysiyetli bir adamsan gereğini yapacaksın, nokta.

Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısında okuduğu para transferleri

Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısında okuduğu para transferleri
15-12-2011Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eniştesi Ziya İlgen2,5 milyon dolar
15-12-2011Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kardeşi Mustafa Erdoğan2,5 milyon dolar
26-12-2011Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eniştesi Ziya İlgen1,25 milyon dolar
26-12-2011Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kardeşi Mustafa Erdoğan1,25 milyon dolar
27-12-2011Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünürü Osman Ketenci1,25 milyon dolar
27-12-2011Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski Özel Kalem Müdürü Mustafa Gündoğan1,25 milyon dolar
28-12-2011Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski Özel Kalem Müdürü Mustafa Gündoğan250 bin dolar
28-12-2011Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünürü Osman Ketenci1 milyon dolar
29-12-2011Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Ahmet Burak Erdoğan1,45 milyon dolar
04-01-2012Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Ahmet Burak Erdoğan2,3 milyon dolar

SAMSUN'DA 2.5 AYLIK KÜBRA BEBEK AÇLIKTAN ÖLDÜ

Evet, bir kişi bana soruyorlar. “Neden Erdoğan’a bunu söylüyorsun, neden kızıyorsun Erdoğan’a…” Ben bu ülkenin bir vatandaşı olarak Konya Ereğli’de 40 günlük bebek zatürreden öldü. Ve aralık ayında camı kırıktı. O bebeğin hakkını savunmak için ben bunları soruyorum. Samsun’da 2,5 aylık Kübra bebek açıktan öldü. Van Gürpınar’da bir baba 16 kilometrelik yolu sırtında çocuğunun cesediyle gitti. Ben onların hakkını savunmak için sana bu soruyu soruyorum.

'KENDİ ÇOCUKLARINA BAŞKA ADADA ŞİRKET KURDURACAKSIN, SONRA MİLYONLARCA DOLAR GÖNDERECEKSİN'

Devleti yönetenlerin vatandaşlara örnek olması lazım. Vatandaşa diyeceksin ki, vergi ver, vermezsen 3 misli ceza keseceğim. Ama kendi çocuklarını başka adada şirket kurduracaksın, sonra milyonlarca dolar göndereceksin. Sonra ‘dolarlarınızı bozdurun, biz yerli ve milliyiz’ diyeceksin. Sen ne yerlisin ne millisin, sen gayri millisin.

'BEN İSPAT ETTİM, ŞİMDİ SÖYLE BAKAYIM ALÇAK KİM?'

Gayri milli bir hükümet parafından yönetiliyoruz. Bütün AK Partili kardeşlerime sesleniyorum. Benim bir hatam varsa söyleyin, alınmam. Ama yıllar yılı size gelip ahkam kesen, din iman edebiyatı yapar, vergi verin der, dolarınızı bozdurun der. Kendisi alır çocuklarıyla beraber yurtdışına gider, paralar oraya gider. “İspat etmezsen alçaksın” diyorlar. Ben ispat ettim, şimdi söyle bakayım alçak kim?

Gözünü sevdiğim Erdoğan sen kamyon şoförlerini dinledin mi? mazottan alınan vergiyi biliyor musun sen? Çiftçinin mazotundan kaç lira KDV ÖTV alınıyor biliyor musun sen? Ona gelince parayı alıyorsun, sırtına yıkıyorsun bütün vergiyi. Senin çocukların, enişten, dünürün parayı dışarı götürecek. Kılıçdaroğlu ağzına bant çekecek… Ben bunu yapmam. Niçin? Haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytandır.

Umarım, sayın Erdoğan’ın yanında doktoru vardır. Sinirlerine hakim oluyordur umarım. Sevgili Erdoğan, sen Türkiye’yi yönetemiyorsun, felakete sürüklüyorsun. Ben senin bildiğin susan, iki tane koltuk verdik oturur sesini keser diyen adam değilim ben. Ben bu milletin evladıyım.

İKTİDAR MEDYASINA: 'EN BÜYÜK KÖTÜLÜĞÜ ERDOĞAN’A SİZ YAPIYORSUNUZ'

Havuz medyasına da seslenmek isterim. En büyük kötülüğü Erdoğan’a siz yapıyorsunuz. Sizde vicdan ahlak yok mu? Daha belgeleri görmeden bunlar sahte… niye sahte olsun ya? Bankadan gidiyor ya. Nereye gidiyor Man adasına gidiyor.

Ama ikinci soruma bir cevap gelmedi. İkinci sorumu unuttun mu? 30 milyar dolar Suriyelilere para harcadığını söylüyorsun. 1 dolar değil, 5 dolar değil, 100 milyon dolar değil, 30 milyar dolar harcadım diyorsun. Kimin için, nerede, ne zaman harcadın? Tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. O da adalet istiyor. Adalet için konuşacaksın kardeşim."

TRT, KILIÇDAROĞLU BELGELERİ AÇIKLADIĞI SIRADA YAYINI KESTİ

TRT Haber, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu, dünürü ve eski özel kalem müdürünün Man Adası'ndaki bir şirkete gönderdiği milyonlarca doların belgesini banka dekontlarıyla açıkladığı sıra canlı yayını keserek 'Sıcak Haber' adlı programın yayınına başladı. TRT'nin bu hamlesi sosyal medya kullanıcıları tarafından haber alma hakkına müdahale olarak nitelendi.

AKP'LİLER ÖNCE 'BELGELER TİCARİ' SONRA 'BELGELER SAHTE' DEDİ

AKP'den Kemal Kılıçdaroğlu'ya verilen ilk yanıt, AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan'dan geldi. A Haber'de konuşan Turan, "Biz bu iddiayı zaten ciddiye almamıştık. Bütün iddiaları yalan. Açıkladığı belgeler ticaret kaynaklı. İddialar çöktü, resmi işlemi belge diye sundu. Kılıçdaroğlu, istifa etmeli" dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Ahmet Özel ise 'yurt dışına para transferi' ile ilgili iddialarını yalanladı. Özel ayrıca, Kılıçdaroğlu'yu belgeleri "hemen" savcılığa teslim etmeye ve gerekirse suç duyurusunda bulunmaya çağırdı. Özel'in açıklaması şöyle:

"K.K. tarafından müvekkillerim hakkında ileri sürülen iddiaların tamamı yalan, gösterdiği kağıtların da tamamı sahtedir. Kılıçdaroğlu, söz konusu kağıtları mesai bitimine kadar derhal bir Cumhuriyet savcılığına vermeli ve suç duyurusunda bulunmalıdır” dedi.

AKP’Lİ ÜNAL: BELGELERİ SAVCILIĞA TESLİM ET

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal ise “Yine bir Kılıçdaroğlu klasiği yaşıyoruz. İnsanların onurlarıyla, haysiyetleriyle ilgili hiçbir ölçü tanımaksızın haysiyet cellatlığı yapabilen, iftirada, yalanda sınır tanımayan bir muhalefet anlayışı ile karşı karşıyayız” dedi. 

Avukat Ahmet Özel’in açıklaması hatırlatan Ünal, şöyle konuştu:

“Bugün itham altında bırakılan, iftira edilen isimlerin avukatı açıklama yaptı ve bu belgelerin niteliğini kamuoyu ile paylaştı ve kendisine de bir çağrı da bulundu. Elindeki belgeleri basınla paylaş, oraya çıkıp belge sallamakla bu iş olmaz. Elindeki belgeleri eğer bunlar suç unsuru teşkil eden belgelerse bunları zaten anayasaya göre suç işlemiş oluyor. Elinde bulunduramaz, bunları savcılığa teslim etmesi gerekiyor. Bunlar kendisine ilgili avukatın bugünkü basın açıklamasında net bir şekilde söylendi. Siyaset böyle olmaz, siyaset böyle yapılmaz. Siyaset yalan ve iftira üzerinden götürülen, ‘çamur at, izi kalsın’ üzerinden yapılan bir şey değildir. Daha da acısı Türkiye’ye karşı Amerika’daki bazı çevrelerin yürüttüğü operasyonların artık söylem birliği, eylem birliğine dönüşmüş durumda. Amerika’da yürütülen, Türkiye’ye karşı yapılan çalışmaların, bazı eylemlerin Türkiye ayağını Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’si oluşturuyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun özellikle son bir haftadan beri Amerika’daki bu eylemlerle eş zamanlı olarak içerideki eylemleri ve açıklamalarını görüyoruz. Ama bir kez daha kendi iftirasında, kendi yalanında boğulacaktır. Cumhurbaşkanımızla ve Cumhurbaşkanımızın ailesi ile ilgili çirkin iftiralarının hakikati ortaya çıkacaktır. Tekrar tekrar söylediğim bir şeyi yine söylüyorum. Kemal Kılıçdaroğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyaset anlayışı, siyaset tarihimizin çöplüğündeki yerini alacaktır.”

MECLİSTE TARTIŞMA, AKP'LİLER REDDETTİ

Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddialarının ardından TBMM Genel Kurulu'nda AKP ve CHP Milletvekilleri arasında tartışma yaşandı. Meclis Genel Kurulu'nda konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugünkü Grup Toplantısında yaptığı açıklamaları hatırlatarak “Ya istifa, ya istifa, ya istifa" dedi.

AKP'Lİ BOSTANCI: MAHKEME KARAR VERECEK

Bunun üzerine söz alan AKP Grup Başkanvekili Amasya Milletvekili Mehmet Naci Bostancı, "İddiaların ispat yeri, CHP grubu değil. Mahkemeler buna karar verecek. Bir kez daha göreceğiz ki bu iş doğru çıkmayacaktır" şeklinde cevap verdi.  Bostancı "Koşa koşa gidilecek yer mahkemedir. Biz ne olduğunu biliyoruz. Bu belgelerin bizim gözümüzde bir kuruluşluk değeri yoktur" idadelerini kullandı.

Bir diğer AKP Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ise, "Sürekli iftira atarak belgeymiş gibi kağıt göstermek siyaset değildir" diye konuştu.

CHP'li Özel ise, bu tepkilere "Elde paranın gittiği yerden dekontlar var, bir de parayı yollayan bankaların dekontları var. Bunlar sahte diyemiyor. Bu kirli bir paradır" şeklinde cevap verdi. 

EMEP GENEL BAŞKANI SELMA GÜRKAN: İKİYÜZLÜ ‘MİLLİ VE YERLİ’ SÖYLEM

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan Kemal Kılıçdar oğlu’nun yaptığı açıklamayla ilgili Twitter hesabından bir mesaj paylaştı.

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı’nın yakınlarıyla ilgili açıkladığı belgelerle ilgili Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “CHP grup toplantısında açıklanan belgelerin resmi işlem olduğunu biliyoruz. Burada söz konusu olan Cumhurbaşkanının yakınlarının ve AKP'li siyasilerin ve yakınlarının resmi işlem gören hesaplarının gayrimeşruluğudur, vergi dışılığı ve ikiyüzlü "milli ve yerli" söylemdir” dedi.

KARAR’DAN ‘KILIÇDAROĞLU’NUN BELGELERİ BOŞ ÇIKTI’ İDDİASI

Karar gazetesi Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Meclis Grup toplantısında açıkladığı belgelerin boş olduğunu iddia etti.

Karar’ın haberinde Ayan'ın Man Adası'nda kayıtlı Bellway Limited Şirketi'ni 2011'de devraldığı, şirketin banka hesabının bile bulanmadığını öne sürdü. Karar’ın haberinde CHP liderinin Meclis kürsüsünde açıkladığı swift belgelerine ulaştığını öne sürerek. Belgelerde para transferlerinin iki Türk bankası arasında gerçekleştiğini yazdı.

Karar’ın haberinde transferlerin iki Türk bankası arasında yapıldığı ama Kılıçdaroğlu’nun transferlerin şirketin offshore hesabına yapıldığını söylediğini ileri sürdü.  

Karar’ın haberinde iş adamı Sıtkı Ayan'ın, 2011'de gemi taşımacılığı faaliyeti için devraldığı şirketin hiç bir banka hesabı bulunmadığı, uluslararası sularda gemi taşımacılığında avantaj sağlamak için devralınan şirketin offshore hesabı da olmadığı ileri sürdü. 

SÖZCÜ YAZARI ÖZTÜRK: KILIÇDAROĞLU BELGELERİN TAMAMINI AÇIKLAMADI

Sözcü Yazarı Saygı Öztürk Kılıçdaroğlu’nun belgeleri nasıl edindiğini ve doğruluğunu nasıl araştırdığını yazdı. Öztürk, “Belgelerin devamı var” dedi.

Öztürk’e göre belgeler bir süre daha basına verilmeyecek ve her fırsatta Erdoğan’ın istifası istenecek. Kılıçdaroğlu’nun belgelerin tamamını açıklamadığını söyleyen Öztürk, “Bunların devamı da gelebilir” diye yazdı. Öztürk, talep edilmedikçe CHP’nin belgeleri savcılığa göndermeyeceğini ifade etti.

FATİH POLAT'IN, MAN ADASI VE MALTA'DAKİ OFFSHORE ŞİRKETLERİNE İLİŞKİN YAZISINA ERİŞİM ENGELİ GETİRİLMİŞTİ

Genel Yayın Yönetmenimiz Fatih Polat, 27 Mayıs tarihinde yayınlanan köşe yazısında theblacksea.eu sitesinde Erdoğan ailesiyle ilgili iddiaları gündeme getirmiş ve “Craig Shaw’ın imzasını taşıyan haberi, Türkiye’deki okurlar açısından da önemini dikkate alarak köşemde olduğu gibi yayınlıyorum” diyerek haberi köşesinde paylaşmıştı.

Haberde “Malta Files, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesi ile Sıtkı Ayan ve Azeri iş adamı Mübariz Mansimov arasındaki milyon dolarlık petrol tankeri ortaklığını ortaya çıkarıyor. Erdoğan ailesi, Man Adası ve Malta’daki offshore şirketleri aracılığıyla milyonlarca dolar değerindeki Agdash adlı petrol tankerinin sahibi olmuş” gibi çok çarpıcı iddialar yer alıyordu.

Polat’ın “Erdoğan ailesiyle ilgili bu iddialara muhatapları ne diyor?” başlıklı köşe yazısı için kaldırma kararı verilmiş, karara yapılan itiraz da reddedilmişti. Polat'a bu köşe yazısı ile ilgili 'Cumhurbaşkanına hakaret' iddiasıyla soruşturma açılmış ve Polat yazısıyla ilgili ifade vermişti.

KILIÇDAROĞLU'NUN AÇIKLAMALARINDAN DİĞER ÖNE ÇIKANLAR

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkan diğer noktalar şöyle:

"Keyifli bir grup toplantısı yapıyoruz. Bizi şu an CHP'li olan olmayan herkes dinliyor.

Ancak ilk olarak Tahir Elçi'ye değineceğim. Elçi, faili meçhul cinayete kurban gitti. Söz verdiler faili bulacağız diye, 2015-2017 fail hala bulunamamış.

Antalya'da hafta sonu afetzedelerin sorunlarını dinledik. Üreticilerle konuştuk. Finike'ye, Kumluca'ya gittim. Hepsi dertli. "Biz kimseye yalvarmıyoruz. Bir şey beklemiyoruz. Biz hakkımızı istiyoruz" diyorlar. Bizim hakkımızı sosyal devlet olarak bize teslim etsinler. Gelsinler seramızı yapsınlar, parası neyse öderiz.

Adıyaman'da tütün üreticilerine 'Provokasyon' diye müdahale edildi. Kabahat müdahale edenlerde değil, müdahale emrini verenlerde. Ellerinde sadece Türk bayrakları ve tütün var. Orantısız bir müdahale. Bütün tütün üreticilerine, Adıyamanlı, Bitlisli, Malatyalı tüm tütün üreticilerine sesleniyorum. Senin tütün hakkını koruyacak olan partinin adı CHP'dir. Sakın unutma. Emeğin, alın terinin hakkını veren parti CHP'dir.

Eğitimcilerle de konuştuk. En son bakan yeni bir değişiklik yaptı sınavlarda. Bakalım nereye kadar gidecek. Çocuklar bizim çocuklarımız. Bu eğitim sistemine, neredeyse her saat değişen eğitim sistemine ben de isyan edeceğim, siz de isyan edeceksiniz. Ne zaman? Sandığa gittiğinizde. Bunlara dersi çocuklarımız adına, Türkiye adına vermeliyiz.

İlkokulların yüzde 31'inde birleştirilmiş sınıflarda ders veriliyor. Yani, 1., 2., 3. sınıflar aynı sınıfta ders görüyor. Özel okullara aktarılan para 1 milyar 164 milyon lira. Çocuğunu okula gönderirken harçlık veremeyen babaya sesleniyorum. Senin çocuğuna bunlar sahip çıkmadılar. Eski para ile 1 katrilyon 164 lira para aktardılar. Senin okulunun temizliğini sen yaparsın ama özel okullara bu kadar kaynak aktarıyorlar. 1 milyon 897 bin 524 çocuk yeni eğitim döneminde okula gidemedi. Neden devlet bunlara sahip çıkmıyor. Ankara'daki beyler kendi çocuklarına sahip çıkıyor. Vatandaşın çocuğu önemli değil diyorlar.

1998'den rakam vereyim. MEB'in bütçesinin yüzde 30'u yatırıma gidiyordu. 2002'de yüzde 17, yeni bütçede, 2018'de yüzde 8.6'sı yatırıma gidecek. Bu Ankara'daki beylerin çocukları ayrı yerlere gidiyorlar. Ankara'daki beylerin çocuklarını bütün Türkiye'ye tanıtacağım. Öğretmene gelelim. 15 yıllık öğretmenin aldığı aylık 3040. Emekli olunca daha da düşüyor. Öğretmene para vermeyip de öğretmen ay başını düşünürse çocuğunuzu iyi yetiştirir mi? Boğazımızdan keseceğiz, öğretmene vereceğiz. CHP ne yapacak diyorlar? CHP, bu ülkenin bütün öğretmenlerini seviyor. Öğretmenlik meslek kanunu çıkaracağız. Bağımsız bir kanunu olacak. Öğretmen gözde bir meslek olacak. Maaşı iyi olacak. Öğretmene 3600 ek gösterge göstermek zorundayız. Emekli olduğunda da doğru bir aylık alsın. Her 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde birer maaş ikramiye vereceğiz. Görüşünüz ne olursa olsun benim için en saygın olan meslek öğretmenlik mesleğidir. Çocuğumu eğitiyorsa başımızın üstünde yeri var. Bu ülkenin geleceği öğretmenlere bağlıdır.

Yurt dışında faiz lobisine 145 milyar dolar ödediler. Ben 145 milyar doları bu memleketin öğretmenine vereceğim. Bir de içeride var. Onlara ne kadar faiz ödediler? 620 milyar lira. Kaynak: Kılıçdaroğlu: Faiz lobisine 15 yılda 145 milyar dolar para ödediler. Para yok diyorlar. Tefeciye, faizciye para var da memura, işçiye, çiftçiye, sanayiciye, üreten, alın teri dökenlere niye para yok?

Sarayda oturup Türkiye'ye bakandan hayır gelmez. Türkiye'ye hayrı dokunacak politikacı çiftçiyle oturup konuşmalı, emekliyle oturup konuşmalı.

Biz ne söylersek itiraz ediyorlar. Türkiye'de uyuşturucu yaşı 10'a indi. Son 10 yılda uyuşturucudan yatan hasta sayısı yüzde 381 oranında arttı. Her 10 kişiden birisi 15 yaşından küçük. Araştıralım, önlemini alalım, önergeyi verdik, AK Partililer reddettiler. Bunu bütün vatandaşlarım hafızalarının bir köşesine yazsınlar. AK Parti'ye oy veren vatandaşlarıma hiçbir eleştiri getirmiyorum. Bireysel silahlanma, 20 milyon silah var diyorlar ama bunu sadece 750 bini ruhsatlı. Bunu da tartışalım, önerge verdik, onu da reddettiler.

Vergi cennetlerinde şirket kuruyorlar. Türkiye'de vergi vermemek için. Kim? Ankara'daki beylerin çocukları. Binali Yıldırım, "Bu suç değil" dedi. Tamam araştıralım dedik, önerge verdik. Bunu da reddettiler.

Sabah musluğu açınca dahi 5 çeşit vergi ödüyorsunuz. Ankara'daki beylerin çocukları vergi vermemek için başka ülkelere gidiyorlar.

Bunlar çarpıtmayı çok severler. Ben kadına şiddeti savunmadım. Kadınlara kalkan her el insanlığa kalkmıştır. Bu iktidar döneminde boşanmalar yüzde 37 arttı. Cinsel istismar yüzde 434 arttı. Kadına şiddet yüzde 1400 arttı. Sen kadına şiddeti önleyeceğine benimle uğraşıyorsun. Sen beni yıpratamazsın. Benim verilmeyecek hesabım yok." (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 29 Kasım 2017 15:23
www.evrensel.net