11 Temmuz 2017 14:33

Fatih Polat'ın soru soran yazısına erişim engeli

Fatih Polat’ın Craig Shaw’ın, Erdoğan ailesiyle ilgili haberine köşesinde yer vererek soru soran yazısına erişim engeline itiraz reddedildi.

Paylaş

Gazetemiz Yayın Yönetmeni Fatih Polat’ın “Erdoğan ailesiyle ilgili bu iddialara muhatapları ne diyor?” başlıklı köşe yazısı için verilen içerik kaldırma kararına yapılan itiraz reddedildi.

Polat’ın 27 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanan yazısı nedeniyle, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatlarının başvurusu üzerine İstanbul 14. Sulh Ceza Mahkemesi içerik kaldırma kararı vermişti. Gazetemizin Avukatı Devrim Avcı içerik kaldırma kararına itiraz etmişti. Avcı’nın itirazını değerlendiren İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi yapılan itirazı reddetti. 

Karara ilişkin gazetemize konuşan Devrim Avcı, kararı Anayasa Mahkemesine taşıyacaklarını söyledi. Avcı, “Karar kesinleşmiş oldu, içerik kaldırılacak. Zaten Sulh Ceza Hakimlikleri böyle, hukukun önünü kapatmak için çalışıyorlar. Yani karar veriyor, siz itiraz ediyorsunuz, itirazını bir cümle ile reddedediyor. Herhangi bir gerekçe sunmuyor, herhangi bir sebep belirtmiyor; ‘...itirazın rddedine’ yani.”

‘SİYASİ İKTİFARI ELEŞTİREMEK YASAK MI?’

 “Siyasi iktidardan, siyasi iktidara yakın çevrelerden gelen herhangi bir tekzip metni, erişim engelleme talebi işleri resmen otomatiğe bağlanmış durumda” diyen Avı şöyle konuştu: 
“Hiçbir itiraz kabul edilmiyor. Dosya evrak üzerinden reddediliyor. Basın özgürlüğü yerlerde yani. Siyasi iktidarın aleyhine çıkan herhangi bir haber, herhangi bir eleştiri, makale hemen bir erişim engelleme, hemen bir tekzip metni ile karşı karşıya kalıyor. Özellikle erişim engelleme, öyle bir hale geliyor ki internette siyasi iktidarı eleştiren herhangi bir haber, makale kalmayacak, yani bu kadar hızlı erişim engelleme karı verilirse bu hale gelecek. Bu da son derece tehlikeli bir şey basın özgürlüğü açısından.” 

ERDOĞAN AİLESİYLE İLGİLİ BU İDDİALARA MUHATAPLARI NE DİYOR?

Fatih Polat, 27 Mayıs tarihinde yayınlanan köşe yazısında theblacksea.eu sitesinde Erdoğan ailesiyle ilgili iddiaları gündeme getirmiş ve “Craig Shaw’ın imzasını taşıyan haberi, Türkiye’deki okurlar açısından da önemini dikkate alarak köşemde olduğu gibi yayınlıyorum” diyerek haberi köşesinde paylaşmıştı.

Haberde “Malta Files, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesi ile Sıtkı Ayan ve Azeri iş adamı Mübariz Mansimov arasındaki milyon dolarlık petrol tankeri ortaklığını ortaya çıkarıyor.
Erdoğan ailesi, Man Adası ve Malta’daki offshore şirketleri aracılığıyla milyonlarca dolar değerindeki Agdash adlı petrol tankerinin sahibi olmuş” gibi çok çarpıcı iddialar yer alıyordu.(MEDYA SERVİSİ)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yüksel Caddesi’nde 3 kişi gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Kisir'de bağımsız araştırma yapılsın talebi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...