06 Ekim 2017 08:22

Melih Gökçek ve Edip Uğur istifa edecek mi?

Tayyip Erdoğan'la Melih Gökçek'in dünkü görüşmesi gizemini koruyor. Tek bilinen henüz istifa olmadığı. Edip Uğur'la görüşme iddiası da yalanlandı.

Melih Gökçek ve Edip Uğur istifa edecek mi?

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'le yaptığı görüşme ve Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur'a ilişkin iddialar gündemin zirvesindeki yerini koruyor.

Yeniden AKP genel başkanlığına getirilmesi sonrası "Partide metal yorgunluğu var, teşkilatları yenileyeceğiz" mesajları veren ve büyükşehir belediye başkanlarının değişeceğine ilişkin kulis haberlerini yalanlamayan Erdoğan'ın İran dönüşü Gökçek'ten istifasını isteyeceği konuşuluyordu.

Erdoğan'ın görüşme öncesi "Bir makama getirilirken her şey iyi güzel, ama benim metal yorgunluğu olarak dediğim durumlarda makamı boşaltılmasının istenilmesi niye yadırganıyor?" açıklamasının da buna işaret ettiği düşünüldü.

Ancak Erdoğan-Gökçek görüşmesi sonrası bir "istifa" duyurulmadı.

GÖKÇEK'İN MÜZE İMASI ÖNKİBAR'A MI?

Gökçek, bir hafta önce "Reis Gökçek’i müzeye kaldıracak" diye yazan Aydınlık Yazarı Sabahattin Önkibar'a yönelik olduğu düşünülen imalı bir açıklamayla "Dün gece sayın Cumhurbaşkanımdan randevu talep etmiştim. Bu gece görüştük. Sayın Cumhurbaşkanıma Külliye'nin karşısına yapılacak müze ile ilgili projenin tüm detaylarını sundum. Ayrıca Büyükşehir'in devam eden projeleri konusunda çeşitli bilgiler verdi. Kamuoyunun bilgisine..." dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI: BASINDA HAYAL ÜRÜNÜ İDDİALAR

Erdoğan bugün saat 11.00'de AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya'yla görüştü.  

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: "Bazı basın yayın organlarının bugünkü haberlerinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü kabul ve temaslarıyla ilgili olarak tamamen hayal ürünü iddialara yer verildiği gözlenmiştir. Cumhurbaşkanımız, Ankara Büyükşehir Belediyesi Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Melih Gökçek'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde dün akşam kabul etmiş, ancak Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Edip Uğur ile herhangi bir görüşmesi olmamıştır."

YILDIRIM: DEDİKODU

Başbakan Binali Yıldırım, cuma namazı çıkışında konuya dair soru soran gazetecilere “Kim söylüyor? Dedikodu ile amel edilmez” yanıtını verdi.

ERDOĞAN GERİ ADIM ATAR MI?

Hürriyet'ten Deniz Zeyrek ise görüşme öncesi edindiği bilgilere dayanarak yazdığı makalede "AK Parti kulislerinde, Gökçek’in Mart 2018’e kadar süre istediği konuşuluyor. Belki de o tarihlerde bir seçim olacağına inanıyor. Ancak partinin yönetim kadroları, kendisine o kadar süre verilmeyeceğini, yeni yıldan önce bu işin biteceğini düşünüyor" dedi.

Zeyrek, "Gökçek, eğer istifası istenmişse ya da istenecekse, bu karara uymadığında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile pazarlığa girişmeye çalıştığında yaşanabilecekleri bilecek kadar deneyimli bir siyasetçi. Bu yüzden Erdoğan’la karşı karşıya geleceği bir yolu seçmeyeceğinden hemen herkes emin.
Partililer, Gökçek’in belediye meclisinde yapılacak bir oylama ile ya da genç bir mülkiye müfettişinin raporuyla bırakmayı göze almayacağı o nedenle istifa edeceği görüşünde" ifadelerini kullandığı yazısında Erdoğan'ın Gökçek konusunda geri adım atmasının düşük bir ihtimal olduğunu belirtiyor.

YANDAŞ MEDYA NE DEDİ?

"Belediye başkanları" gündemi Türkiye gazetesinde "İstifa da görevdir", Yeni Şafak'ta "Önce partinin şerefi gelir", Star'da "Türkiye, 2.5 saat bu görüşmeye kilitlendi", Milat'ta "Beştepe'de sürpriz görüşme" başlıklarıyla verildi.

EDİP UĞUR: İSTİFA YOK

Erdoğan'ın Saray'da görüştüğü iddiasını yalanladığı Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur ise "Görevimin başındayım, istifa yok" dedi.

Öte yandan Belediyeler Birliği toplantısı için Ankara’da bulunan Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur, istifa edeceği yönündeki iddiaları yanıtladı. Uğur, "Cumhurbaşkanı ile görüşmem olmadı. Spekülasyonlar var. Hanımı bile inandıramıyorum. Ben görevimin başındayım" dedi.

Edip Uğur'un görüşmenin ardından Twitter hesabından  "Balıkesir  Belediye Başkanı" ifadesini silmesi dikkat çekmişti.

Daha önce Uğur'un “İstifa etmiyorum, istiyorsanız siz görevden alın” mesajı gönderdiği, bağımsız olarak başkanlığa devam etme kararı aldığı öne sürülmüştü. Uğur ise bu iddiaları yalanlamış ve "17 yıldan bu yana AK Parti'mizin bütün kademelerinde görev yapan bir nefer olarak, Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başlattığımız kutlu yolculuğumuza ilk günkü aşk ve şevk ile devam ettiğimizi milletimize saygı ile duyuruyorum" demişti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Maçka Parkı'nda tacize uğrayan Çağla Köse'ye hakaret davası!

SONRAKİ HABER

Yılmaz Özdil, kitap geliriyle köy okullarına kitap dağıtacağını yazdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa