07 Eylül 2017 04:37

Çocuklar,  çiçek değil savaş uçağı çiziyor!

Hakkari Yüksekova’da görevini yapan ilkokul öğretmeni ilçede yaşanan çatışmaların öğrencileri nasıl etkilediğini Evrensel’e anlattı.

Paylaş

Tamer Arda ERŞİN
Ankara

Hakkari Yüksekova’da görevini yapan ilkokul öğretmeni ilçede yaşanan çatışmaların öğrencileri nasıl etkilediğini Evrensel’e anlattı. Güvenliği nedeniyle ismini veremediğimiz öğretmen, çocukların bölgede yaşanan çatışmalar nedeniyle psikolojilerinin olumsuz etkilendiğini dikkat çekerek, “Çocukların gördüğü tek şey savaş uçakları ve onun resmini çiziyorlar. Batıda genelde çocuklar çiçek, ev çizer. Ama Hakkarili çocuklar sadece savaş uçakları görüyor ve onu çiziyor” dedi. Çocukların geleceklerine yönelik meslek seçimlerinde bile yaşadıkları bölgenin etkilerinin gözlendiğini ifade eden öğretmen, “Çocuktan beklenen öğretmen, doktor olmak istemesidir. Fakat Hakkarili çocuklar bu hayalleri bile yaşayamıyor. Şoför, çiftçi olmak istiyorlar. Genelde bölgeye yönelik hayalleri oluyor” diye ekledi. 

‘TELAFİSİ OLMADI’

Bölgede yaşanan çatışma ortamı sonucu çocukların kaygılarını anlatan öğretmen, “Gidecek misiniz, bizi bırakacak mısınız, diye soruyorlar. Çocuklar çok etkileniyor. Sanki her şey bitmiş de kapalı kalmış gibi hissediyorlar. Durum derslere de yansıyor” dedi. 13 Mart-20 Nisan 2016 tarihleri arasında ilan edilen sokağa çıkma yasakları nedeniyle eğitime verilen aranın telafisinin yapılmadığını aktaran öğretmen, “Hafta sonu filan telafi dersleri konulacak denildi ama olmadı. Çocuklar ders görmedikleri için geri kaldılar. Sadece 8. sınıfta okuyan çocuklar en yakın il olarak Van’a gönderildi. Diğer sınıflarda telafi eğitimi yapılmadı. 2.5 ayılık süreçleri gitti. Karnelerine birinci dönem notlarının aynısını verdik. Milli eğitimin böyle bir talimatı oldu. İlk okulda bu durumun sakıncası yok, ancak ortaokulda sıkıntılı” diye konuştu. 

HAYAL KURULAMAYAN DİL

Ana dilde eğitimin bölge illerinde verilmesi gerektiğini düşünen öğretmen, “Çocuklar zaten aralarında Kürtçe konuşuyorlar. Okulda, derslerde Türkçe konuşmak zorunda kalıyorlar. Eğitim bölgesel olmalı, o bölgeye farklı bir eğitim verilmeli. Kürtçe konuştukları için Türkçe eğitimle başarı sağlanamıyor. Türkçe derslerini yapamıyorlar, bu diğer derslere de yansıyor. Ezber dersleri başarıyorlar ancak okuduğunu anlamaya ve hayale yönelik derslerde başarılı olamıyorlar. Kendi dilleri olmayınca hayal dünyaları oluşmuyor” dedi. Bölgedeki okullarda çok fazla öğretmen sirkülasyonu yaşandığını söyleyen öğretmen, “Öğretmenleri çok fazla değişiyor, çocuklar adapte olamıyor” dedi. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Her Êzidî ferman korkusunu hâlâ iliklerine kadar hissediyor 

SONRAKİ HABER

Milas'ta 36 işçi kimyasal madde zehirlemesinden hastaneye kaldırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa