Kitap atölyesinin çalışmalarını belediye feshetti

Kitap atölyesinin çalışmalarını belediye feshetti

CHP’li Beylikdüzü Belediyesi, Türkolog Ece Ataer’in önderliğinde oluşturulan kitap atölyesinin çalışmalarını gerekçe göstermeden durdurdu.

CHP’li Beylikdüzü Belediyesi, Türkolog Ece Ataer’in önderliğinde oluşturulan kitap atölyesinin çalışmalarını gerekçe göstermeden durdurdu. Atölye katılımcıları karara tepki gösterdi. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Ece Ataer: “2016 nisan ayından beri süregelen yaklaşık 200 katılımcı ile yürüyen “kadınlara yönelik aydınlanma çalışmamız” Beylikdüzü Belediyesi tarafından gerekçe gösterilmeden feshedilmiştir. İçinde bulunduğumuz sığ günlerin ancak kültür ve sanat  çalışmalarıyla aşılacağına olan inançla yola çıkan grubumuz, bu güne kadar cumhuriyet aydınlanmacılarından ve dünya edebiyatından seçkin örnekleri incelemek ve üzerinde çalışmakla yoluna devam ediyordu. Muhalif  belediyelerin örnek gösterildiği bir süreçte böylesine özenli ve cumhuriyetçi bir çalışmanın taşeron (!) eli ile durdurulması konuya daha da vahim bir boyut kazandırmıştır” dedi. 

ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK 

CHP’li bir belediyenin isteyerek ya da istemeyerek uyguladığı kararın üzücü olduğunu ifade eden Ataer şöyle devam etti: “Bütün engellemelere ve dar siyasetçi anlayışların hamlıklarına rağmen, kadınlarla olan aydınlanmacı yürüyüşümüz her koşulda ve ortamda devam edecektir. Bu davranış biçiminin yönetimsel bir zaaf olduğunu düşünüyor, başta ana muhalefet partisine ve sevenlerine vereceği zararın üzüntüsünü taşıyoruz.” Konuyla ilgili aradığımız belediyeden haftasonu yetkili kişilerin bulunmaması sebebiyle bilgi alamadık. 

OKUTULAN KİTAPLAR

Çoğunluğu kadınlardan oluşan 200 kişilik atölyede okutulan bazı kitaplar şöyle: “1984” George Orwel (Faşizmin Kitleler Üzerindeki Etkisi), “Kuyucaklı Yusuf”, Sabahattin Ali, “Değirmen”  Sabahattin Ali, “Bütün Öyküleri”,  Sabahattin Ali, “Kürk Mantolu Madonna” Sabahattin Ali, “Dava” Franz Kafka, “Dönüşüm” Franz Kafka , “Fahrenheit 451”  Ray Bradbury, “Körleşme” Elias Canetti, “Kırmızı Pazartesi” G. G. Marquez, “Türkiye’de Kadın Özgürlüğü ve Feminizm”  Zafer Toprak, “Ütopya”,Thomas Moore, “Toprak Uyanırsa” Şevket Süreyya Aydemir. (İstanbul/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net

4 yorum yapılmış

 1. Naile Şepçi 3 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 0

  Gurubun üyesim.Yararlı , özveriyle yürütülen bir çalışmanın , hiçbir gerekçe gösterilmeden feshedilmesi anlaşılır gibi değil! Sosyal demokrat anlayışa hiç yakışmadı. Hepimiz çok üzgünüz.Kısa sürede bu yanlıştan dönülmesini umuyoruz.

 2. Nuray Şeker 3 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 3  /  Beğenmedim 0

  Beylikdüzü Belediyesi..bir chp li belediye
  Olarak..böyle verimli bir etkinliğe..nıçin son varmıştır.Ďüşüncürudur.Buna geçerli bir neden göstermek durumundadır....kadınlarimiz için güzel bir etkinliğe dur demek...akp yı örnek almak demektir...saygılarımla.
  Bir chp li olarak yanıt bekliyorum.

 3. Ali karsan 3 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 0

  Gerçekten üzüldüm..
  Ama şasirmadim neden derseniz bu ülkede birşeylerin değişeceğine inanan bir kaç yürekli insanın çabası asla takdir edilmeyecekti.Ece ata er gibi değerlerin kıymetini bilmek gerekir diye düşünüyorum. Yakışmadı beylikdüzü belediyesi.

 4. Esma Nalbantoğlu 3 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Bizler aydınlanmak üzere yola çıkmış %95 kadınlardan oluşan kitap sevdalılarıyız.Biz sorularımızın cevabını alana kadar Beylikdüzü Belediyesi merdivenlerinde kitap okuma eylemi yapacağız.Devlet ve Belediyeler halka hizmet için vardır ama görülüyor ki onlar sadece kendileri için varlar Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Bizi muhatap alana kadar merdivenlerde kitap okumaya devam edeceğiz.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.