CHP'den Darbe Komisyonu'nun raporuna '5 bin lira' tepkisi

CHP'den Darbe Komisyonu'nun raporuna '5 bin lira' tepkisi

CHP'li Sındır, Gülen'in '67'de CHP'ye 5 bin lira bağışta bulunduğuna dair iddiaya tepki gösterdi.

CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, Fethullah Gülen’in 1967 yılında CHP’ye 5 bin lira bağışta bulunduğuna yönelik iddialara ilişkin “Sağa sola çamur atarak gerçekleri gizleyemezsiniz” dedi.

CHP Genel Sekreteri Sındır, Meclis 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek’in, Fethullah Gülen’in 15 Mart 1967 yılında CHP’ye 5 bin lira bağışta bulunduğuna dair paylaştığı makbuzla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Reşat Petek’e tepki gösteren CHP’li Sındır, “Meclisimizin çatısı altında 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırmak amacıyla oluşturulan Komisyonun Başkanı Reşat Petek, partisinin yıllardır yapmaya alışkın olduğu milleti kandırma çabalarına, sahte ve düzmece bir başka belge ile yenisini eklemiştir. Bu çabası, Fethullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) devletimiz içinde yıllardır ve ‘Özellikle de kendi iktidarları döneminde aynı menzile yol alırlarken’ yapılanmış, yapılandırılmış veya yapılanmasına göz yumulmuş olduğu gerçeğinin üstünü örtebilmek amacıyla hedef saptırmaya yönelik nafile bir çabadır” dedi.

‘İÇİ BOŞ SÖZLERLE LAF KALABALIĞI’

Komisyon Başkanı Petek’in, darbenin kontrol odaklarını açıklamak yerine içi boş sözlerle laf kalabalığı yaptığını savunan Sındır “Hiçbir gerçekliği ve kaynağı olmayan uydurma ve fotomontaj paçavralarla devletimizin kurucu iradesine ve onun şahsındaki Cumhuriyet Halk Partisine dil uzatamazsınız. Bu çamuru kendi üzerinizden temizleyemeyeceğiniz gibi Cumhuriyet Halk Partisine de asla yapıştıramazsınız” ifadelerini kullandı.

MGK KARARLARI RAPORDA NEDEN YOK?

‘FETÖ/PDY’ için 2004 yılında alınan MGK kararının raporda neden olmadığını soran CHP’li Sındır, şunları kaydetti: “24 Haziran 2004 tarihli MGK toplantısında ‘Türkiye’deki Nurculuk Faaliyetleri ve Fethullah Gülen’ konusunun da gündeme alınıp konuşulduğu bilinmektedir. FETÖ faaliyetlerinin tasfiye edilmesine ilişkin alınmış olan ve dönemin Başbakanlığını görevlendiren 15 ayrı karara ve 25 Ağustos 2004 tarihinde de yine MGK’nın aynı konu ile ilgili olarak yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerine karşı bir eylem planı hazırlanması hususunun hükümete bildirilmesine yönelik alınan tavsiye kararına ilişkin raporda neden hiçbir bilgi ve belge bulunmamaktadır. Bu kararlarla ilgili AK Parti hükümetleri günümüze kadar ne yapmıştır? İçişleri Bakanına Mecliste verilen bir soru önergesine verilen yanıttan hiçbir şey yapılmadığı anlaşılmaktadır, bu doğru mudur? Komisyonunuzca da dinlenen Sayın Fehmi Koru’nun 17 Aralık 2013 Operasyonları sonrasında dönemin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın isteğiyle FETÖ/PDY lideri Fethullah Gülen ile görüşmek amacıyla ABD’ye gidişine ilişkin tutanaklarda FETÖ liderinin Sayın Cumhurbaşkanına verilmek üzere kapalı zarf içinde gönderilen mektup ile ilgili olarak herhangi bir araştırma yapma gereği duydunuz mu?” (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net