Gazetelerde 'Ne Var Ne Yok?' - 22 Mayıs 2017 Pazartesi

Gazetelerde bugün hangi haberler var? Gazetelerin ilk sayfalarında, manşetlerde neler yer aldı? Köşe yazılarında hangi konular ele alındı?

Gazetelerde bugün hangi haberler var? Gazetelerin ilk sayfalarında, manşetlerde neler yer aldı? Köşe yazılarında hangi konular ele alındı?

Gazeteleri didik didik ediyoruz; ‘Ne var ne yok’ bakarak sabahın fotoğrafını çekmeye çalışıyoruz. Mithat Fabian Sözmen'le 'Ne Var Ne Yok?' hafta içi her sabah 09:30'da Evrensel WebTv'de...

22 Mayıs Pazartesi günü, gazetelerde 'Ne Var Ne Yok?'

MANŞETLER VE KÖŞE YAZILARIYLA AKP KONGRESİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP’nin 3. olağanüstü kongresiyle partinin başına döndü. Başkanlık referandumu sonrası Erdoğan’ın önce AKP’ye yeniden üye olması sonra da parti liderliğine geçmesiyle süreç tamamlanmış oldu.
AKP’nin dünkü olağanüstü kongresi bugün neredeyse tüm gazetelerin manşetlerinde yer alıyor.

ÜÇ ORTAK MANŞET

Hızlı yandaşlardan Star, sahibi Ethem Sancak’ın AKP MKYK’sine girmesi sonrası “Nerede kalmıştık” manşetini attı. Erdoğan’ın sözüne atıf yapan gazeteyle birlikte Yeni Şafak ve Vatan da “Nerede kalmıştık” diyenlerden oldu.
Ethem Sancak’ın ESMEDYA’sının bir başka gazetesi Akşam, “Kaptan dümende” manşetini atarken Sabah ise “Demokrasinin teminatı reformların adresiyiz” dedi. Diğer yandaşlardan Akit, “İkinci Erdoğan dönemi”, Türkiye, “Bu yoldan dönüş yok”, Milat, “Yeniden diriliş”, Güneş, “İlk hedef 2023”, Takvim, “80 milyonun hizmetkarıyız” manşetlerini attı.
Milliyet, “İlk hedef 2019”, Habertürk, “Yeni dönem”, Karar, “Yeni dönemde öteki olmayacak” manşetlerini attı.

HÜRRİYET: RESMEN PARTİ LİDERİ

Doğan Grubu’nun gazetelerinden Hürriyet, “Resmen parti lideri”, Posta ise “Tarihi dönüş” ifadelerini kullandı.
Aydınlık, “İlk tasfiye A takımına” başlığıyla MKYK’de 19 ismin değişmesine dikkat çekti.
Saadet Partisine yakın ‘Milli Gazete’, “Başkan Erdoğan, Başvekil Yıldırım” başlıklı haberinde kongreyi düz ifadelerle değerlendirdi. MHP Genel Merkezi’nin kontrolündeki Ortadoğu, “AKP’de Erdoğan dönemi” dedi. Nur cemaatine yakın Yeni Asya ise küçük gördüğü haberde Erdoğan’ın “OHAL kalkmayacak” sözünü öne çıkardı.

‘TEK PARTİ’, ‘TEK ADAM’

Cumhuriyet, “Tek adamlığa tescil”, BirGün, “Yazacak yeni hikayeleri yok” manşetleriyle kongreyi tanımladı.
Kongreyi sürmanşetine çeken Evrensel, “Tek parti düzeni OHAL’le yürüyecek” dedi. Özgürlükçü Demokrasi de sürmanşetinden “Tek partili dönem” ifadesini kullandı.

KÖŞE YAZILARIYLA KONGRE

Star’da Nuh Albayrak, “Geçmişte yalnız bırakanlar şimdi yol arkadaşı olamaz...” başlıklı köşe yazısında “Sayın Erdoğan sayesinde, hayal bile edemeyecekleri yerlere gelenler, desteğe en çok ihtiyacı olan bir dönemde yalnız bırakanlar, yeni başlayan bu çetin süreçte asla yol arkadaşı olamazlar” ifadesini kullanarak “Millet temizlik bekliyor” dedi. Albayrak, “FETÖ ile mücadelenin en kritik dönemlerinde verdikleri güdümlü kararlarla, bu kritik mücadeleyi sulandıranlar, elindeki yetkiyi; iktidarın ve özellikle de sayın Erdoğan’ın zor durumda kalması için kullanan zehirlenmiş bürokratlar, bu millete layık değildir, saha kenarına çekilmelidir” ifadelerini kullandı.

MKYK’DEN ÇIKARILAN AKTAY RENK VERMEDİ

Yeni Şafak’ta MKYK’den çıkarılan isimlerden Yasin Aktay, “Karizma ve Asabiye arasında AK Parti” başlıklı köşe yazısında herhangi bir kırgınlık belirtisi göstermeyerek “Bundan sonrası birlik, beraberlik, samimiyet, azim ve kararlılık” dedi.
Aynı gazetede yazan AKP Milletvekili Aydın Ünal da “Tek millet” başlıklı yazısında tüzüğe konulan  “Milletin tüm fertleri, hiç bir ayrım gözetmeksizin ülkemizin birinci sınıf vatandaşlarıdır. Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm vatandaşları tek bir milleti teşkil eder” maddesiyle kucaklayıcı bir dil kullanıldığını, bunun AKP’nin önümüzdeki dönemde Kürt politikalarına ışık tutacağını yazdı.

KÜTAHYALI: POLİTİKANIN MARADONA’SI

Sabah’ta Rasim Ozan Kütahyalı, kongre yazısında Erdoğan için “Politikanın Maradona’sı” benzetmesinde bulundu. Kütahyalı’ya göre “Maradona da Erdoğan da ancak kural-dışı yani gayrimeşru faullerle durdurulabilecek aktörlerdir.”
Hürriyet’te Abdulkadir Selvi, Erdoğan’ın hafta sonuna doğru kabinedeki değişim sürecini başlatacağını ifade etti.
Posta’da Oral Çalışlar “Kongrede yeni bir şey var mı” sorusuna yanıt aradı. Çalışlar, OHAL’in devam edeceğine yönelik söyleme ve MKYK listesine dikkat çekerek “AK Parti, yeniden özündeki atılımcı ruha dönebilecek enerjiyi üretebilecek mi?” sorusuna olumsuz yanıt verdi.
Cumhuriyet’te Aydın Engin ise ‘Düm teka düm tek’ yazısında kongreyi değerlendirdi ve “Ey akademisyenler, ey Kürtler, ey Aleviler, ey “İzmir’in dağlarında” diye türkü çağıranlar, ey sosyalistler, ey sahici demokratlar bundan böyle OHAL koşullarında yaşayacaksınız.” dedi. (Evrensel Web TV)

Son Düzenlenme Tarihi: 22 Mayıs 2017 10:01
www.evrensel.net