Tarihi Zeynel Bey Türbesi taşınıyor

Tarihi Zeynel Bey Türbesi taşınıyor

Batman'ın Hasanakeyf ilçesindeki 650 yıllık Zeynelbey Türbesi, bulunduğu yer Ilısu Baraj Gölü altında kalacağı için 2 kilometre uzağa taşınıyor.

Batman'ın Hasankeyf ilçesinde, bulunduğu yer Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olan 650 yıllık Zeynel Bey Türbesi'ni 2 kilometre uzaklıktaki yeni yerine taşıma işlemi bu sabah saat 07.30'da başladı.

1100 tonluk türbeyi taşımak için kullanılan yöntem Türkiye'de ilk kez kullanılıyor. Özel bir yol yapılarak hazırlanan projeye göre yapılan taşıma işleminin 8 saatte tamamlanması bekleniyor. Yetkililer, taşıma işleminin devam ettiğini, şu ana kadar herhangi bir sorunla karşılaşılmadığını söyledi.

GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI

Antik Hasankeyf ilçesinin en önemli tarihi eserlerinden biri olan Zeynel Bey Türbesi'nin taşınması işlemleri jandarmanın güvenlik önlemleri altında yapılıyor. Sabah türbenin taşınmaya başlanmasıyla birlikte çok sayıda Hasankeyfli de cep telefonlarıyla görüntüleyip sosyal medyada takipçileriyle paylaşmaya başladı.

Kültür Bakanlığı ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce ortak yürütülen çalışmalar kapsamında, taşıma işlemleri için 150 tekerden oluşan bir platform oluşturuldu. Zeynel Bey Türbesi'nin çevresindeki taşlar itina ile tek tek sökülüyor ve platforma yüklenerek türbenin kurulacağı yeni yerine taşınıyor. Oluşturulan 150 kişilik özel ekibin Zeynel Bey Türbesi'ne taşıma çalışması devam ediyor.

SAATTE 400 METRE HIZLA TAŞINIYOR

Yaklaşık 2 yıldır yapılan nakil çalışmaları için önce türbenin altına bir metre yüksekliğinde beton zemin döküldü. Daha sonra bugün sabah saat 07.45 sıralarında hidrolik kirkolarla betonla birlikte ağırlığı 1100 ton ağırlığındaki türbe, taşıma platformona yüklendi. Polis ve jandarma ekiplerinin çevresinde aldığı önlemle birlikte türbe yeni yerine saatte 400 metre hız ile yola çıkarıldı.

TÜRBE TAŞINMASINA ELEKTRİK TELİ ENGELİ

Türbe bulunduğu yerden taşınıp özel yaptırılan yoldan yaklaşık 600 metre hareket ettikten sonra yolun üzerinden geçen elektrik telleri nedeniyle nakil işlemi yaklaşık 20 dakika durdu. Telin kesilmesiyle birlikte taşıma işlemi kaldığı yerden devam etti.

'DALINDAN KOPARILMIŞ ÇİÇEK'

Nakil işlemini Hasankeyf Belediye Başkanı Vahap Kusen de izledi. Başkan Kusen, mutluluk ve hüznü birarada yaşadıklarını belirterek, "Tarihi sular altında kalacak olan bu türbenin taşınması bizi sevindiriyor. Ancak biz bunu dalından koparılmış bir çiçek gibi görüyoruz. Çünkü baraj suları altında diğer tarihi eserler kalacak. Keşke hepsini taşıma imkanı olsaydı. Bir taraftan da sevinçliyiz. Atalarımızdan bize kalan böylesi önemli bir eseri gelecek kuşaklara gösterme imkanı bulacağız. Hem sevinci, hem hüznü bir arada yaşıyoruz."

Hasankeyfli bazı vatandaşlar ise çok şaşırdıkları taşıma işlemine tepki göstererek, "Keşke ilçemiz sular altında kalmasaydı. Çiçek dalında güzeldir. Bu tarihi eseri, tarihi şehirden koparıp yeni yerine götürülmesini doğru bulmuyoruz. Keşke baraj yapılmasaydı" diye konuştu.

8 SAATTE YENİ YERİNE ULAŞACAK

Sabap bütün olarak sökülen Zeynel Bey Türbesi'nin yüklendiği platform, özel olarak yapılan yoldan yavaş yavaş hareket ediyor. Yaklaşık 8 saat içerisinde yeni yerleşim alanına varması beklenen türbenin yeni yerine monte edilmesi çalışmaları ise yaklaşık 5 gün sürmesi bekleniyor. Türbenin sökülmesi ve platforma yüklenmesi çalışmalarında yerli yabancı olmak üzere 150 kişi görev alıyor.

ZEYNEL BEY TÜRBESİ

Zeynel Bey Türbesi, 1462-1482 yılları arasında Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın Otlukbeli Savaşı'nda şehit olan oğlu Zeynel Bey adına yapılmıştır. Türbenin mimari önemi, Azerbaycan ve Türkistan yöresi mimari özelliklerini Anadolu’ya taşımış olmasından kaynaklanmaktadır. Dışarıdan silindir görünümüne sahip olan türbe içerde sekizgen planlıdır. Türbe, gözalıcı renklere sahip gövde süslemesi ile dikkat çekmektedir. (DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 12 Mayıs 2017 11:31
www.evrensel.net