Eğitim Sen Kayseri Şubesi Olağan Kongresi toplandı

Eğitim Sen Kayseri Şubesi 6. Olağan Kongresi, ildeki sivil toplum kuruluşlarının, siyasi partilerin ve eğitim emekçilerinin katılımı ile gerçekleşti.

04 Mart 2017 16:13
Paylaş

Eğitim Sen Kayseri Şubesi 6. Olağan Kongresi başladı. Kongreye CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, CHP İl Başkanı Feyzullah Keskin ve ilçe yöneticileri, DİSK Bölge Temsilcisi, Birleşik Haziran Hareketi, Eğit Der yöneticileri, Emek Partisi İl Başkanı Eylem Sarıoğlu ve parti yöneticileri, Hacı Bektaş Veli Derneği temsilcisi ve Türk Eğitim Sen 1 ve 2 nolu şube temsilcileri katılım gösterdi. 

‘OHAL KALDIRILMALI, OHAL'E HAYIR’

Eğitim Sen Şube Başkanı Ulaş Apaydın, konuşmasına ihraç edilen KESK üyelerine vurgu yaparak başladı. Ulaş Apaydın, "AKP eğitim sisteminde hangi öğretmen, hangi okula gideceğini bilemez oldu. Karışık bir eğitim sistemi kurdular. Bununla birlikte AKP, imam hatipleri arttırdı. Çevresel açıdan bakımlı olan tüm okulları imam hatip yaptılar. Kindar ve dindar bir nesil yetiştirmek için, 'Sen imam hatiplisin gel idareci ol' dediler. Son 15 yıldır bilimsel hiç bir gelişme yoktur. Hiç bir buluş yoktur" dedi. AKP'nin laikliği ve Atatürk’ü gölgelemeye çalıştığını ifade eden Apaydın, "Uruguay gibi ülkelerle yarış halinde olabiliyoruz ancak. Bu veriler ve zihniyetle ülkeyi nasıl kalkındırmayı düşünüyorsunuz? Ortadoğu ülkesi haline getirildik." dedi. Güvencesiz ve talana dayalı emeğin sömürüsünün arttırıldığını da ifade eden Apaydın, "Sistem değişikliği kılıfı adı altında rejim değişikliğine gidiliyor. Başkanlık projesi, korkularla yönetme projesidir. Kaosu gösterip başkanlığa ikna etmek istiyorlar" dedi. "Bugün burada OHAL koşullarında kongre yapıyoruz" diyen Apaydın, "KHK ile ihraç edilebiliriz her an. Bir an önce OHAL kaldırılmalı. Özgürlüklerin önü açılmalı. Başkanlık gelirse her zaman OHAL ile yöneticileceğimizi unutmayalım" dedi. 

CHP İl Başkanı Feyzullah Keskin, "Baskıcı otoriter bir dönemden geçiyoruz. Benden olmayan sussun deseler de bugün bu kongre, bu tabloyu bozuyor" dedi. CHP Milletvekili Çetin Arık ise, "Cumhuriyet tarihinin en karanlık dönemini yaşıyoruz. 'Gel artık bitsin bu hasret' dedikleri Fethullah Gülen'in darbesini yaşadık ve tüm bir halk olarak bu darbeye karşı çıktık. Ancak daha sonra da iktidar halka yönelik baskıları arttırdı. Bunu en çok hissedenlerden biri de sizsiniz. KHK'ler ile yönetmek istiyorlar. Ancak unutmasınlar öğretmenler eğilmez, öğretmenler bükülmez ve boyun eğmez" dedi. 15 Temmuz ihanetinin temelinin liyakattan uzaklaşılması olduğunu da vurgulayan Çetin Arık, "KPSS'siz dershane öğretmenleri memur oldu. Akademisyenler coplandı, cübbeleri ayak altına alındı. Bilimi ayaklar altına aldılar" dedi. 

EMEP Kayseri İl Başkanı Eylem Sarıoğlu, "Eğitim emekçileri kölece koşullarda çalışıyor. Bu koşullarda yaşayan emekçilerin, mücadele hattını da konuşması gerekiyor. Burada Eğitim Sen dışında sendikalar da var. Faşizmin inşasında tek adam rejimine karşı mücadelede sendikaların birlikte olması gerektiğini düşünüyoruz. KESK'in bu anlamda birleştirici rolünün altını yeniden çiziyoruz" dedi. İşçilerin, 'organize de bir balon şişiyor ve bu balon patlamak üzere' dediklerini ifade eden Sarıoğlu, "Balon patlarsa emekçilere vuracağı düşünülüyor. Ama buna karşı mücadele etmek de var. İşçiler içerisinde çalışma yürütmek de KESK'in görevleri arasında" dedi. 8 Mart'ı hatırlatan Sarıoğlu, "Kürsülerin yarısının kadınlar, salonun yarısının kadınlar olması gerektiğini düşünüyoruz. Tecavüz yasasına, kadınların mücadelesi ile OHAL koşullarında geri adım attırıldı. Bu dönemde kadın yürüyüşleri yasaklandı. Ama yine geri adım attıran kadınlar oldu" dedi. (Kayseri/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Tansiyonu düşürme görüşmesi yapılacak

SONRAKİ HABER

Liselere giriş sınavına yönelik 4. örnek soru kitapçığı yayımlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa