10 Şubat 2017 19:02

Cumbul: 3 yaşından küçükler hiçbir sette yer almamalı

İzmir Barosunun düzenlediği panelde konuşan Meltem Cumbul '3 yaşından küçükler hiçbir koşulda, hiçbir sette çalıştırılmamalı' dedi.

Cumbul: 3 yaşından küçükler hiçbir sette yer almamalı

Paylaş

Oyuncular Sendikası Genel Başkanı Meltem Cumbul, İzmir Barosu tarafından düzenlenen 'Sanat, Kültür ve Reklam Faaliyetlerinde Çocukların Çalıştırılması' toplantısında yaptığı konuşmada, "3 yaşından küçük hiçbir çocuğun, hiçbir koşulda, hiç bir gerekçe ile çalıştırılmaması gerektiğini dün olduğu gibi bugün de mümkün olan en yüksek sesle savunmaya devam edeceğiz" dedi.

Moderatörlüğünü İzmir Barosu üyesi Avukat Neşem Koygun Batur'un yaptığı panele , Oyuncular Sendikası Genel Başkanı Meltem Cumbul, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Canan Ünal ve Oyuncular Sendikası Genel Koordinatörü Yeşim Girgin konuşmacı olarak katıldı. Etkinliğe İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi sorumlusu Avukat İlke Erol ile bir çok avukat katıldı.

'HİÇBİR ÇOCUK GECE ÇALIŞTIRILAMAZ'

Oyuncular Sendikası Genel Başkanı Meltem Cumbul 'Bu sette çocuk var' adlı kampanyasıyla çocuk oyuncu konusunda bilinçlendirme çalışmaları yaptıklarını belirterek, çocuk oyuncuların çalışma koşullarını belirleyecek olan yönetmeliğin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hala çıkarılmamasını eleştirdi. Çocuk işçi çalıştırma kuralları konusunda görüşlerini anlatan Cumbul, şunları söyledi:

"Yurtdışında daha küçük çocuklar çalıştırılıyor ama orada ciddi anlamda denetim ve yaptırım var. Yurtdışında çok caydırıcı cezalar var. Biz de ise cezaların caydırıcı hiçbir yanı yok. Yetişkinler için bile çalışma koşulları çok zor. Senaryo gereği şiddet içiren bir sahne olacak, kaos ve kavga sahnesi olacak. Reji öyle bir sahne yaratacak ki çocuk bu ortamdan etkilenmesin. Ama bu sette gerçekleşmiyor. Hiçbir çocuk gece çalıştırılamaz talebimiz kabul edildi."

'3 YAŞ SINIRI BİR AN ÖNCE ÇIKARTILMALI'

Oyuncular Sendikası Genel Başkanı Meltem Cumbul, üç yaş sınırının bir an önce çıkarılması gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Hazırlanmakta olan yönetmelik için sektör çalışanları, çocuk gelişimciler, psikologlar, çocuk oyuncular ve aileleri ile ayrı ayrı gerçekleştirdiğimiz toplantılar sonucunda teklif ettiğimiz asgari yaş, 3'tür. Yani 3 yaşından küçük hiçbir çocuğun setlerde yer almaması gerekir. Bu sadece bizim görüşümüz değil, çocuk gelişimcilerin yanı sıra proje paydaşlarımızın da desteklediği, çocuklar için olması gereken, tavsiye görüştür. Tüm görüşmeler bu yaş sınırı üstünden yapılmış olmasına karşın yönetmeliğin son taslağında, asgari yaş daha önce hiç gündeme dahi gelmemiş olan 'üç ay' teklif edilmiştir. Teklif bu hali ile kabul edilirse üç aylık bebekler dahi setlerde çalıştırılabilecek. Bizler Oyuncular Sendikası olarak, her halükarda asgari üç yaşından küçük hiçbir çocuğun, hiçbir koşulda, hiçbir gerekçe ile çalıştırılmaması gerektiğini dün olduğu gibi bugün de mümkün olan en yüksek sesle savunmaya devam edeceğiz."

ÇOCUK HAKLARI MERKEZİ AÇILIYOR

İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan da açış konuşmasında baro olarak çocuk hakları konusunda çok hassas davrandıklarını ve çocuğun yer aldığı tüm davalara baro olarak katıldıklarını söyledi. Özcan, Baro olarak İzmir Adliyesi'nde, 14 Şubat Salı günü çocuk Hakları Merkezi'ni açacakları belirtti.

Bir çok ailenin çocuklarının televizyon dizilerinde yer alması için çaba gösterdiğini hatırlatan Aydın Özcan, "Toplumun büyük çoğunluğunda çocukların çalıştırılmasına karşı sivil hassasiyetten söz edebilecekken, çocukların oyuncu olarak çalıştırılması geneli tarafından eleştirilmiyor. Yapılan işin büyük bölümü ekran arkasında kalmasından ve işin kendine özgü niteliğinden dolayı söz konusu çocukların çalıştırıldıkları çoğu zaman fark edilmiyor" dedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Hatay'da 15 günlük 'özel güvenlik bölgesi'

SONRAKİ HABER

ABD'de silah kullanımı sonucu ölümler en yüksek seviyeye çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa