Avrupa'daki MİT faaliyetlerine ilişkin soru önergesi verildi

Avrupa'daki MİT faaliyetlerine ilişkin soru önergesi verildi

Halkların Demokratik Partisi, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın Avrupa'da yürüttüğü faaliyetlere ilişkin soru önergesi verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Milletvekili Alican Önlü, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) Avrupa ülkelerindeki faaliyetlerine ilişkin soru önergesi verdi.

Önerge metninde, MİT'in uzun yıllardır Avrupa ülkelerinde faaliyet yürüttüğünün kamuoyu tarafından bilindiği ve bu durumun resmi olarak da beyan edildiği söylendi. Son dönemde yerel ve ulusal basında MİT tarafından Avrupa'daki kürt siyasetçilerine, gazetecilerine, yazarlarına ve kurum temsilcilerine yönelik suikastlar düzenleneceği yönünde haberler yer aldığı belirtildi. 16 Aralık'ta Hamburg'da MİT tarafından Kürt kurum ve temsilcileri hakkında bilgi topladığı iddia edilen M.F.S adlı şahsın Federal Mahkemece tutuklandığı belirtilirken, yapılan aramalarda suikast düzenlenecek kişilerin listesinin bulunduğunun da altı çizildi. Önerge metninde şu sözlere yer verildi:

"09 Ocak 2013 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Kürdistan Enformasyon Bürosunda  Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katledilmesi, Avrupa’da yaşayan Kürt siyasetçilerine, yazarlarına, gazetecilerine, kurum temsilcilerine yönelik olası suikast girişimlerinin kuşku ve kaygıları daha fazla artırmaktadır."

Önergede Meclis'e şu sorular yöneltildi:

1. Yerel ve Ulusal basında yer alan, Almanya başta olmak üzere, Kürt siyasetçilerine, kurum temsilcilerine, gazetecilerine, yazarlarına suikast düzenlenmek üzere Avrupa ülkelerine MİT tarafından ajan gönderildiği iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise bu durumunun yasal ve hukuki dayanağı nedir?
2. Almanya’ da yayın yapan Welt am Sonntag gazetesi, adını vermediği güvenlikten sorumlu bir siyasetçiye dayandırdığı bilgiye göre, MİT'in Almanya genelinde 6 bin muhbirden oluşan bir ağı olduğu iddiasında bulunmuştur. Bu iddia doğru mudur? 
3. Almanya’da Türk İstihbarat örgütü MİT tarafından görevlendirilen ajan sayısı kaçtır? Hangi amaçla görevlendirmişlerdir? Bütçesi hangi kaynaklardan karşılanmaktadır? Aylık giderleri ne kadardır?
4. Alman Basınına da yansıyan bilgilere göre,  Federal Mahkemece MİT ajanı olduğu iddiası ile tutuklanan M.F.S. adlı şahsa ilişkin yapılan aramalarda, aralarında DEP eski Milletvekilleri Remzi Kartal, Zübeyir Aydar, Kürt Boksör İsmail Özen gibi Kürt Siyasetçi ve temsilcilerinin yer aldığı, suikast düzenlenecek kişilerin listesinin çıktığı bilgisi doğru mudur? Eğer doğru ise bu listede basına yansımayan kaç kişi daha vardır? MİT bu kişileri neden hedef almıştır?
5. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde Danışmanı olarak görev yapan şahıs MİT ajanı olmak iddiası ile Almanya’da tutuklu kalmıştır.Bu şahısın yeni ortaya çıkartılan yapılanma ile bir bağlantısı var mıdır?
6. Hollanda, Belçika, Almanya ve Fransa gibi ülkelerde,  camilere resmi olarak görevlendirilen imamların MİT ajanı olduklarına dair ciddi iddialar basına da yansımış durumdadır. Bu iddialar doğru mudur? MİT Avrupa ülkelerine İmam adı altında ajan göndermiş midir?
7. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, 5 Nisan Avukatlar Günü vesilesiyle yaptığı konuşmada “Terör örgütünün yandaşlarını devre dışı bırakmak için vatandaşlıktan çıkartma dâhil gereken tüm önlemleri almakta kararlı olmalıyız” demişti. Cumhurbaşkanın  “devre dışı” ve “tüm önemleri” almakta kararlıyız açıklamasından kastı MİT tarafından görevlendirilen ajanların Avrupa ülkelerine gönderilmesini de içermekte midir? 
8. Avrupa ülkelerine MİT tarafından görevlendirilip gönderilen ajanların kontrolü kimler tarafından nasıl sağlanmaktadır? 
9. MİT’in, Avrupa ülkelerinde ki Kürt siyasetçilerine, temsilcilerine, gazetecilerine yönelik suikast düzenleyeceğine dair iddialara dönük hükümetinizin bir açıklaması olacak mı?
10. 14 Kasım 2016 tarihinde katıldığı Milli Tarım Projesi Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siz önce AB parlamentosunda, Avrupa Kongresi'nde, oralarda önce terör örgütlerinin temsilcilerini temizleyin... Önce onların temsilcilerini temizleyin de sizi o zaman görelim…" ifadelerini kullanmıştı.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu söylemlerinin karşılığı Avrupa Ülkelerinin hukukunu, yargısını, yasasını tanımama değil midir? Cumhurbaşkanının bu söylemlerinin uluslararası hukuk normları çerçevesinde karşılığı nedir? (HABER MERKEZİ)
 

www.evrensel.net