'Asgari ücret sizin, vekil maaşı bizim olsun'

Asgari ücret görüşmeleri ile ilgili eylem yapan Bornova Belediyesi temizlik işçileri, 'Asgari ücret sizin, vekil maaşı bizim olsun' çağrısında bulundu

  •  

DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası İzmir 7 Nolu Şube, örgütlü olduğu Bornova Belediyesi Temizlik İşleri Birimi'nde, hükümet ile işveren temsilcileri arasında devam eden asgari ücret görüşmeleri ile ilgili basın açıklaması yaptı. 

Şantiye binasında mesai öncesinde yapılan eylemde 'Ücret Asgari, Eşitsizlik Azami. Asgari Ücret Net 2000 TL Olsun' yazılı pankart açılırken işçiler 'Asgari Ücret Tümüyle Vergi Dışı Bırakılmalı', 'Asgari Ücret Sizin, Vekil Maaşı Bizim Olsun' ve 'Asgari Ücret, Kaç Gevrek, Kaç Boyoz Eder Biliyor Musun Sayın Vekil' ve yazan dövizler de tepkileirini ve taleplerini dile getirdiler. Eylemde ayrıca 'İnsanca Yaşam, Güvenli Gelecek', 'Taşeron Sistemi Yasaklansın' ve 'Zafer Direnen Emekçinin Olacak' sloganları da atıldı. 

İşçilere seslenen Şube Başkanı Kemal Köroğlu, gelir dağılımındaki eşitsizliğe dikkat çekerek "Asgari ücret artışlarının gerçek maliyeti işverenler tarafından üstlenilmemektedir. İşverenler, teşvikler ve verimlilik artışı yoluyla, yük olarak ifade ettikleri işgücü maliyetlerinden sürekli olarak tasarruf etmektedir. Yani, ücret ve verimlilik arasındaki makas açılmakta, uzun çalışma saatleri ve yoğun/ağır çalışma koşulları da işgücü maliyetinin düşmesine yol açmaktadır" dedi. 

'EN YÜKSEK ASGARİ ÜCRET GERÇEKÇİ DEĞİL'

Hükümetin iddialarının aksine Türkiye'nin düşük asgari ücretli ülkeler arasında yer aldığını ifade eden Köroğlu şunları söyledi "Asgari ücretin rakamsal olarak karşılaştırmasının emekçiler açısından anlamı yoktur. Önemli olan asgari ücretin alım gücünün karşılaştırılmasıdır. OECD 2015 verilerine göre asgari ücretin satın alma gücü açısından Türkiye 26 OECD ülkesi içinde 20. sırada yer almaktadır. Yine satın alma gücüne göre bir değerlendirme yapıldığında AB ülkeleri ortalama Türkiye’nin 2 ile 2,5 kat daha yüksek asgari ücrete sahiptir 2008 yılı başında 414 dolar olan asgari ücret 2016 Kasım ayı itibariyle 377 dolara geriledi. Döviz kurlarındaki erime asgari ücreti de aşındırmaktadır. Dövizdeki artış nedeniyle enflasyonun yükselmesi, reel olarak geriletecektir". 

'TALEPLER ANCAK MÜCADELE İLE OLUR'

Köroğlu, ülke büyürken işçilerin bundan pay almamasının adaletsiz olduğunu ifade ederken, asgari ücretin tepitinde geçi koşullarının, verimliliğin ve milli gelirt artışının da dikkate alınması gerektiğini vurguladı. Köroğlu, daha sonra DİSK taleplerini sıraladı. Talepler arasında asgari ücretin 2000 TL olması, asgari ücret hesapalarımında uluslararası standartlara uygun davranılması ve asgari ücretin tespitinde bütün işçi konfederasyonlarına katılım hakkı sağlanması bulunuyor. Bu taleplerin ancak mücadele ile gerçekleşeceğini de dile getiren Köroğlu işçilerin daha bir araya gelmesi geretktiğini de vurguladı. (İzmir/EVRENSEL)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 24 Aralık 2016 10:00
www.evrensel.net