Siyasiler: Ülkeyi nefret ve  şiddetle yönetiyorlar

Siyasiler: Ülkeyi nefret ve şiddetle yönetiyorlar

Metrobüste ve parkta kadınların tekmelenmesi, HDP ve CHP'ye saldırılar. Bu olaylar gerçekten münferit mi? Siyasiler değerlendirdi.

Eylem NAZLIER
Vedat YALVAÇ
İstanbul

Şeriat kurallarını hatırlatarak metrobüste kadın tekmeleyen ya da parkta spor yapan hamile kadını terlikle döven saldırgan haberlerine her gün yenilerini ekleniyor. Öğrencilerin eline idam ipi vererek fotoğraf çektiren öğretmenden sonra şimdi de satırla Fazıl Say konserini basan saldırgan tartışmaların konusu oldu. HDP binalarına “Buradaydık yoktunuz” imzalarının atıldığı ve iktidar sözcülerinin toplumun bütün muhalif kesimlerini hedef tahtasına koyduğu bu süreçte bütün bunlar tesadüf mü? Peki ya olaylarda adı geçen her bir saldırgan için söylenen “meczuptur, münferittir” açıklamaları neye denk düşüyor? Saldırganlar bu cesareti neren alıyor? Bütün bu soruları siyasilere sorduk.   

‘İKTİDARDAN CESARET ALIYORLAR’

Son süreçte artan nefret saldırıları ve linç girişimlerini gazetemize değerlendiren HDP Kars Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen “Son dönemdeki hedef göstermeler nefret söyleminin geldiği noktayı ortaya koymaktadır” dedi. Bu tip saldırıların bireysel bir tutum olarak görülmemesi gerektiğine dikkat çeken Bilgen değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi: “Bu saldırılar yaygınlaşan baskı politikalarının toplumsal uzantısı olarak ele alınmalıdır. İktidardan alınan cesaret ve siyasi temsilcilerin söylemleri, konunun sadece yargısal boyutla ele alınmaması gerektiğini gösterir. Etkin ve ciddi bir tavır takınılmadığında bunun çok ötesinde tavırlar ve saldırılar söz konusu olacaktır. Türkiye tarihindeki nefret suçlarının herkes için ders verici görülmesi ve daha büyük acıların yaşanmaması için ciddi bir duyarlılığın gösterilmesi gerekir.” 

‘YENİ TÜRKİYE DİYE TARİF ETTİKLERİ İŞTE BU’

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel ise, Piyanist Fazıl Say’ın konserinde yaşanan satırlı saldırıyı hatırlatarak “Bütün dünyada göğsümüzü kabartan bir sanatçının Türkiye’deki konserine yapılan satırlı saldırı, AKP’nin yeni Türkiye diye tarif ettiği ve maalesef hep birlikte her geçen gün biraz daha oksijensizleştiğimiz yaşam alanını betimliyor” diye konuştu. Bu saldırıların AKP’nin yarattığı atmosfer sonucu olduğunu belirten Özel, “Türkiye’yi yönetenlerin dili kendilerine oy veren kitleyi açıkça terörize ediyor” dedi. 
Saldırıyı kınadıklarını belirten Özel, “Bu saldırıların durması için yapılması gereken, herkesin en geniş cephede ve en büyük cesaretle bunların karşısına dikilmesidir” dedi.

‘KUTUPLAŞMAYI VE ŞİDDETİ KÖRÜKLÜYORLAR’

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan da, toplumsal alanda geniş bir kutuplaşma ve şiddetin körüklendiğini belirterek AKP’nin kendi iktidarını bu yöntemlerle devam ettirmeye çalıştığını söyledi. “Hükümetin  yaratmış olduğu şiddet, sıradan yaşamlarımızı tehdit etme noktasına geldi” diyen Gürkan, “Metroda, sokakta kadınların saldırıya uğraması, yine sokakta linç girişimleri ülkemizde şiddet giderek çoğalıyor. Eğitim sisteminde hükümetin şiddete dayalı politikaları kendini gösterme devam ediyor. AKP Hükümeti kültür ve sanat alanında da siyasi gericiliğini sürdürüyor, tıpkı Fazıl Say konserinde yaşanan saldırı gibi. Türkiye Ortadoğu’daki savaşın parçası haline gelmiş durumda. Ülkenin içinde bulunduğu kutuplaşmaya bağlı çatışmalar ve şiddet de arttı. Muhalif sanatçıların tutuklanması ya da gözaltına alınması, muhalif siyasi partilere mensup seçilmişlerin tutuklanması bütün bunlar AKP Hükümetinin şiddete dayalı politikalarının sonucudur” ifadelerini kullandı. İktidarın hukuk düzeni değil, siyasi kin düzenini devam ettirdiğini söyleyen Gürkan,  “Partimizin Adana il yöneticiliğini yapmış, Avukat Tugay Bek’in gözaltına alınmasını da bunlardan ayrı düşünmüyoruz. Bir taraftan muhalefeti susturmak için gözaltı ve tutuklamalar yapılırken diğer taraftan avukatların davalarında savunma yapmasına yönelik yapılan saldırılar da bunu doğruluyor. İşin esası şudur ki toplumda hiçbir yerde, evimiz dahil güvende değiliz” dedi.

‘IRKÇI-GERİCİ POLİTİKALARIN SONUCU’

Gazetemize konuşan ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, iktidarın topluma nefret kültürü yaydığını söyledi. “Yaşananlar hükümetin ırkçı ve gerici politikalarının bir sonucu olarak gelişiyor. Hükümet yarattığı politikaların açmazlarını kendi üzerinden atıp sokaktaki yurttaşa başka hedefler gösteriyor” diyen Taş, “Hükümet kendi sorumluluğunu üzerinden atıyor. Milliyetçi, gerici bir dolduruşla insanlar suçu hükümetin mevcut politikalarında değil, hükümet politikalarına karşı çıkan insanlarda arıyor. Tıpkı TAK’ın kanlı bombalama eyleminde olduğu gibi, bütün suçun HDP’lilere yıkılması gibi. Ardından da HDP’lilere dönük cadı avının başlatılması gibi” yorumunda bulundu. “Erdoğan rejimi Türkiye’yi kamplaştırarak yönetiyor” diyen Taş, “En son Fazıl Say saldırıya uğradı. Bu tür saldırılar artıyor. Özellikle de en çok kadınlar gerici politikaların hedefi oldu. Kadınların özgür bir Türkiye’de yaşama arzusundan nefret ediyorlar ve bu nefreti yayıyorlar. Tüm bu yaşananlar AKP’nin Türk-İslam sentezi zihniyetinin ürünüdür” dedi. 

BÜTÜN BUNLAR TESADÜF MÜ?

Ayşegül Terzi'nin darbedilmesi: Hemşire olarak çalışan Ayşegül Terzi 12 Eylül günü evine dönerken Çekmeköy'de bindiği otobüste tanımadığı bir kişi tarafından darbedildi. Terzi'ye tekme atan kişinin Abdullah Çakıroğlu olduğu belirlenirken olay kamuoyunda büyük ses getirdi. Çakıroğlu ifadesinde “Giydiği şort ortama uygun değildi. Bu nedenle sinirlenip hareketi yaptım” dedi.

Hamile kadın darp edildi: Manisa’da 4 aylık hamile olan 32 yaşındaki Ebru Tireli, akşam saatlerinde evinin yakınındaki Osman Gazi Parkı'na spor yapmaya gitti. Bu sırada bir saldırgan Tireli’ye yönelip "Bir daha burada yürüyüp, spor yapmayacaksın" diyerek saldırdı.

HDP binasına 'geldik yoktunuz' yazılaması: HDP operasyonlarda 600'ün üzerinde kişi gözaltına alındı. Baskın yapılan HDP İl Örgütü binasına ise, "Geldik yoktunuz" şeklinde yazılama yapıldı. 
 
CHP'ye saldırılar: CHP Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan, otomobiliyle evine giderken önünü başka bir otomobil ile iki kişi tarafından saldırıya uğradı. Vezneciler saldırısının ardından da 9 Haziran'da Fatih Camii'nde düzenlenen cenaze töreninde, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun önüne kurşun atıldı. Beşiktaş'taki bombalı saldırıda hayatını kaybeden polisler Yasin İke ve Osman Börklüoğlu'nun Kayseri'deki cenaze töreninde CHP çelengi parçalandı. 

Öğrencilerin eline idam ipi verdi: İstanbul Başakşehir'de bulunan TOKİ Osmangazi İlköğretim Okulu'nda görevli Aydın Erekmen isimli bir 'öğretmen', öğrencilerinin eline idam ipi verip, fotoğraf çektirdi.  Öğretmen daha sonra tepkiler üzerine açığa alındı.

Son Düzenlenme Tarihi: 15 Aralık 2016 03:47
www.evrensel.net