Fırtına seraları yıktı, ağaçları devirdi

Fırtına seraları yıktı, ağaçları devirdi

Antalya'da etkili olan fırtına seraların naylonlarını uçurdu ve ağaçları devirdi. Üreticiler yetkililerden yardım bekliyor.

Antalya'nın Gazipaşa İlçesi'nde dün akşam etkili olan fırtına; seraları yıktı, tarım alanlarına zarar verdi ve ağaçları devirdi. Gazipaşa'da dün akşam saatlerinde şiddetli rüzgar etkili oldu. İlçe genelini etkisine alan şiddetli rüzgar, sera alanları ve meyve bahçelerine zarar verdi. Saatteki hızı 60- 85 kilometre arasında değişen fırtına nedeniyle salatalık, çilek, fasulye ve domates gibi ürünlerin ekili olduğu birçok seranın naylonları yırtıldı, demir iskeletleri çöktü. Muz ve limon ağaçları ise rüzgarın etkisiyle devrildi. İlçede şiddetli rüzgar etkisini sürdürürken, sabaha karşı dinmesi beklenen rüzgarın ardından yaşanabilecek don olaylarına karşı üreticiler önlem almaya çalışıyor. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinin ise hasar tespit çalışmalarına başlayacağı belirtildi.

'RESMEN BİTTİK, MAĞDURUZ'

Çilek serası rüzgardan zarar gören Seydi Yılmaz, "Çaresizce çileklerin üzerine çektiğimiz noylonların yırtılmasını izledik. 10 dekar arazide çilek üretimi yapmaktayız. Dün akşam saatlerinde çıkan ve devam eden fırtına sebebiyle mağdur olduk. Seranın 5 dekarında naylonlar zarar gördü. Para etmeyen sebze fiyatlarından mağdur olan çiftçiyi şimdi fırtına vurdu. Resmen bittik, mağduruz. Diğer salatalık, domates, muz üreticileri de mağdur. Yetkililerden yardım bekliyoruz" dedi.

ALANYA'DA FIRTINA CAMİ MİNARESİNİ YIKTI

Antalya'nın Alanya İlçesi'nde dün gece başlayan fırtına, sabah saatlerinde şiddetini artırdı. Saatteki hızı 50- 70 kilometre arasında değişen fırtına nedeniyle Süleymanlar Mahallesi'ndeki Merkez Camii'nin minaresi yıkılırken, birçok sera da zarar gördü. İlçe merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Türktaş Mahallesi'nde ise fırtına birçok ağacı kökünden söktü, köy yollarında devrilen çam ağaçları yolları kapadı ve elektrik direklerini devirdi. Bölgede bulunan bahçe ve seralar kullanılmaz hale geldi.

'50 BİN LİRALIK ZARAR'

Türktaş Mahallesi'nde seracılık yapan Mehmet Duman, şiddetlenen fırtınanın seralara zarar verdiğini söyledi. Duman, devletten yardım beklediklerini belirtirken, "Ziraat odası başkanımız var, fayda görmüyoruz. Oraya ücret yatırıyoruz ama bir faydası yok. Geçimimizi seralardan sağlıyoruz ve başka bir şeyimiz yok. Böyle giderse aç kalacağız. Sadece benim seramda 50 bin TL'lik zarar var. Akşam don olduğunda domateslerde zarar olacak. Bölgede hiç serası kalmayanlar var" diye konuştu.

Üretici Kemal Çay da "Köyümüz perişan, yolumuz kapalı, elektriğimiz yok, muhtar yok, seralar, evler yıkık, dökük. Her taraf yıkık, dökük durumda. Köy muhtarı ve yetkililerin acilen yardımcı olmasını istiyoruz" dedi. (DHA)

www.evrensel.net