01 Aralık 2016 21:02

Eğitim Sen Bursa Şubesi: Sorumlular hesap versin!

Bursa'da Eğitim Sen'li öğretmenler yurt yangınında 12 kişinin hayatını kaybetmesin sorumlu herkesin hesap vermesini talep etti

Paylaş

Adana Aladağ’daki yurt yangını sonrası olayla alakalı tüm sorumluların hesap vermesi için Eğitim Sen Bursa Şubesi Heykelde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Heykel’de toplanan öğretmenler; “Kaza Değil Bu Bir Cinayet, Kamusal, Parasız ve Nitelikli Yurt İstiyoruz, Cemaat Yurtları Kapatılsın” sloganları atarken, “Aladağ’da Yaşanan Katliamdır Sorumlusu Cemaat-Tarikat Düzenidir” pankartı açtı. 

YANGININ SORUMLUSU YURDUN AÇILMASINA İZİN VERENLERDİR

Kız öğrenci yurdunda çıkan yangının hemen ardından, yangında hayatını kaybedenlerin ve yaralı olarak kurtulan öğrencilerin aileleri başta olmak üzere, hepimizin yürekleri yanarken, yangın ile ilgili olarak yayın yasağı getirilmiş olması utanç vericidir diyen Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Cihat Uygur; “Yurt yangınının boyutlarının belli olmasının ardından bölgede incelemeler yapmak ve yaralı öğrencilerin yakınlarına yardımcı olmak için Aladağ’a hareket eden Eğitim Sen Adana Şube yöneticileri polis tarafından önce engellenmiş, sonrasında zor kullanılarak gözaltına alınmıştır. Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu” adı altında faaliyet yürüten özel yurdun bir dini cemaate ait olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Öğrenci velileri, eğitimde 4+4+4 düzenlemesi sonrasında kapanan köy okullarında okuyan öğrencilerin okumak için Aladağ’a geldiğini belirtmektedir. Aladağ’da bulunan Sinanpaşa Yatılı Bölge Ortaokulu’nun yurdunun yıkılarak daha büyüğünün yapılacağı iddia edilmiş, yurdun yıkılmasının ardından öğrencilerin ilçedeki mülki amirlerin ve belediyenin yönlendirmesiyle bu yurda yerleştirildiği iddia edilmiştir” diyen Uygur sözlerine şöyle devam etti; 

“Öğrencilerin eğitim ve barınma hakkı ile ilgili olarak yapması gerekenleri yapmayanlar, barınma sorunu yaşayan öğrencileri çeşitli dini vakıf ve cemaatlerin inisiyatifine mahkûm etmiş, gerekli denetimleri yapmayarak böylesine acı bir facianın yaşanmasına neden olmuşlardır."

BURSA’DA DA BU ŞEKİLDE FAALİYET GÖSTEREN BİRÇOK YURT VAR

"Okulları kapandığı için ilçeye gelmek zorunda kalan ve devlete ait yurt olmadığı için dini cemaatlerin yurtlarına yerleşmek zorunda bırakılan öğrencilerin hayatını kaybetmesine neden olanlar ve yurt yangınında ihmali bulunanlar en kısa sürede ortaya çıkarılmalı ve hesap vermelidir. Bursa’da da bu şekilde faaliyet gösteren birçok yurt olduğunu biliyoruz. Konuyla ilgili Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valiliğini en kısa sürede gerekli denetimleri ve çalışmaları yapmalıdır. Eğitim Sen olarak, böylesine acı bir olayla yaşamını yitiren öğrencilerin ailelerine bir kez daha başsağlığı diliyoruz. Bugüne kadar kamusal, parasız ve nitelikli yurtlar açmak yerine çocukları cemaat yurtlarına mahkum edenlerin ve yurtlarda gerekli denetimleri yapmayarak suç işleyenlerin, bu vahşette ihmali bulunan herkesin hesap vermesini istiyoruz” dedi. (Bursa/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Uydu görüntüleri net: AKP'den bu yana yeşil alanlar azaldı

SONRAKİ HABER

Eskişehir'de kadınlardan transfobiye karşı eylem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...