11 Kasım 2016 12:54

ABD’de Trump karşıtı gösteriler sürüyor

ABD’nin çeşitli kentlerinde binlerce kişi ‘Benim başkanım değil’ diyerek sokaklara çıktı.

Paylaş

ABD’nin 45’inci başkanı seçilen Donald Trump’a karşı ülkede düzenlenen protesto gösterileri ikinci gününde de devam etti. Washington, Baltimore, Philadelphia, New York, Denver, Los Angeles ve San Francisco gibi çok sayıda kentte binlerce kişi ‘Benim başkanım değil’ diyerek sokaklara çıktı. Denver’de 3 bin gösterici kent merkezinde yürüyüş yaparken, Minneapolis ve Los Angeles’ta göstericiler bazı caddeleri trafiğe kapattı. Başkentte ise göstericiler Beyaz Saray önünden Trump’ın açılışı yeni yapılan oteline yürüdü. Minneapolis’teki eylemde eyaletler arası otoyol bir süre kapatıldı. Philadelphia’da belediye binası önünde toplanan eylemciler “Translar Trump’a karşı” ve “Amerika’yı herkes için güvenli yapın” yazılı pankartlar taşıdı.

TWITTER’DAN YANIT VERDİ: ADİL DEĞİL

Protestolara twitter hesabından yanıt veren Donald Trump ise seçimlerin gayet başarılı geçtiğini söyleyerek, “Şimdi medya tarafından kışkırtılan profesyonel göstericiler protesto ediyor. Bu hiç adil değil” dedi.

Cumhuriyetçi Parti’nin Başkan Adayı Trump, Demokrat Partinin Adayı Hillary Clinton’ı mağlup ederek ABD’nin 45. başkanı seçilmişti. Trump’ın özellikle seçim yarışında yasa dışı göçü engellemek için Meksika sınırına duvar örüleceği yönündeki açıklaması endişelere yol açıyor.

Bu arada Meksika Cumhurbaşkanı, Trump yönetimi sırasında ülkesinin ABD’yle olumlu ilişkiler yürütebileceği konusunda iyimser olduğunu belirtti. Enrique Peña Nieto, Trump ile ocak ayındaki yemin töreninden önce buluşma konusunda uzlaştıklarını bildirdi.

TRUMP’IN KABİNESİNDE KİMLER OLACAK?

Donald Trump ocak ayında görevi Barack Obama’dan devralmaya hazırlanırken, kabinesinde yer alacak muhtemel isimler de yavaş yavaş belirlenmeye başladı.

Euronews’ın haberine göre o isimlerin başında Trump’ın seçim kampanyasında kendisine verdiği destekle öne çıkan Eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani var. 2008 yılındaki başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’den aday adayı olan Giuliani’nin ismi Adalet Bakanlığı için geçiyor.

Bir diğer isim de 2008 yılındaki seçimlerde başkan yardımcılığına aday olan Sarah Palin. Aynı zamanda eski Alaska Valisi olan Palin, kampanyası sırasında Trump’a desteğini açıklamış, uzmanlar bu desteğin Trump’a oy sağlayacağını söylemişti.

Kabinede Savunma Bakanlığı için konuşulan isim ise Alabama Senatörü olan Jeff Sessions.

Dışişleri Bakanlığı için de eski Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich’in adı geçiyor. 73 yaşındaki Gingrich’in adı bir ara da Trump’ın başkan yardımcısı adayları arasında geçmişti.

Kabinede adı geçen diğer isimler ise New Jersey Valisi Chris Christie ve Trump’ın seçim kampanya müdürü olan Kellyanne Conway. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Musul’da toplu mezarlar bulundu

SONRAKİ HABER

Dr. Gülsüm Kav: Şiddete uğrayan kadınların yüzde 11'i hak arama yollarına başvuruyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa